Přidej
aktualitu
photo-1574471436709-3419c6de861d.jpg
2.7.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Prosezeniny a jak jim úspěšně předcházet

Proleženiny, odborně dekubity, u vozíčkářů prosezeniny, představují vážný problém. Prosezeniny jsou nejen závažnou zdravotní komplikace, ale ohrožují také soběstačnost a sociální vztahy vozíčkáře. Rozsáhlé proleženiny dokonce ohrožují na životě, a proto je důležité vědět, jak jim předcházet.

Úrazy míchy a dekubity

Poškození a úrazy míchy vedou nejen ke ztrátě hybnosti, ale často i ke ztrátě schopnosti cítit tlak, bolest, teplo, chlad i polohu ochrnutých končetin. Vozíčkář, který většinu dne tráví v sedu na vozíku je tak ohrožen vznikem dekubitů zejména na sedacích partiích. Dekubity jsou proto označovány jako prosezeniny. K dekubitům ale může docházet i na jiných částech těla jako jsou např. trny obratlů, žeberní oblouky a dolní končetiny. Dekubity na těchto místech se označují jako posturální dekubity, protože vznikají jako následek špatné pozice (postury) sedu vozíčkáře.

Jak poznat dekubity

Mezi první příznaky dekubitů patří zčervenání postiženého místa na kůži. Bohužel tkáň začíná odumírat od hlubokých vrstev a změny na povrchu kůže se objeví později. Upozornit na vznik a rozvoj dekubitů by nás mělo upozornit také pálení a bolestivost. Poté se v postižené oblasti začnou tvořit puchýře. Pokožka a svaly postupně odumírají, rozpadají se a vznikají otevřené rány, které jsou mohou být napadeny bakteriemi zpomalujícími proces hojení. Dekubity vznikají poměrně rychle, někdy i během desítek minut nebo v průběhu několika hodin. Proto může být zpočátku obtížnější jejich vznik rozeznat a ne vždy se podaří jejich vzniku zabránit. Pokud dekubity vzniknou, je nutné zahájit co nejdříve jejich léčbu. Důležité je mít na paměti, že léčba nemusí být vždy snadná a může být dlouhodobá.

Léčba musí být zahájena včas

Prvním krokem úspěšné léčby je včasná diagnostika prosezenin, což by mělo patřit do rukou lékaře. Ten zhodnotí rozsah, velikost, hloubku a poté rozhodne, jaký typ léčby je pro pacienta vhodný. Léčba může probíhat buď konzervativně nebo ve vážných případech operačně. Lehčí formy jsou léčeny konzervativně, kdy základním doporučením je snížit tlak na postižené místo, aby došlo k obnovení krevního zásobení. Vhodná je také antidekubitní matrace, dodržování pitného režimu a důkladná hygiena. Léčba je založená na vlhkém hojení. Pokud již došlo k porušení kožní bariéry, je nutné zajistit optimální podmínky pro proces hojení, tedy zamezit kontaktu kůže s potem, močí a stolicí. K zabránění vysušení postižené oblasti a nákaze bakteriemi, je vhodné chránit ránu krycími materiály. Je-li rána zasažena bakteriemi, bývají nutná antibiotika a na bolest analgetika. Infekce se často vyvíjí do 2 dnů a projevuje se bolestivostí, zvýšenou teplotou, otokem, zápachem, povlakem a sekrecí. Nejčastějšími bakteriemi je stafylokok, streptokok, Escherichiu coli a pseudomonáda.

Jak poznat druh infekce podle vzhledu a zápachu sekretu?

  • Stafylokok – smetanově žlutý sekret bez zápachu
  • Streptokok – řídký žlutošedý sekret
  • Pseudomonas – modrozelenavý, nasládle páchnoucí sekret
  • Escherichia coli –  nahnědlý sekret páchnoucí po fekáliích

Při podezření na rozvoj infekce je nutné kontaktovat lékaře, protože bakterie mohou vstoupit do krevního řečiště a způsobit sepsi, život ohrožující stav. Pokud dojde k dekubitu, který může zasahovat až ke kosti, je doporučovaná léčba chirurgická, která spočívá v odstranění odumřelé tkáně a postižené kosti a vložením štěpu z jiné části těla.

Prevence dekubitů

Nejlepší prevencí je vyvarovat se rizikovým faktorům vzniku dekubitů.

  • Hygiena

Základem je udržení čistých a suchých genitálií včetně ošetření ochrannými krémy. Ti, kteří užívají inkontinenční pomůcky musí dbát na jejich častou výměnu. Před stolicí je vhodné namazat konečník a jeho okolí krémem, aby se zabránilo prasklinám kůže mezi hýžděmi. Ti, kteří používají WC, by měli mít vyměkčené prkénko.

  • Odlehčovací techniky

Pokud to lze, je vhodné se vzepřít o ruce a několik vteřin sedacím partiím odlehčit nebo se předklonit a opřít se o stehna nebo se nakloní přes bočnici vozíku a předloktím se opřít např. o lůžko. Tímto způsobem dojde k odlehčení jednoho sedacího hrbolu. Vozíčkáři znají pro odlehčení tlaku tzv. sklápěčku, kdy se člověk sám nebo s asistencí sklopí i s vozíkem do křesla nebo na pohovku a vypodloží si hlavu polštářem.

  • Oblečení a obuv

Vhodné oblečení a obuv je pro prevenci dekubitů velmi důležité. Ideální jsou kalhoty bez silných švů na zadním dílu kalhot včetně kapes, nevhodné jsou džíny. U těch, kteří trpí na dekubity je doporučováno kupovat si obuv o jednu velikost větší. Především je třeba dbát na to, aby prsty a klouby nebyly v botě utlačovány.

  • Zdravé sezení ve vozíku

Princip zdravého sezení na vozíku znamená nejen komfort, ale také prevenci zdravotních komplikací jako je únava, bolestivých stavů a prosezenin. Sed by měl být co nejvíce vzpřímený, symetrický a funkční, tedy umožňující vozíčkáři soběstačnost.

  • Rehabilitace

Rehabilitace znamená také prevenci dekubitů.

  • Psychika

Dobrá psychická kondice znamená zodpovědný přístup ke zdravotnímu stavu a péči o své tělo.

 

 

Zdroj: www.cs.medixa.org, www.dekubity.eu, www.czepa, www.unsplash.com

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png