08.01.2019
Celá ČR
CZEPA
Vozejkov

CZEPA v roce 2019 naplno spouští projekt Peer mentoringu.« zpět na výběr

Zkušení vozíčkáři s poraněním míchy pomáhají


Foto zdroj: A. Černohous

 

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. v roce 2019 naplno spouští projekt Peer mentoringu. Celkem 7 zkušených vozíčkářů, peer mentorů, již má první kontakty s klienty, kterým pomáhají „postavit se na vlastní nohy“.

 

V České republice je projekt jedinečný, celý koncept se liší také od zahraniční zkušenosti. Specializovaný tým České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s vybral 14 kandidátů, pro které uspořádala asociace od dubna do září 2018 celkem pět navazujících týdenních setkání, v jejichž rámci prošli sebezkušenostním tréninkem vedeným terapeuty. Každý týden byl také navíc obohacen o školení na téma spinální problematiky, psychologie a komunikace s klientem a  také téma sociálně právní oblasti. Do praxe vybral specializovaný tým České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. 7 peer mentorů.

 

„Zejména sebezkušenostní výcvik je v projektu ojedinělý. V praxi jsme tak ověřili psychosociální zpracování vlastního traumatu peer mentorů a tak i jejich předpoklad pro profesionální podporu vozíčkářů, kteří jsou krátce po úrazu. V zahraničí je často dostačujícím předpokladem pro práci peer mentora pouze dlouhodobá zkušenost se životem na vozíku říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA.  

 

V České republice přibývá ročně v průměru 170 jedinců po poranění míchy, kteří jsou k pohybu nuceni používat invalidní vozík.

 

„Jsem velmi potěšena, že Česká asociace paraplegiků dostala příležitost spustit projekt peer mentoringu, a že peer mentoři již pomáhají. Pro pacienty krátce po úrazu míchy je pomoc průvodce s podobnou zkušeností obrovskou a nenahraditelnou podporou. Tímto projektem zároveň plníme jeden z hlavních cílů asociace, tedy navrátit vozíčkáře krátce po úrazu zpět do aktivního života, do práce, ke studiu, k rodině. Jde o podporu nejen vozíčkářů samotných, ale také příspěvek celé společnosti i ekonomiky ČR, kdy se vozíčkáři, často v produktivním věku, navracejí zpět do zaměstnání a státu odvádějí daně, oproti těm, kteří zůstávají pacienty dlouhodobě a zůstávají závislí na pobírání dávek a rodině“ říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA.

 

Možnost domluvit si schůzku s peer mentorem mohou všichni pacienti po poranění míchy. Podpora peer mentorů je určena nejen vozíčkářům, ale také jejich rodinným příslušníkům z celé ČR. Česká asociace paraplegiků tak pomáhá i v regionech. Služba je bezplatná. 

Galerie k článku

« zpět na výběr
<< >>