28.08.2017
Zahraničí
Cestování
Vozejkov

Hotel 4R Salou Park II, Salou. Červenec 2017.« zpět na výběr

Dovolená u moře na „vozíčku“ ve Španělsku


 

Letos jsem se rozhodl zase pro dovolenou v zahraničí, celý se nahřát na sluníčku u moře. Odeslal jsem několik dotazů na pár cestovních kanceláří (jsem vozíčkář – kvadruplegik, cena, datum začátku dovolené, stravování All Inclusive, atd…).

 

Nabídek přišlo několik, ale zaujala mě nejvíce jedna od cestovní kanceláře Firo Tour, zastoupená cestovní agenturou Invia. Hotel 4R Salou Park II, Španělsko, městečko Salou.

 

Navštívil jsem agenturu Invia, dozvěděl se veškeré podmínky, mrknul na recenze hotelu a vyrazil. Jediné čeho jsem se obával, byl transfer Barcelona – Salou. Cestovní kancelář má nasmlouvaný autobus. Individuální transfer pro vozíčkáře by vyšel hodně nad rámec možností (i taxi je levnější). Ale co, neletím sám, někoho u autobusu poprosíme a snad nám pomůže. Na letišti jak víme, máme ve všem přednost, tj. první do letadla (poslední ven), veškerá pomoc je zařízena.

 

Po příletu do Barcelony nás přivítala delegátka (vrátím se k ní později), která byla velmi ochotná. Vzala si k sobě všechny cestující (cca. 20 lidí) a poprosila s námi jednoho cestujícího, zda by nám do autobusu pomohl. Po přesunutí na parkoviště k autobusu přišla veliká radost, autobus byl vybavený plošinou pro vozíčkáře. Řidič mě naložil, přeskočil jsem si na sedadlo a hurá směr hotel, který je od Barcelony vzdálen cca. 95 Km (hodinka cesty).

 

Příjezd do hotelu proběhl v pořádku. Na recepci nám delegátka vše přeložila, zodpověděla dotazy a šlo se na pokoje. Při otevření dveří na pokoj jsem byl překvapen, že vše bylo takové, jak bylo dohodnuté, postel letiště, koupelna, kde jsou u wc madla a velká sprcha bez schůdku. Bohužel, sedačka ve sprše není, jen madlo, ale vyřešil jsem plastovou židlí, kterou jsem si zapůjčil na balkoně.

 

Celkově byl hotel bezbarierový, jen vchod do hotelu, tj. nájezd byl, bohužel moc prudký, myslím si, že méně zdatný vozíčkář by sám nezvládl, ale kdo by jezdil na dovolenou sám J. Dále byl hotel v kopci, ale ten se zvládnout dal.

 

První pláž, která je vzdálená od hotelu cca. 250 metrů je příjemná, ale těch lidí kolem na malém prostoru bylo hodně (co můžu chtít, sezona). Jsou zde dva nájezdy, dřevěné chodníky, které končí asi 5 metrů od vody. Vstup do moře byl hodně pozvolný, něco jako „Bibione“. Všiml jsem si, že se zde půjčuje vozík pro hendikepované do moře. Já ho nevyužil. Velký problém byl se vrátit, pláž je hodně, ale opravdu hodně pod prudkým kopcem a drápat se nahoru je očistec i pro dva.

 

 

Druhá pláž je vzdálená asi 500 metrů, ale záleží, kudy člověk jde. Já zvolil tu delší trasu nákupní uličkou, ale dala se v pohodě zvládnout tam i zpět. Pláže v Salou jsou dlouhé i několik kilometrů a kolem nich jsou hladké chodníky, pěší zóna kolem které jsou „palmy“, plno laviček, každých 100 metrů kolem pláže toalety i pro vozíčkáře, čisté a voňavé. Chodníčky k pláži každých 100 metrů, končí cca. 10 metrů od moře, ale je zde všude pobřežní hlídka, která zapůjčuje vozíky do moře a rádi pomůžou. Vše je označené cedulkami, kde je vyznačený vozíčkář a nájezd do moře.

 

Nestalo se nám, že by byl někde zádrhel za celou dovolenou. Do bazénu u hotelu se dá přeskočit rovnou z vozíku. Každý večer byl nějaký program, člověk mohl různě cestovat. Po městečku jezdí autobusy, které jsou nízkopodlažní a mají plošinu. I dětský vláček, který jezdí po městě má plošinu pro vozíčkáře. V Salou, pokud máte nějaký problém ohledně vozíku, berlí, atd… je půjčovna, opravna vozíků a všeho, co by člověk potřeboval. Mrkněte na www.dracbeach.com.

 

Vyžití je v Salou strašně moc a za týden dovolené člověk vše nestihne. Je zde i zábavní park, kde se nachází jedna z největších horských drah v Evropě – Ferari.

 

Po týdnu dovolené nastal čas vše zabalit a odfrčet J. Delegátku přivezl autobus, bohužel už bez plošiny pro vozíčkáře, ale musím poděkovat chlapům, kteří mi pomohli naložit a na letišti zase vyložit z autobusu, opravdu moc díky.

 

Na letišti nám se vším delegátka pomohla, vzala nás i přednostně k odbavení. Musíme velice poděkovat delegátce Marcele Wagner za vše co pro nás udělala. Je to člověk s velkým srdcem, který má svojí práci rád a dělá jí na milion procent.

 

Tím chci poděkovat Cestovní kanceláři Firo Tour, zastoupené cestovní kanceláří Invia. Vše bylo zařízené na 100 %. Příští rok se budu zase snažit objevit novou destinaci, kde to my vozíčkáři budeme mít trochu „lehčí“…..

 

Foto: archiv Kamil Sládek

Galerie k článku

« zpět na výběr
<< >>