logo

Neváhejte se na nás obrátit, pokud jste dotaz, podobný Vašemu, mezi zodpovězenými nenašli. Do týdne jsme připraveni odpovědět i Vaše nejosobnější a nejintimnější otázky. K přidání Vašeho dotazu je třeba registrace - nicméně nemusíte se bát o své soukromí, každý příspěvek je zobrazován anonymně.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat zprávy.  

Aktuální téma - Zdravotní - Rodičovství

Otázka:
Dobrý den,
je někde kontakt nebo mohl bych poprosit kontakt kvuli odběru sperma na Prahu. Děkuji
Zdeňka Faltýnková - 04.05.2017 | 10:04:05
Odpověď:

Dobrý den, odběry spermatu provádí např. MUDr CHocholatý na urologické klinice v Motolské nemocnici pomocí vibrostimulace, jinak se zkuste obrátit na některé Centrum asistované reprodukce jako je např. IVF klinika Gennet v Praze.

Zdeňka Faltýnková

Otázka:
Dobry den.Jsem tetraplegik rok a pul,v loni v lete pri spazme hlavne v leze jsem mel krecovite bolesti ktere postupovali od dlane,dalsi dny do paze,ramene,lopatky,krku a nakonec za uchem,tim to odeznelo.Trvalo to mesic.Na spinalce v Motole me to nedokazali vysvetlit.Nasadili jsme poprve baclofen a leky na bolesti.Od te doby jsou spazmy silnejsi,ale bez bolestne.Pred 3 tydny se to objevilo zas,postupovalo to uplne stejne jako v lete.Doslo i k zahleneni a k nedokazani hlen vykaslat,prakticky lekar me poslechl a zjistil ze mam chripku,nasadily jsme leky a po tydnu se hleny uvolnily,ale tech par noci co jsem nespal stali teda za to.Ty krecovite bolesti jeste jsou,ale uz jen mene.Takze jsem usoudil ze ty bolesti zpusobuje nachlazeni ci chripka.A hlavne se chci zeptat,jestli za ty silnejsi spazmy nejsou zavinene tim baclofenem,beru ho do ted.Taky pravda ze cvicime jen hodinu denne a vozik mam zatim jen prepravni,takze jizda na nem nic moc.Mam taky nafukovaci matracku a slysel jsem ze i kvuli ni se zhorsi spazmy.Prosim poradte.Dekuji Vlasta
Hana Sixtová - 28.02.2017 | 02:37:21
Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, fyzioterapeutkou, ergoterapeutkou, specialistkou na spinální problematiku. Protože změny zdravotního stavu mohou mít řadu individuálních souvislostí, nemůžeme Váš dotaz zodpovědět v rámci této poradny.

 

Spojte se prosím přímo se Zdeňkou Faltýnkovou - na telefonu 607 453 501 nebo na emailu: faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

 

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice

 

Otázka:
Vážení,

prosím o radu nebo odkaz, kde bych si nejlépe mohlpůjčit , případně zakoupit VIBROEJAKULÁTOR , pomůcku vozíčkářů pro umělé oplodnění.
Děkuji za tipy.
Zdeňka Faltýnková - 24.02.2016 | 01:30:14
Odpověď:

Dobrý den, než si vibrostimulátor pořídíte, doporučuji jej vyzkoušet pod lékařským dohledem. U paraplegiků s vysokou lézí od Th6 výše a všech tetraplegiků může dojít při vibrostimulaci k reakci organismu na dráždivé podněty vyvolané vibrostimulací, tzv. autonomní dysreflexii. Ta může být i životu nebezpečná. Volila bych tento postup i u nízkých paraplegiků, protože vibrostimulace nemusí ejakulaci vyvolat a pak je třeba vyzkoušet další metody. Vibrostimulaci provádí např. v Motolské nemocnici na urologii MUDr.Chocholatý.

Otázka:
Partner je paraplegik od Th6 a chtěli bychom dítě, já jsem zdravá chodící. Jsme z Ostravska a zde nám byl nabídnut v Gyncentru pouze operatvní odběr spermií, protože na vibrostimulaci nebo elektrostimulaci nemají. Proto jsem volala na různá čísla do FN Brno, ale ani tam neměli kontakt na pracoviště, kde by toto prováděli. Proto se obracím na vás, zda nemáte konkrétní telefon nebo mail?
Dominika Horáková - 27.07.2015 | 09:26:07
Odpověď:

Dobrý den,
ráda bych Vás v této souvislosti odkázala na MUDr. Taťánu Šrámkovou, Csc., která působí na sexuologickém oddělení a na spinální jednotce FN Brno. Její e-mailový kontakt je tatana.sramkova@fnbrno.cz nebo sramkova.t@gmail.com.
Paní doktorka se tématem umělého oplodnění a asistované reprudukce zabývá již několik let.


S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.
sociální pracovnice

Otázka:
Jsem kvadruplegik, nedochází u mě při souloži ke spontánní ejakulaci při orgasmu, jak je běžné u zdravých mužů. Rád bych měl s partnerkou vlastní dítě. Myslíte, že je možné aby ode mě partnerka získala mé sperma při orálním sexu? Může ho takto vybavit, nebo je to nemožné?
MUDr.Taťána Šrámková, CSc. - 28.12.2014 | 12:46:25
Odpověď:

 Šance, aby partnerka získala vaše sperma při orálním sexu, je pouze hypotetická, pokud jste v minulosti za žádných okolnosti od úrazu nedosáhnul ejakulace. Obvykle je třeba intenzivnější reflexní dráždění. Viz odpovědi výše, kdy u mužů po poranění míchy s neschopností ejakulovat získáme spermie pomocí reflexně navozené ejakulace,  vibrostimulace či elektroejakulace.

 

Otázka:
Jsem kvadruplegik po úraze. Nemám zatím stálou partnerku. V budoucnu, pokud budu mít partnerku, rád bych si s ní pořídil vlastní dítě. Obávám se však, že život na vozíku neprospívá kvalitě spermií. Můžu si nějak uchovat své spermie pro použití v budoucnu? Jak dlouho lze takové uchované spermie používat? Hradí v tomto případě odběr a uchování spermií zdravotní pojišťovna ?
MUDr.Taťána Šrámková, CSc. - 28.12.2014 | 12:48:28
Odpověď:

Prosím podívejte se na předešlé otázky a odpovědi. Určitě je dobré, že jste rozhodnul pro odběr a uchování spermií. Kvalitě spermií na vozíku neprospívá vaše  trvalá poloha vsedě, uroinfekce, záněty varlat či nadvarlat, užívané léky a hlavě skutečnost, že není pravidelná drenáž spermií, která se přirozeně děje právě pomocí ejakulace. Získání spermií je možno operačně nebo pomocí uměle navozené ejakulace (arteficiální ejakulace). informace o lékařích, centrech, finanční spoluúčasti viz výše. Spermie takto získané lze uchovávat prakticky neomezenou dobu. Každoročně platíte centru asistované reprodukce, které má spermabanku, kde se spermie uchovávají, standardní finanční částku, která se pohybuje okolo 2 000 Kč. Ceny v jednotlivých centrech se mohou lišit, proto si u příslušného centra, které si vyberete, najděte informace na internetových stránkách. Zdravotní pojišťovny nehradí odběr ani uchovávání spermií.

Otázka:
Sem ochrnutý po krvácení do míchy v oblasti hrudní páteře. S partnerkou bychom chtěli spolu mít vlastní dítě. Běžným způsobem nám to stále nejde, i když s potencí problém nemám. Nedochází u mě, bohužel, k ejakulaci. Můžete mi, prosím, doporučit, které centrum asistované reprodukce mi dokáže, jako vozíčkáři s touto diagnózou, nejlépe pomoci? Které má největší zkušenosti s lidmi s míšním poškozením? Bude mi odběr spermatu hradit zdravotní pojišťovna?
MUDr.Taťána Šrámková, CSc. - 28.12.2014 | 12:49:52
Odpověď:

Prosím v předešlých odpovědích je seznam pracovišť a lékařů. Všichni jsou samozřejmě navázáni na centrum asistované reprodukce, které má tímto s páry s míšním postižením zkušenosti. Penilní vibrostimulace bývá úspěšná, pokud je přerušení míchy nad segmentem Th8. Doporučuji vždy vyzkoušet použití metody u daného páru. Obecně odběr spermií operační cestou či pomocí uměle navozené ejakulace (penilní vibrostimulace, elektroejakulace), není hrazený ze zdravotního pojištění. Konkrétni informaci vám podá lékař zařízení, které si vyberete.

Otázka:
Dobrý den, jsem kvadruplegik a na vozíku jsem již 21 let. Nyní mám stálou partnerku a chtěli bychom spolu mít vlastní dítě. K ejakulaci u mě, po celou dobu po úraze, vůbec nedochází. Můžu mít já, po tak dlouhé době ještě vlastní dítě? Moje partnerka je zcela zdravá a po gynekologické stránce v pořádku. Slyšel jsem o odběru spermií, trochu se toho bojím. Jaké jsou možnosti?
MUDr.Taťána Šrámková, CSc. - 28.12.2014 | 12:50:33
Odpověď:

I když jste na vozíku 21 let máte šanci na vlastního potomka. Pokud jste neprodělal zánět varlat či nadvarlat, nemáte časté uroinfekce a vyprazdňujete svůj močový měchýř katetrizací, žijete zdravým způsobem života, tak děláte vše pro zachování plodnosti. Jistotu však budete mít, až  se podaří získat vaše spermie. Možností je několik, u vás bych navrhovala při vysoké lézi krční míchy odběr pomocí penilní vibrostimulace. Přístroje a lékaři s nimi pracující jsou v Praze (dr. Chocholatý, FN Motol), v soukromém centru Andromeda (Dr. Kočí) a v Brně na Spinální jednotce FN Brno (dr. Šrámková). Odběr může být i operační (jakékoli urologické pracoviště, ale na muže s poraněním míchy se specializuje doc. Heráček, Praha, též dr. Chocholatý). Pokud se podaří spermie získat, budou zamraženy a použity k mimotělnímu oplození metodou injekce spermie do vajíčka (ICSI). Dobrý zdravotní stav vaší partnerky dává dobrý vklad do procesu asistované reprodukce.  

Otázka:
Dobrý den, jsem tetraplegik dva roky po úraze páteře. Přestože mám kvalitní erekci a pravidelný sexuální styk, stále u mě nedochází k ejakulaci. Je možné pravidelným stykem vše upravit tak, že u mě časem bude k ejakulaci docházet? Pokud vůbec je tato naděje, o jak dlouhou dobu se může jednat?
MUDr.Taťána Šrámková, CSc. - 01.12.2014 | 05:38:53
Odpověď:

Erekce a ejakulace jsou na sobě nezávislé děje, schopnost erekce neznamená automaticky schopnost dosáhnout výronu semene. Dva roky po úrazu už je doba, kdy je změna  stávajícího stavu velmi málo pravděpodobná. Více jak 90% mužů po úraze míchy není schopno dosáhnout výronu semene. Někteří ochrnutí muži si dokáží navodit psychický orgasmus, avšak bez výronu semene. Anejakulace je problém v případě, kdy chcete mít děti. Řešení je odběr spermií (vibrostimulace, elektroejakulace, operace), jejich zmražení a uchování pro použití v programu asistované reprodukce.

Otázka:
Zajímá mě odběr spermií pomocí vibrostimulace, co to obnáší, kdo se tím u nás zabývá a hlavně kolik to stojí…
MUDr.Taťána Šrámková, CSc. - 29.10.2014 | 04:40:55
Odpověď:

Penilní vibrostimulace (PVS) bývá doporučována jako první metoda volby, jak získat od ochrnutého muže zárodečné buňky, spermie. U mužů po poranění míchy se penilní vibrostimulace používá od roku 1970, první těhotenství realizována použitím spermií získaných vibrostimulací byla popsána o 10 let později. Ejakulaci lze získat nezávisle na erekci. Použití penilního vibrátoru je úspěšné u mužů s lézí nad T 8 segmentů míchy. Technické parametry přístroje jsou: dosažitelná frekvence 100 Hz a amplituda 2,5 mm. Vibrostimulátor se umísťuje na žalud pohlavního údu nebo uzdičku. Stimulace je v délce 2 - 3 minuty, přerušení na 1 - 2 minuty, maximální počet opakování během jednoho sezení je třikrát. Ejakulace je provázená spazmy břišních svalů a svalů dolních končetin. Vibrostimulace se provádí v sedící poloze na vozíku. Možné je u poučených nemocných provedení vibrostimulačního odběru v domácích podmínkách včetně zavedení ejakulátu do pochvy (home insemination). PVS se nedoporučuje u pacientů s  kožními zánětlivými změnami na pohlavním údu, s implantovanou penilní endoprotézou, nekorigovanou hypertenzí, srdečním onemocněním a u mužů vysokým rizikem vzniku autonomní dysreflexie. Nemocní kratší dobu po úraze (méně jak 18 měsíců) mají problém s dosažením ejakulace při použití PVS. V některých případech vedlo k úspěchu použití dvou vibrátorů, kdy žalud penisu je sevřený dvěma vibrátory, tzv. "sendvičová metoda". PVS je méně zatěžující metoda ve srovnání s elektroejakulací, je nemocnými více preferovaná a získané sperma má lepší kvalitu. Dostupný PVS je FERTI-CARE dánské provenience. V ČR provádějí PVS: Dr. Matúš Chocholatý, Urologická klinika FN Motol, Dr. Taťána Šrámková na Spinální jednotce Kliniky úrazové chirurgie a TC FN Brno a Dr.Karel Kočí v soukromém centru Andromeda v Praze na Národní třídě. Ve státních zařízeních není podle mých posledních informací požadována finanční spoluúčast nemocného. 

<< 1 2 >>