Sekce - Bariéry - Téma - Zkušenost v ZOO Brno

« zpět na výběr


BOrej | 10.08.2017 | 14:18:08

Po dvou návštěvách menších zoologických zahrad v Jihočeském kraji v letech 2015-2016 / Dvorec a Větrovy u Tábora/ jsem letos vyrazil do Jihomoravského kraje a to přímo do Brna. Jak tedy shrnout co nejvýstižněji dojmy, aby to mělo pro našince vozíčkáře a zároveň i zoo fandy nějakou hodnotu? Pokusím se.

 

Parkování- Je možné buď na velkém parkovišti cca.300 metrů od ZOO nebo přímo poblíž hlavního vchodu. Toto parkoviště u vchodu je v mírném svahu a vyhrazena jsou dvě místa. Samozřejmě bývají vždy obsazena, jak už to bývá. Povrch parkoviště je štěrkový s hlínou. 

 

Vstupné- Byli jsme ve složení jeden vozíčkář ZTP/P, jedna osoba starší 60let, jedna osoba 15 let, jeden dospělý. Za tyto čtyři osoby jsme zaplatili 180 Kč.  Počítali tedy pouze dva dospělé.  Paní z pokladny ochotně otevřela vstupní turniket, i když musela vystoupit ven.

 

Terén- Povrch cest v ZOO je vynikající, z velké většiny je tvořen zámkovou dlažbou nebo betonem. Místy jsou dřevěné přejezdy. Bohužel prakticky 90 procent je terén kopcovitý a tak pro návštěvníka na mechanickém vozíku je to doslova dřina. Pro elektrický vozík by to bylo jistě lepší, ovšem brzdy budou dostávat zabrat. Doporučuji tedy i pro vozíčkáře, který má zdravé ruce, raději silného a vytrvalého asistenta /tku. Zvládnout vše sám prostě nemá paraplegik na mechanickém vozíku šanci.

Areál je rozsáhlý, takže je dobré vyrazit co nejdříve, pokud ho chce návštěvník co nejvíce projet. Poslední vstup je umožněn v 17 hodin, zavírají v 18.00, což je na srpen poměrně brzy. 

Velmi mile zněl návrh pána starajícího se o provoz, který mi až při odchodu navrhl, že je možné v administrativní budově objednat možný převoz malým autíčkem až do horních prostorů ZOO. Pokud je vozíčkář zdatnější, může si přesednout k němu, nebo je ochoten i vytáhnout vozík za autem. Doporučuji tedy se na tuto možnost předem telefonicky informovat.

 

WC- V části areálu, kam jsem se dostal já jsem viděl jen jeden dřevěný objekt s WC a umyvadly. I když je zjevně stavěn z kmenů a až dodatečně, šikovný architekt u vstupu vymyslel cca.20 cm schůdek, který tam sice nemá význam, ale je tam. Jiné WC jsem neviděl. Takže doporučuji opět si raději zavolat a informovat se, nebo prostě  "vydržet".

 

Celkové resumé- Z pohledu vozíčkáře je zde nejlepší povrch cest, ze všech zoologických zahrad, které jsem navštívil, bohužel, asi však v největším kopci. I pražská ZOO se mi v tomto jevila lépe. Zvířata jsou většinou však v hlubokých výbězích, takže vidět moc nejsou, pro sedícího. Tady bych raději doporučil ZOO menšího typu /Vyškov, Dvorec/. K parkování raději využít větší parkoviště / 300m./ od ZOO, na vyhrazené nespoléhat. Občerstvení tradiční v podobných zařízeních, točené pití jsem neviděl, 

 

V každém případě  s sebou vezmětě asistenta.

Rád uvítám vaši zkušenost.

 

 

 


Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat zprávy.