Přidej
aktualitu
Peer mentorka Jitka Burianová
Peer mentoring
Peer mentoring
Jitka Burianová
Jitka Burianová
9.7.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Představujeme peer mentory ... Jitka Burianová

Peer mentoring je psychická podpora a praktická pomoc vozíčkářům a jejich blízkým prostřednictvím rad, informací a praktickým tréninkem soběstačnosti. Peer mentor vyslechne, podpoří, povzbudí, podělí se o zkušenosti a zprostředkuje pomoc odborníků. Služba je bezplatná a klient může být peer mentorem provázen tak dlouho, jak je třeba, aby se ve své nové situaci zažil a stabilizoval.

Peer mentoring? Pomoc a podpora

Peer mentoři jsou sami na vozíku již mnoho let. Osobně zažili, co to znamená, když se život převrátí vzhůru nohama. Svou osudovou situaci zvládli a jsou příkladem, že poškození míchy s trvalými následky neznamená konec radosti ze života. Peer mentoři pomáhají s prvními kroky zpátky do života těm, kteří se ocitli na invalidním vozíku teprve nedávno a nebudou již nikdy chodit. Pro ty, kteří se ze dne na den ocitli na vozíku je velmi těžké svoji situaci přijmout a najít cestu dál je ještě těžší. Přijímat rady a pomoc od svého okolí včetně rodiny a přátel není snadné. To, co vozíčkář opravdu potřebuje, je autentická pomoc a podpora od někoho, kdo stejnou či podobnou situaci sám prožil.

Peer mentorka Jitka Burianová 

I když žije v Praze, je stále srdcem Jihočeška. Úraz se Jitce stal v 19 letech na horách v Rumunsku. Má míšní lézi v oblasti Th 5-6. Po úrazu dostudovala školu a vrhla se do práce. Jitka je nejen milovníkem přírody, ale také praktický ekolog. Možná i právě proto pracuje na Ministerstvu životního prostředí. V přírodě má ráda pohyb ve vodě i na suchu. Duší byla vždy dobrovolník, který rád pomáhá nejen přírodě, ale i lidem. Peer mentoring je pro ni příležitost, jak pomoci lidem, kteří se ocitli v podobné situaci. A Jitku jsme trochu vyzpovídali. 

Co pro Vás bylo v prvních měsících/ letech po úrazu nejtěžší? 

Návrat zpátky do reality a zvyknout si na to, že je všechno jinak. 

Máte pocit, že se během posledních let změnil přístup veřejnosti k lidem na vozíku?

Hodně je to v lidech samotných. Co se zaměstnávání lidí týče záleží na jednotlivcích, osvícených šéfech a lidech pracujících v HR. Obecně bych ale řekla, že jsou lidé možná ochotnější pomáhat (aspoň tedy v Praze), možná jsou už uvědomělejší? A odstraňování bariér – to jsem trochu skeptik, máme takový „český přístup“. Takže třeba nájezdy na chodníky se zvolna lepší, ale zpřístupňování budov (a WC) rozhodně rychle nejde. Velmi často je tam nějaké „ale“ jako schůdek, dva, úzká futra, chybějící madla a tak. Pořád je bohužel celkem typické zastavěné bezbariérové WC na benzinkách. 

Jaké bylo zapojit se po úrazu zpátky do života? 

Rok jsem strávila po nemocnicích a rehabilitačních ústavech, v Parapleti. No a pak jsem se vracela zpátky do školy. Měla jsem to celkem nalajnované a zpětně jsem ráda za to, že jsem se tak nějak přirozeně musela vrátit a zapojit.

Co by se podle Vás mělo pro usnadnění života lidem na vozíku změnit? 

Český přístup k odstraňování bariér, možná i myšlení některých úředníků. A rozhodně sociální systém by mohl být vstřícnější, víc motivovat ve srovnání s tím, jak je to nyní. Například pro pracující, studenty nebo pro ty, kteří by se rádi znovu zapojili do pracovního procesu, by mohly být některé věci usnadněny, urychleny nebo zvýhodněny.

Jak a proč jste se stal peer mentorem/mentorkou? 

Přišla mi to jako zajímavá zkušenost. A také jsem měla dojem, že můžu něco předat dalším lidem. A jak? Loni jsem spolu s dalšími absolvovala kurz a tím pádem jsem si neužila příliš dovolené. 

Využil byste Vy sám/sama služeb peer mentora a proč? 

Kdyby tehdy něco takového bylo možné, určitě. A proč bych tyto služby využila? Protože znám všechny Peer mentory a protože jsou to moc fajn a nadšení lidé: -)

Co byste vzkázal/a těm, kteří váhají, zda peer mentora kontaktovat? 

Nevím... možná to aspoň zkuste, nic to stojí a může to přinést jedině výhody.

A co na sebe Jitka ještě prozradila? 

Koníčky:
ruční práce, experimentování s přípravou jídla, zahrada, cizí jazyky

Nejoblíbenější jídlo:
bramboračka, kulajda a mangová zmrzlina

Oblíbená hudba:
Pearl Jam, Zrní, Už jsme doma, Vladimír Mišík

Nejoblíbenější film:
Kouř, Vlasy, Slavnosti sněženek nebo seriál Most a Čtvrtá hvězda

Jitka Burianová kontakt: 

tel. 776 257 455

burianova@czepa.cz

Více se o projektu Peer mentoringu můžete dozvědět přímo na jeho webových stránkách, kde najdete medailonky také dalších peer mentorů.  

100 kroků zpátky do života 

Aby mohli peer mentoři skutečně a efektivně pomáhat, musí se s klienty osobně setkat, poznat se, vyslechnout a ukázat, že i na vozíku se dá žít aktivní život. Peer Mentoring má pro vozíčkáře i pro společnost mimořádný přínos, a proto jsme se rozhodli vyhlásit veřejnou sbírku, jejímž prostřednictvím může kdokoliv projekt podpořit. Naším cílem je shromáždit prostředky na 100 osobních setkání peerů a klientů, které zrealizujeme v průběhu roku 2021. Veřejnou sbírku, kde můžete program Peer Mentoring podpořit, najdete na stránkách www.znesnaze21.cz 

Zdroje: www.czepa.cz, www.peermentor.cz, www.znesnaze21.cz

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png