Salcburgem na vozíku
Salcburgem na vozíku
Evropskou cenu za lepší zpřístupnění měst lidem se zdravotním postižením Access City 2012 získalo rakouské město Salcburk. Evropská komise ocenila jeho dlouholetou angažovanost, korektní přístup a vynikající výsledky ve zlepšování přístupnosti, čehož se mu podařilo dosáhnout za přímé účasti lidí se zdravotním postižením.
Město Salcburk – a zejména jeho historické Staré Město – je jedno z nejkrásnějších měst, což v neposlední řadě dokládá i jeho jmenování světovým kulturním dědictvím, které mu propůjčila v roce 1997 mezinárodní organizace UNESCO. Staré Město je z architektonického hlediska skutečnou pokladnicí.
Jsou zde zastoupeny všechny stavební slohy, a kdo se vydá na procházku jeho romantickými křivolakými uličkami – k nejznámějším patří Getreidegasse (Obilná), Judengasse (Židovská), Goldgasse (Zlatá), Kaigasse (Nábřežní), Linzergasse (Linecká) a Steingasse (Kamenná) – ten se může obdivovat strohým gotickým stavbám z období středověku, prosluněným renesančním palácům a domům, skvostným barokním kostelům a zámkům a stavitelským klenotům z období rokoka a klasicismu.
Nechybějí samozřejmě ani měšťanské stavby z období monarchie. Na malé ploše zde návštěvníci najdou stopy všech historických epoch. Přísná opatření památkářů a péče ze strany salcburského magistrátu mají hlavní zásluhu na tom, že nám tato krása zůstává zachována již po generace.
Parkovišť je dostatek
V historickém centru města je celkem devět parkovišť pro invalidy, vhodná jsou parkoviště na Max Reinhardt Platz a v ulici Hofstallgasse, která je po celé své délce, jež přiléhá k Mnišské hoře, lemována festivalovými budovami, kde jsou umístěny tři scény: Malé festivalové divadlo, Velké festivalové divadlo a Skalní jízdárna. Další parkoviště je u salcburské Rezidence na Residenzplatz, kde bylo původní středověké biskupské sídlo, jež získalo koncem 16. století svou dnešní podobu. Salcburská Rezidence je chloubou raně barokní architektury a její reprezentační prostory – patří sem 11 reprezentačních sálů a soukromých komnat salcburských knížecích arcibiskupů – stejně jako Rezidenční galerie se svou velkolepou sbírkou evropského malířství 16.–19. století jsou každoročně navštěvovány turisty z celého světa.
Dominantou nové budovy salcburské Rezidence je známá a oblíbená zvonkohra sestávající z 35 zvonů, které byly odlity v Antverpách v letech 1688–1689 a v roce 1702 přivezeny arcibiskupem Johannem Ernstem, hrabětem Thunem, do Salcburku. Na Rezidenčním náměstí a v jeho středu se Salcburkem na vozíku vypíná 15 metrů vysoká barokní kašna slavného italského mistra Tommasa di Garony.
Pro její stavbu byl použit vysoce kvalitní mramor ze salcburské domácí hory, z Untersbergu. Rezidenční kašna je považována za největší a nejimpozantnější barokní dílo tohoto druhu na sever od Alp.
Na každém zmíněném místě je šest parkovacích míst. Parkoviště pro invalidy je v Rakousku značeno značkou Zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou s nápisem ausgenommen a znakem vozíčkáře.
Toalety jsou na euroklíč
Další důležitou informací pro vozíčkáře jsou bezbariérové toalety, které jsou v centru čtyři, všechny jsou uzamčené tzv. euroklíčem. Nejbližší od prvních dvou zmíněných parkovišť je z boku Kolegiátního kostela před Univerzitním náměstím. Další dvě jsou na březích řeky Salzach v těsné blízkosti mostu – Staatsbrücke. Čtvrtá toaleta se nachází na konci Mirabellské zahrady za zámkem Mirabell.
Před prohlídkou města je vhodné navštívit turistické a informační centrum Na Mozartově náměstí, kde je k dispozici bezplatný průvodce pro vozíčkáře – Salzburg – barrierefrei erleben, v němž je popis vstupů do jednotlivých objektů, restaurací a dalších zařízení včetně plánu města s vyznačenými parkovišti a toaletami.
Tento průvodce je velmi pěkně a prakticky zpracován v němčině, angličtině, francouzštině a italštině. Pro vozíčkáře je nepříjemné, že vstup do informačního centra má jeden schod.
Nebudu zde popisovat jednotlivé objekty, je jich v centru hodně. Za zmínku stojí uličky v okolí Getriedegasse s Mozartovým rodným domem, kde jsou vystaveny rovněž dětské housle, na které malý Mozart hrál, a dále pak jeho koncertní housle, klavichord a kladívkový klavír.
Každý den v poledne se rozezní zvony všech kostelů včetně zvonkohry; je to nezapomenutelný zážitek.
Po prohlídce historického centra města je možné se vydat přes most Staatsbrücke, ze kterého je pěkný výhled na město, do zahrad u zámku Mirabell. Byly založeny podle návrhů slavného barokního architekta Fischera z Erlachu. Čtyři mramorová sousoší zdobící kašnu s vodotryskem symbolizují čtyři přírodní živly. Z nádherné květinami překypující zahrady je také překrásný pohled na Staré Město, jemuž vévodí salcburská pevnost se zasněženými vrcholky hor v pozadí. Za zmínku ještě stojí část zahrady s barokními soškami trpaslíků a barokní přírodní divadlo, tzv. Heckentheater.
Z Mirabellské zahrady vede pěkná cesta přes lávku Müllnersteg po nábřeží Franze Josefa, kde se pořádají trhy. Pohyb pro vozíčkáře je bez problémů, uličky a náměstí jsou z větší části dlážděné rovnou dlažbou, žádné kočičí hlavy, přechody přes ulice jsou snížené.
Po návštěvě Salcburku by byla škoda nevyjet autem bezplatnou horskou silnicí na horu Gaisberg – 1287 m n. m., která je z města nepřehlédnutelná. Na jejím vrcholu stojí 100 metrů vysoký vysílač. Z centra města se jede po silnici B1 směrem na Neumarkt a za železniční tratí se odbočí na silnici B158 směr Fuchsl a asi po čtyřech kilometrech se odbočí doprava na L108 Gaisberk Landesstraße. Při cestě na vrchol i zpět je třeba jet opatrně, silnici hojně využívají i cyklisté. Na vrcholu je velké kruhové parkoviště. Z vrcholu je nádherný výhled na samo město Salcburk, na Orlí hnízdo v Německu a na Alpy.
Souřadnice parkovišť pro navigace
Gaisberg: 47°48‘11.066“N 13°6‘37.188“E
Hofstallgasse: 47°47‘55.642“N, 13°2‘29.579“E
Max Reinhardt Platz: 47°47’53.908“N, 13°2’34.260“E
Residenzplatz: 47°47’52.367“N, 13°2’50.278“E
Článek napsal pan Jindřich Jonák
odkaz na článek http://www.muzes.cz/aktuality/cestovani/salcburkem-na-voziku/
ilustrační foto z wikipedie