Přidej
akci
2023_cestovatelskyfestival_program_a4.jpg
22.4.2023 10:00 - 22:00 | Hlavní město Praha | Centrum Paraple o.p.s.

Cestovatelský festival - Život je cesta

22.4.2023 10:00 - 22:00


„Vyrazte za nevšedními zážitky,“ zve Centrum Paraple. Cestování je svoboda, vášeň, radost. Ukážeme vám, že si ho lze dopřát i s pohybovým handicapem. Vyrazte za dobrodružstvím, relaxem či poznáním. A je jedno, jestli přes půl světa nebo jen „za humna“.

Vydejte se s námi do Asie, USA, Afriky, na Nový Zéland, ale i po Evropě a České republice. A třeba také zavzpomínejte, jak se cestovalo za totality. Nevyhneme se ani informacím o sexuální turistice. 
Dovíte se o možnostech zajištění asistence při cestování, bezbariérového ubytování a mnoho dalšího.  
Součástí programu bude také promítání tematických filmů a výstava fotografií.  
Celý den pak zakončí vystoupení kapely Střet.

Cestovatelský festival s názvem „Život je cesta“ se v Centru Paraple uskuteční 22. 4. 2023 od 10 do 22 hodin. Je určený lidem se závažným pohybovým handicapem, jejich rodinám, přátelům a asistentům. 

DOPORUČUJEME ZAKOUPIT VSTUPNÉ S DOSTATEČNÝM ČASOVÝM PŘEDSTIHEM Z DŮVODU OMEZENÉ KAPACITY MÍST!

Vstupné je 350 Kč, pro doprovod 150 Kč. 

KOUPIT VSTUPENKU

Vstupenky můžete zakoupit také v Centru Paraple na recepci.

Občerstvení je po celou dobu konání akce zajištěno.

MEDAILONKY PŘEDNÁŠEJÍCÍCH:

Jiří Seman, Vietnam a Kambodža
Po stopách Vietnamské války i kultury, návštěva Ho Či Minova města nebo Kambodžského chrámu Angkor Wat. Cestování autem divokou a předpisy nerespektující dopravou za památkami, potápěním, ale také plavba zátokou Halong Bay v partě čtyř chlapů. O tom všem nám povypráví Jiří.

Marek Váša, Západ USA, národní parky
Na svou první cestu vyrazil Mára na západ spojených států se svou přítelkyní Petrou. Od San Francisca s výhledem na Alcatraz projeli půjčeným vanem během dvou měsíců celý západ. Navštívili národní parky Yellowstone, Yosemite, Death Valley, Grand Canyon a Zion. Ujeli 4 000 mil po amerických silnicích, ale i kempech, motelech a parkovištích. Pokud vás láká podobná cesta, ale bojíte se nebo nevíte co a jak, tady se to dozvíte.

Jan Herman, Nový Zéland
Při první cestě na Nový Zéland Honza společně s bratrem a na Zélandu žijící sestrou projeli severní i jižní ostrov karavanem. Při druhé cestě to s bráchou pojali dobrodružněji a vyrazili sami na tři řeky s cílem lovit lososy. Po řekách Rakaia, Waimakariri a Hurunui pluli vždy několik dní na raftu, do kterého naložili pouze stan a základní vybavení.

Alena Jančíková, Oregon
Sbalit si pár věcí do báglu, přihodit přenosné ruční řízení do auta a letět sama do USA, zvládne Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA . Tentokrát letěla na západ USA, do Oregonu, za svou dlouholetou kamarádkou Hankou. Společně trávily 3 týdny na cestách po celém státě. Navštívily národní parky vulkánového původu, nejhlubší jezero USA Crater Lake nebo spaly pod vrcholem Mount Hood, stratovulkánu a zároveň nejvyšší horou Oregonu. Uslyšíte, že cestování není jen honba za zážitky a poznáním nového, ale i forma odpočinku a stmelení přátelství.

Laďka Blažková, Tanzánie
Vozit české traktory do Tanzanie, proto aby tam pomáhaly na místních polích, je dost bláznivé. Vzít na takovou cestu vozíčkáře, možná ještě bláznivější. Přijďte na povídání o tom, jak je Afrika krásná, drsná a bariérová. A navíc zjistíte, že vy sami můžete jet kamkoliv. Ladislava vystudovala žurnalistiku a sociální práci. Oba obory se jí podařilo spojit v pozici tiskové mluvčí Ligy vozíčkářů. Laďka není klasický řečník. Její přednášky jsou plné nadhledu a humoru, se kterým přistupuje ke všem životním situacím. Ví, že většina překážek se dá překonat, ale taky ví, že sdílení motivačních citátů to za nikoho neudělá.

Tomáš Pik, Thajsko - nejen za sexuální turistikou
Thajsko má mnoho co nabídnout i cestovatelům na vozíku, kteří hledají autentické zážitky a krásy této země. Město Pattaya je známá jako centrum sexuální turistiky, což jí určitě nedělá nevhodnou destinací pro vozíčkáře. Nicméně Pattaya a její okolí také nabízí krásy thajské kultury, místní kuchyně, turistické atrakce, buddhistické chrámy a historické památky. Co vše zažil a na co si dát pozor uslyšíte živě od Toma na festivalu.

Andalusie a Electric eccentric
Elektrický vozík dělá z ležáků jezdce. Deset let po úrazu krční páteře se Václav Uher nechal naložit na letadlo a sám odletěl do Ameriky, aby si z dalekého Phoenixu přivezl nový elektrický vozík. Na něm pak sám procestoval španělskou Andalusii a Česko. V současné době organizuje unikátní výpravy Electric Eccentric, které umožňují lidem s největším pohybovým omezením čundrovat po českých krajích. Jaké jsou současné možnosti cestování na elektrickém vozíku a jakou svobodu nabízí lidem, kteří jsou na tom pohybově nejhůř? Španělské vlaky, lidi, města, památky, přepálené pojistky uprostřed polopouště, elektrický vozík v Atlantiku. Po elektrické kytaře je elektrický vozík největší vynález 20. stol.

Pavel Misík, Cestování za „totáče“
Po vyučení mechanikem v pražské JAWĚ v roce 1959 pracoval Pavel ve vývoji motocyklů jako zkušební jezdec. Od roku 1962 je po pracovním úrazu upoután na vozík. Vystudoval strojní průmyslovku a vrátil se zpět do JAWY do oddělení konstrukce, ale také začal cestovat. V době, kdy v Česku neexistoval aktivní invalidní vozík, ruční řízení měl jen hadraplán a cesta do zahraničí znamenala mít pozvánku a trochu štěstí s úředníkem, se Pavel vydával na neuvěřitelné cesty po celé Evropě, později i světě.

Petr Horký, Kolaps civilizací
Od dětství ho zajímalo cestování a filmařina proto po revoluci nezačal podnikat, ale cestovat. Navštívil asi stovku zemí a natočil zhruba stejný počet filmů. Došel na severní pól, po svých přešel Grónsko, objevil potopené lodě na Maledivách. Jako autor a spoluautor napsal deset knih, z nichž se některé staly bestsellery. Dvakrát získal cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu, nominován byl na Českého lva a na Czech Press Photo. Mimojiné je režisér filmu Století Miroslava Zikmunda.

Jiří Pasz, Jak (ne)utíkat před nosorožcem aneb Cestováním proti strachu
Pankáči a skejťáci v Barmě. Prostitutky v Nepálu. Gaypride ve Vietnamu. Ukrajinská fronta. Břišní tance na západní Sahaře. Dětští vojáci v Ugandě. Ilegální práce v Izraeli. Voodoo na Haiti. Uprchlické tábory v Iráku, Jordánsku nebo ve Středoafrické republice. Co spojuje všechny tyhle cesty? Přijďte si poslechnout Jiřího Pasze, jak pracovat s vlastním strachem a co znamená vydat se do světa mimo svou komfortní zónu. Jirka vystudoval Humanitární pomoc a sociální práci v Olomouci a Mezinárodní rozvojová studia v Utrechtu. Pracoval jako sociální pracovník s Romy, na prevenci korupce v ČR, či na destigmatizaci lidí s duševním onemocněním. Fotil pankáče v Barmě, psal o dětských vojácích v Ugandě a točil dokument o prostitutkách v Nepálu. Specializuje se na lidská práva a zvyšování povědomí o humanitárních a rozvojových problémech.

Vystoupení kapely Střet
Dva roky tvořila skupina Střet na zkušebně repertoár, který poprvé veřejně představí tento večer. Výrazná rytmická část v podání bicisty Daniela Grygara a Mariana Staňka na basu doprovází autorskou tvorbu Petra Milara, akustická kytara a vokalisty Tomáše Moravika. Během koncertu bude zřejmý vývoj jejich tvorby od melodického folku přes alternativní rap s prvky elektroniky.

V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit 274 771 478.

Těšíme se na vás!  
Akci podporuje Městská část Praha 10. Děkujeme.

Adresa

Centrum Paraple
Více na VozejkMap
Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png