Dobrý den,

prosím o radu. Maminka prodělala před dvěma lety rozsáhlou mrtvici a dnes je na půl těla ochrnutá, neschopná mluvy (cca 70% obsahu slov rozumí). Je zcela odkázána na péči. Tatínek se o ni vzorně stará, ale sil mu postupně ubývá. Rádi bychom mamku s tatkou poslali na nějaký wellnes pobyt, který by byl uzpůsobený pro vozíčkáře. Nejsem úplně zdatná v hledání a tak prosím o radu, znáte nějaké místo na Moravě nebo ve Slezsku (mamka neusedí v autě více jak dvě hodiny), kde by byli přizpůsobeni k pobytu s vozíčkem. Děkuji za radu. S pozdravem a přáním hezkého dne, Zuzana Drobníková

6.2.2024

Vážená paní Drobníková,

vzhledem k tomu, že nemáme přehled o wellnes pobytech, požádala jsem kolegu redaktora Vozejkov.cz, aby Váš dotaz zveřejnil v rámci Facebook. Požádali jsme naše čtenáře o tipy na wellnes pobyty.

Níže uvádím reakce / tipy čtenářů:

  • "Zkuste Velké Losiny je to tam krásné bazény byly pro vozíčkáře, cestičky na procházky lesem byly vysypané a přizpůsobené. My tam s maminkou byly třikrát a bylo fajn."
  • "Wellness pobyty nabízí i lázně Darkov v Karviné - Rehabilitační sanatorium Karviná-Hranice."
  • "Já je rada uvítám zdarma kdykoli v tydnu v mimosezonu od neděle do pátku u nas v Penzion a hospoda Na statku, víkendy nas živí, mám manzela co na tom není vůbec dobre a dceru na vozíku.., ale welness nemame..Nabízím bezba aparman."
  • "Doporučila bych Luhačovice, kde nabízí hotely i BB ubytování, je třeba se raději individuálně na všem domluvit a o bezbariérovosti se přesvědčit."

Kolegové z VozejkMap natipovali tyto místa:

Tipy mimo Vaši lokalitu:

  • "Pokud by nemusela být Morava, tak my na hranici Středočeského a Královehradeckého kraje provozujeme kompletně bezbariérový hotel Sport relax hotel Na kopečku včetně speciálního vybavení, přistupného wellness, fitness, bowlingu atd. 🙂"
  • "Janské Lázně"
  • "Mimo lokalitu. Ale Domov svatého Josefa by tohle přání mohl také splnit. Myslím."

Je možné, že na Facebooku budou ještě přibývat další tipy - prosbu jsme zveřejnili během včerejšího dne - proto sledujte náš Facebook - https://www.facebook.com/vozejkov/.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
19.6.2023 Rehabilitace

Syn - přerušení míchy TH5-6 - vozíčkář, ruce v pořádku, potřeboval by posilovat ruse a záda, krk - jaké cviky, jaký způsob posilování, posilovací stroj. Hraje aktivně stolní tenis. Úraz podzim 2021.

19.6.2023

Dobrý den,
zejména při aktivním sportu doporučujeme individuální konzultaci s fyzioterapeutem, aby doporučené cviky a kompenzační cvičení byly odborně "na míru" danému člověku. Neuvádíte, kde syn žije, tak obecně můžeme doporučit kvalitní rehabilitační služby pracovišť Centrum Paraple a Rehafit v Praze, ParaCENTRUM Fenix v Brně či bezbariérovou posilovnu IFC Pardubice.

Jako inspiraci pro podporu samostatné rehabilitace v domácím prostředí vytvořila Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku asociace CZEPA, tyto dostupné edukační materiály:

- publikace Cvičení na doma (k dispozici elektronická verze)
- video Co můžeš pro své tělo udělat sám I.
- video Co můžeš pro své tělo udělat sám II.
- video Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika I.
- video Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika II.
- video Aquaterapie...stokrát jinak I.
- video Aquaterapie...stokrát jinak II.
- video Asistující osoba v roli cvičitele
- video Rady pro nejbližší II.
- video Rady pro všední den

Věříme, že uvedené materiály mohou pomoci alespoň částečně inspirovat, jak každodenně udržovat kondici.
S pozdravem

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
7.1.2023 Rehabilitace

Příbuzná je ochrnutá na levou polovinu těla, bez pomoci nepřesedne z postele na vozík a na přenosný suchý WC. Současně je závislá 3x týdně na dialýze v Praze, záchranka jí vozí do  nemocnici Na Homolce (bydlí v Praze-Slivenci).

Náš dotaz:

Existuje rehabilitační ústav,, který  by jí pomohl intenzivním cvičením dosáhnout toho, že by příbuzná se sama  přesunula na vozík a zpět t.j. bez asistence pečovatelky?  Docházka terapeuta do bytu je málo účinná. Je to žena velmi aktivní, snaživá,, trpělivá, toužící po částečné samostatnosti. 

Děkujeme za odpověď.

 

9.1.2023

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala kolegyni p. Zdeňku Faltýnkovou. Její odpověď uvádím níže.

Vážená paní, rehabilitační ústavy mají obecně problém poskytnout intenzivní péči pacientům závislým na dialýze. Rehabilitaci mohou poskytnout spíše rehabilitační lůžková oddělení. Doporučuji obrátit se na rehabilitační lůžkové oddělení Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského - Nemocnice pod Petřínem, kde jsou zkušení lékaři i terapeuti znalí problematiky neurologických pacientů. Odkaz s kontaktem naleznete ZDE.

S pozdravem

Faltýnková Zdeňka, spinální specialistka a Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jsem kvadruplegik, 2,5 roku po úrazu páteře (C6/7). žiji v Českém Krumlově.

V poslední době se můj stav zhoršuje - vysoká spasticita a neuropatické bolesti a tím i zhoršená soběstačnost. Prodělal jsem pobyty v RÚ Kladruby (2x) i v Parapleti (1x). Jezdím 1x týdně na 1 hodinu rehabilitace do místní nemocnice, což je málo.

Můžete prosím doporučit rehabilitační zařízení, která poskytují placené pobyty s intenzivní rehabilitací s přihlédnutím ke spinální problematice?

Děkuji, Pavel

11.11.2022

Vážený pane Pavle,
děkujeme za Váš dotaz, který jsem konzultovala s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, specialistkou na spinální problematiku. Ta doporučila rehabilitační oddělení Nemocnice České Budějovice - https://www.nemcb.cz/oddeleni/rehabilitacni-oddeleni/, kde je možné požádat i o lůžkovou formu rehabilitace.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

potřeboval bych zjistit kontakty na vhodné rehabilitační ústavy pro mého bratra z Pardubického kraje..

Bratr prodělal  poměrně vzácný zánět žil v oblasti mozku. Jeho stav je stabilizovaný, ale není spolupracující a pohyblivý.

Běžné ústavy  vyžadují spolupráci s pacientem, takže pro něho nevhodné.

Děkuji moc za odpověď.

 

4.8.2022

Dobrý den,
děkujeme za důvěru. Asociace CZEPA je organizace lidí ochrnutých po poškození míchy, známe poměrně dobře podmínky zdravotně-sociální péče a služeb pro tuto cílovou skupinu. Protože ale klienti/pacienti s poraněním mozku nepatří do systému spinálních a spinálních rehabilitačních jednotek, bohužel s jejich rehabilitací nemáme zkušenosti.

Doporučuji Vám obrátit se na některou z organizací, které se zabývají podporou osob s poškozením mozku, věřím, že tam budou mít zkušenosti, jaká rehabilitační zařízení tyto klienty přijímají do péči, ev. Vám nabídnou podpůrné služby:
- ErgoAktiv - https://www.ergoaktiv.cz/
- Klinika rehabilitačního lékařství Albertov, v rámci VFN - https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/klinika-rehabilitacniho-lekarstvi/
- Cerebrum 2007- https://cerebrum2007.cz/

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 

P.S. z prosince 2022: Nově doplňujeme nabídku podpory od Centra KOMPRE v rámci organizace CEDR Pardubice - https://cedrops.cz/popis-sluzby/.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Zdravím, ráda bych se zeptala, zda nevíte o nějaké posilovně pro vozíčkáře, ale ne po úrazu. Díky.

7.4.2022

Dobrý den,
neuvádíte svou lokalitu, ale i tak mám jenom jeden tip: Integrační fitness club v Pardubicích - http://www.ifclub.cz/.

Pokud lokalitou nevyhovuje, zkuste u nich konzultovat, zda mají tipy na jiné posilovny, případně konzultujte u sportovních terapeutů Centra Paraple (kde je posilovna pro lidi s poraněním míchy) - https://www.paraple.cz/sluzby/ambulantni-rehabilitace-a-posilovna/ nebo u Centra aplikovaných pohybových aktivit při Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci - https://apa.upol.cz/novinky-apa.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
20.3.2021 Rehabilitace

Dobrý den, mám maminku po úrazu páteře s poškozením míchy, po operaci, pobytu na spinální jednotce v Motole a rehabilitačním pobytu v Kladrubech se nyní vrátila domů. Ráda bych ji zajistila fyzioterapeuta, který by s maminkou dál pracoval, aby se její stav ideálně dále zlepšoval nebo alespoň nezhoršoval, maminka je bojovník, ale alespoň částečná soběstačnost je pro ni psychicky velmi důležitá. Mamince je 78 let a před úrazem byla velmi vitální, vše nese obdivuhodně statečně a chce na sobě pracovat. Mamince pomáháme, jak můžeme, ale bez odborné a pravidelní rehabilitace se neobejdeme. Máte, prosím nějaké kontakty na fyzioterapeuty v Praze, kteří se na tento typ pomoci zaměřují a mají v tomto směru zkušenosti.

Moc děkuji

Eva

23.3.2021

Dobrý den paní Evo,

v zastoupení mojí kolegyně p. Zdeňky Faltýnkové Vám zasílám tipy na možnou fyzioterapii v domácím prostředí.

Naděje komplexní domácí péče

Organizace poskytující ošetřovatelskou a rehabilitační péči v domácím prostředí pacienta. Péče je poskytována na základě ordinace praktického lékaře - je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Kontakt: vedoucí sestra - Bc. Petra Součková, tel. 777 588 883, e-mail: praha@kdpnadeje.cz

Více informací najdete zde.

Asociace studentů fyzioterapie

Můžete se obrátit i na Asociaci studentů fyzioterapie a zjistit jejich možnosti. 

Kontakt: e-mail: radaasf@gmail.com

Více informací najdete zde.

Služba ergoterapeutky

Dále Vám můžeme nabídnout kontakt na služby ergoterapeutky ohledně zdokonalování soběstačnosti.

Kontakt: Veronika Liďáková, tel. 721 963 284, e-mail: ergo.iram@gmail.com

Více informací najdete zde.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S podzravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice CZEPA

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
26.11.2020 Rehabilitace

Dobrý den, syn 18 let má po zlomenině C6 tetraparezu, nyní je již doma po pobytu v Kladrubech. Cvičíme doma a docházíme na rehabilitace v našem městě v nemocnici. Jsme ze Svitav. Mohu prosím poprosit, jak zjistit, zda je v našem městě či blízkém okolí nějaký fyzioterapeut, který má zkušenosti s lidmi po poranění páteře a míchy? Rada bych pro syna co nejlepší možnou rehabilitaci a cvičení. 
Děkuji velice za odpověď. 
S pozdravem Kostadinova. 

26.11.2020

Dobrý den paní Kostadinová,

bohužel přímý kontakt na fyzioterapeuta ve Svitavách specializujícího se na klienty po poranění míchy nemáme a bohužel ve Svitavách a blízkém okolí nemáme ani členy, které bychom mohli oslovit a poptat u nich zkušenosti.

Nicméně jsem oslovila o radu p. Jarmilu Čápovou (dlouholetá fyzioterapeutka a školitelka s více jak 45 letou praxí - dříve praxe v  Poličce a Jimramově -  v minulosti školila např. i fyzioterapeuty z Centra Paraple) a ta mi sdělila, že přímo ve Svitavské nemocnici (oddělení rehabilitace) by měla působit Bc. Petra Koukalová, která by Vám mohla pomoci. Bc. Koukalová by měla mít zkušenosti i se spinálními pacienty (p. Koukalová bude po p. Čápové přebírat i školitelské záležitosti, je to její žačka, proto věřím v její odborné schopnosti). Kontakt na Bc. Petru Koukalovou - 461 569 384 či 461 569 246 (v nemocnici je k zastižení ve všední dny od 8 do 12 hod.).

Můžete zkusit kontaktovat i asociaci studentů fyzioterapie zde. Přes jejich stránky lze vložit inzerát s poptávkou na mobilního fyzioterapeuta či domácí cvičení (jedná se o rehabilitaci v domácím prostředí).

S pozdravem a přáním pevného zdraví

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice

 

 

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

žena je po operaci ploténky L4/L5 toho času bez citlivosti v oblasti nohou bez inkontinence. Bez citlivosti v oblasti genitálií. Je možnost zlepšení citlivosti s použitím cvičení, či masáží? Nikde jsme nenašli informace tohoto charakteru. Děkuji a přeji příjemný den.

30.9.2020

Dobrý den,
doporučila bych stimulovat kožní čití technikou míčkování pomocí molitanového míčku (míčková facilitace např. https://maserkamirka.cz/zazrak-jmenem-mickovani/), i když je tato technika určena pro jinou terapii, nic nezkazíte v případě lehkého míčkování necitlivých míst. Také lze použít ke stimulaci kožních receptorů přírodního materiálu kartáčku na ruce (je dřevěný), je třeba kartáčovat necitlivá místa lehce, jen do jemného prokrvení kůže.

S pozdravem
Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku CZEPA

 


Zdeňka Faltýnková

Hezký den,

ráda bych se zeptala kde je v Královehradeckém kraji vhodný ergoterapeut a fyzioterapeut pro spinální pacienty? Partnerova diagnóza je spastická tetraplegie. Bydlíme přímo v Opočně (okr.Rychnov nad Kněžnou). Také bych se ráda zeptala jaké další možnosti rehabilitací apod.v Královehradeckém kraji máme? A také na antidekubitní podsedák. V týdnu proběhlo měření a maximálně mu vyhovuje gelový podsedák. Víme, že musíme kontrolovat, aby se na něm partner nezpotil. Máme v plánu zakoupit ještě náhradní do vozidla, nějaký termovak a v případě potřeby jej vyměňovat. Problém je ale v tom, že na něm klouže z EIV. Kdyby neměl břišní pás, tak sjede. Dá se toto pořešit u výrobce jiným potahem? Moc děkuji za info.

8.7.2020

Dobrý den,
ohledně doporučení fyzioterapeutické péče v okolí Opočna jsme využili konzultaci našeho člena/klienta z místní lokality. Byly nám tak pro Vás doporučeny tyto kontakty:

- MUDr. Jiří Zilvar, Dobruška, ordinace rehabilitace a fyzioterapie https://www.fyzioterapie-rehabilitace.cz/mudr-jiri-zilvar/
- Rehabilitační klinika FN Hradec Králové https://www.fnhk.cz/rehab
- MUDr. Falta, Rehabilitační pracoviště Faust, Náchod http://www.faltarhb.cz/seznam-pracovist/nachod/
- Agentura domácí péče Mgr. Zuzana Luňáková, České Meziříčí https://www.lunakova.com/web/.

Řešení vhodného antidekubitního sedáku bych doporučila konzultovat s kolegyní Zdeňkou Faltýkovou, fyzioterapeutkou, ergoterapeutkou, specialistkou na spinální problematiku, kterou můžete oslovit na emailu faltynkova@czepa.cz či volat na číslo 775 980 952.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, můj bratr skončil 24.12.2019 na ORIM Brno po pádu na motorce. Způsobil si poranění krční páteře v oblasti obratlů C4-7 s téměř celým přerušením míchy. Od prsou dolů zatím nic necítí, ale lehce hýbe pažemi. Od 20. 1.2020 (tedy po skoro měsíci) je na spinální jednotce. Včera i dnes nám řekli, že zde bude ležet 49 dní a pak se ho hned budou snažit přeložit do rehabilitačního ústavu (třeba v Kladrubech). Všude na internetu se ale píše, že na spinální jednotce stráví pacienti min. 2-3 měsíce, než se dostanou třeba do Kladrub. Chtěla bych se zeptat, jestli je nějaký stanovený termín, jak dlouho má kde ležet. Neradi bychom, aby ho odněkud propustili zbytečně brzy. Počítali jsme s cca 3 měsíci rehabilitací v nemocnici a pak 4-5 měsíci v rehabilitačním ústavu. Přece jenom čím více rehabilitací, tím lépe. Až ho propustí z rehabilitačního ústavu, už možnost intenzivních rehabilitací nebude. Můžete mi prosím poradit? Máme vůbec nějakou možnost délku pobytu na spinální jednotce v nemocnici ovlivnit?

Omlouvám se, že píšu do poradny sem, kde se spíš řeší otázky pacientů po propuštění z rehabilitačního ústavu, ale nevím, kde jinde se zeptat. Případně mi prosím poraďte, kde se zeptat. Moc děkuji. 

24.1.2020

Dobrý den,

je nám velice líto, jakým obdobím si nyní procházíte.

Co se týká dotazu ohledně pobytu na spinální jednotce, pak údaje, které jsou uvedeny na internetu jsou zprůměrované doby, které se odvíjí od individuálního zdravotního stavu a komplikací pacienta. Ošetřující lékař je kompetentní osobou, která posuzuje zdravotní stav pacienta a pokud zhodnotí, že pacient je již schopný intenzivní rehabilitační péče v rehabilitačním ústavu, pak je klient překládán. 

Vzhledem k Vaší nastalé situaci bychom Vám rádi nabídli eventuální další možnou podporu, kterou naše asociace CZEPA nabízí.

Můžeme Vám nabídnout bezplatných služeb odborného sociálního poradenství. Služba odborného sociálního poradenství se zaměřuje na dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvek na péči, sociální služby, vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižním, financování kompenzačních pomůcek, problematiku invalidních důchodů atd. 

Dále Vám můžeme zprostředkovat podporu peer mentora. Peer mentor může pomoci nejen čerstvým vozíčkářům a jejich blízkým a pečujícím osobám širokým spektrem rad, informací, praktickými tréninky a ukázkami a v neposlední řadě psychickou podporou. Služba je bezplatná a klient může být peer mentorem provázen tak dlouho, jak je třeba, aby se ve své nové situaci zažil a stabilizoval.

Pokud budete mít další doplňující dotazy, můžete nás kontaktovat telefonicky na tel.: 775 980 952 či e-mailu: kupkova@czepa.cz.

Přeji mnoho sil.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den obracím se na vás s prosbou jestli jste někdo nenavštívil rehabilitační centrum Adéli na Slovensku Mají tam podmínku že vozíčkář musí mít sebou asistenta který mu pomůže se stravou s oblékáním s hygienou atd Chtěl bych se zeptat jestli někdo z vás tam byl a ví jak to chodí protože paní s kterou si dopisuji už několik desítek emailu je na slovo Skoupá A kolikrát se na jednu věc ptám až třikrát než odpoví Kdybyste měl někdo nějakou zkušenost rád se podělil budu moc rád děkuji za odpověď Přeji vám pěkný zbytek dne Vašek

19.11.2019

Vážený Václave,

Váš dotaz chápeme jako prosbu o osobní zkušenost k lidem s poraněním míchy, k vozíčkářům. Proto jsem Váš dotaz "překlopila" do článku, ve kterém žádám ostatní uživatele o sdělení vlastní zkušenosti. Bohužel, v asociace CZEPA zkušenosti s tímto pracovištěm nemáme. 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice

21. 11. 2019 Dodatečně jsme výzvu o sdílení zkušeností dali i na FB CZEPA, kde jsou drobné reakce. Sledujte FB, ev. nás kontaktujte telefonicky - 775 980 935.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
1 | 2 | 3 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png