08.03.2019
Centrum Paraple, o.p.s.
Hlavní město Praha« zpět na výběr

HOST POD PARAPLETEM - Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.

logo Začátek: 14.03.2019  Konec: 14.03.2019

Významný český hrudní chirurg, emeritní vedoucí transplantačního centra, autor více než 13000 operačních výkonů (včetně operace prezidenta Václava Havla)

Kdy: ve čtvrtek 14. 3. v 17:30
Kde: Centrum Paraple, o.p.s. (Ovčárská 471/1b, 108 00 Praha 10 – Malešice)

 

Centrum Paraple dýchá už 25 let. Lidem po poškození míchy pomáhá rozdýchat těžké chvíle, dodává jim druhý dech a vrací do života. Pravda, použít slovo dech čtyřikrát ve dvou řádcích je slohově kostrbaté, ale v tomto případě zcela na místě. V roce 2019 si 25. výročí připomínáme mimo jiné také tematickými večery se vzácnými hosty, kteří se významně podíleli na činnosti Centra Paraple. Naším prvním hostem bude profesor Pavel Pafko, eminentní plicní chirurg, rytíř českého lékařského stavu a člen dozorčí rady Centra Paraple.


Pavel Pafko za více než padesát let své praxe provedl přes 13 000 operací, z nichž mediálně nejvýznamnější bylo odstranění plicního nádoru prezidenta Václava Havla v roce 1996 a o rok později uskutečnění první transplantace plic v Česku. Slovenský rodák, který při okupaci v roce 1968 ošetřoval zraněné v Česku, se významným způsobem podílel na vývoji plicní chirurgie u nás. Téměř dvacet let stál v čele III. chirurgické kliniky pražské FN Motol. Je autorem několika odborných knih, které se staly důležitou oporou nové generaci plicních chirurgů.


V jednom z rozhovorů pan profesor řekl: “Dostal jsem hrníček na kávu s ouškem uvnitř a s nápisem ‚Pro ty, co už mají všechno.‘ Rád se na něj dívám. Mám dobré zdraví, práci, vynikající manželku, s níž jsem padesát let, tři dcery, pět vnoučat, sportuji, co víc si mohu přát. Mám všechno.”


A právě o tom všem si budeme s panem profesorem povídat 14. 3. 2019 v Centru Paraple. Jedním dechem dodejme, že jste srdečně zváni.

« zpět na výběr