Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat, jsem 25leta žena co se ze zdravotních důvodů dostala na tělesnou váhu přez 200kg. Mám manžela, ale je po opraci nohy a oba jsme v invalidnim důchodu. Samotná chůze je pro mě hrozně náročná a používám k  ní invalidní vozík co se tlačí před sebou, ale ten mám jen vypůjčený a není přizpůsobený na mou váhu a bohužel si na něj nemohu ani sednout aby jsem jsem si při chůzi mohla odpočinout. Ten co bych potřebovala tak mi komise bohužel zamítla. Proto se chci zeptat jestli by jste mi neporadili jak postupovat nebo na koho se obrátit? Předem děkuji za odpověď a rady.

2.1.2024

Dobrý den,

o zodpovězení dotazu jsem požádala kolegyni, spinální specialistku, Zdeňku Faltýnkovou. Ta odpovídá:

Pokud jste schopná chůze s oporou a nutností odpočinku, doporučovala bych kolečkové chodítko se sedátkem a s košíkem, které lze předepsat lékařem ze zdravotní indikace. S nosností 200kg má toto chodítko například firma Ortoservis pod kódem pojišťovny 20952, skupina 07. Kolečková chodítka mají různí distributoři za přímou platbu okolo 6 000 Kč (tj. můžete si je zakoupit jako samoplátce).

Pokud byste si pomůcku musela zakoupit jako samoplátce a nemáte dostatek financí, zkuste požádat o finanční příspěvek některou z nadací. 

Níže Vám zasílám odkaz na seznam nadací, které podporují osoby se zdravotním postižením. Každá nadace má stanovený svůj postup - z webových stránek jednotlivých nadací se dozvíte, jak žádost podat (zda např. přes elektronický formulář, který vyplníte na webových stránkách nadace nebo žádost budete muset sepsat písemně sám a tu poté do nadace zaslat) a kdy o zaslaných žádostech nadace rozhoduje (na webových stránkách jsou uvedeny vždy termíny, do kterých se žádost musí uplatnit a kdy se přijaté žádosti budou projednávat). Pokud Vám nadace finanční příspěvek přiznají, pak s Vámi sepíší "smlouvu", ve které jsou definovány i mimo jiné povinnosti žadatele (tj. např. doručení vyúčtování).

Jen zdůrazňuji, že nadace přispívají na pomůcku, která nebyla uhrazena (tj. pokud pomůcku uhradíte, nadace Vám již nepřispějí!!!)

Seznam nadací  najdete ZDE.

Pokud byste měla doplňující dotazy, kontaktujte nás individuálně - níže zasílám kontakty.

Kupková Monika, sociální pracovnice, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952

Faltýnková Zdeňka, spinální specialistka, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel. 607 453 501

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, potřebuji řadu, kdo opravuje ( lepí) sedáky Roho. 
Dekuji

15.9.2023

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala kolegyni - spinální specialistku, p. Zdeňku Faltýnkovou. Ta odpovídá:

Sedáky ROHO opravuje distributor - tj. ROHO CZ. TECH Čelákovice, a.s..

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, děkuji za přesné informace o plánovaném povinném ručení pro elektrokoloběžky a vozíky. Možná jsem dotaz špatně formulovala, máte informace o tom, zda budou mít invalidní vozíky, které jedou rychleji, než 14 km/hod výjimku? A co třeba plně elektrické přídavné pohony pro invalidní vozíky, které také jezdí více, než 14 km/hod ? V soupravě s vozíkem budou jistě těžší, než 25 kg a podle návrhu tak spadají do kategorie motorových vozidel. Děkuji

Dana

25.8.2023

Vážená paní Dano,

děkujeme za Váš podnět. Váš dotaz nezapadá do oblastí, kterými se zabývá Odborné sociální poradenství, nicméně zašleme na Ministerstvo financí oficiální dotaz, kterým budeme dotazovat doplňující informace.

V současném vládním návrhu zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je uvedeno (§2, odst 3), že za vozidlo se pro účely tohoto zákona nepovažuje vozík pro invalidity - upřesňující informace zde nejsou. 

Pokud zjistíme více informací k této problematice, doplníme je k Vašemu dotazu následně po zjištění.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

 

Dobrý den, včera jsem si četla o povinném ručení pro elektrokoloběžky a segway, zahradní traktůrky atd. V článku nic neříkali o tom, že by měli mít elektrické vozíky výjimku, víte o tom bližší informace? Já mám Genny - tedy Segway pro vozíčkáře a tím pádem by se mi to asi týkalo, proto se zajímám. Děkuji Dana

24.8.2023

Vážená paní Dano,

na Váš podnět jsme dohledaly, že včera byl schválen vládou ČR návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. 

Návrh zahrnuje několik významných změn, které bylo potřeba provést v právní úpravě pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a které reagují na zkušenosti s aplikací dosavadní právní úpravy. Jedná se především o rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti – vozidlem se nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Jde tedy především o elektrické koloběžky či Segwaye. Výjimku budou mít například elektrokola, protože jejich primárním zdrojem energie je šlapání, a ne pouze přípojný motor. Výjimku budou mít také zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. V momentě, kdy vyjedou mimo něj na silnici, stávají se vozidlem a musí mít pojištění.

Nově se vymezuje provoz vozidla – tím se nyní rozumí jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku, a to bez ohledu na vlastnosti vozidla a bez ohledu na terén, ve kterém je vozidlo použito, a na to, zda stojí, nebo je v pohybu. Návrh také rozšiřuje výjimky z povinnosti pojištění odpovědnosti včetně alternativního pojištění odpovědnosti při motoristických závodech nebo soutěžích. Povinnost sjednat pojištění odpovědnosti se nově přenáší z vlastníka vozidla na jeho skutečného provozovatele, tzn., že povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele a ne řidiče, který si ho například dočasně půjčil. To platí i v případě krátkodobého využívání sdílených koloběžek.

Návrh zákona bude teprve předložen Poslanecké sněmovně.

Účinnost zákona je stanovena na 23. prosince 2023. Přechod na online systém výměny dat a s tím související zrušení zelené karty pro vnitrostátní účely by měly být realizovány po uplynutí šestiměsíčního přechodného období k 1. červenci 2024.

Tiskovou zprávu k tomuto tématu naleznete na stránkách Ministerstva financí.

Bližší informace k Vámi položenému dotazu nemáme. Doporučujeme Vám kontaktovat distributora pomůcky. 

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, nedávno jsem dostal, pojišťovnou hrazený, elektrický vozík a přijde mi, že bych ho měl radši nechat pojistit proti odcizení/poškození (zatím zůstává při nepoužívání mimo být ve sdílených prostorech v paneláku), ale je to vůbec možné, když ho technicky nevlastním? Co by se pak dělo, kdyby mi ho někdo ukradl, nebo poškodil?

A ještě druhý dotaz, je potřeba uzavírat nějaké povinné ručení, nebo tak něco?

Děkuji za odpovědi, Milan.

18.7.2023

Dobrý den pane Milane,

Váš dotaz jsme konzultovali s revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Ten sdělil, že doporučuje elektrický vozík pojistit. Při uzavírání pojištění, je však třeba pomůcku pojistit ve prospěch vlastníka pomůcky (tj. ve prospěch Vaší zdravotní pojišťovny). 

Pokud by došlo k odcizení pomůcky a Vy jste ji neměl pojištěnou, pak po Vás zdravotní pojišťovna může vymáhat zaplacení elektrického vozíku.

Pro více informací kontaktujte Vaši zdravotní pojišťovnu a poté vybranou pojišťovnu, u které si budete chtít nechat pomůcku pojistit - ta Vám sdělí pojistné podmínky.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den. Na facebooku jsem viděl pomůcku pro cvičení chůze pro děti. Jsem po amputaci levé DK a chtěl jsem se zeptat, jestli existuje podobná pomůcka (bradla) k nácviku chůze s protézou pro dospělé v domácnosti. Děkuji předem za Vaši laskavou odpověď.

Rydl

20.12.2022

Dobrý den,

pro rehabilitace chůze s protézou existuje rehabilitační pomůcka bradlový chodník, avšak otázkou je, jak velké domácí prostory pro tuto pomůcku máte k dispozici (pomůcka je objemná).

Na webu si dejte do vyhledavače klíčové slovo bradlový chodník - zde si můžete porovnat nabídky této pomůcky.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka a Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, prosím pěkně viděla jsem novou nabídku servisu a poradnu k vozíčkům přímo u vás. Mám vozíček v lednu 2023 pět let, kdy bývá asi nárok či je možné požádat o nový. S tímto vozíkem jsem spokojená, jen nutné asi servis, či přeměřit zda stále vyhovuje. Ale mám od firmy Medicco (zajišťovala jsem si tenkrát se Zdeni Faltýnkovou v RÚ Kladruby, prý majetek VZP s mým doplatkem), proto se chci zeptat i na tento vozíček je u vás možný servis? Kdo mi poradí zda nový či jen servis? Jak časově předem si popř. požádat a kam o vozíček, abych měla v lednu 2023 vše v pořádku? Stále platí, že vozíček, který mám, s přispěním pojišťovny i mým doplatkem, je majetkem pojišťovny? Je možné popř. odkoupení? Nedávno jsem si nechala vyrobit skvělý podsedák Libella, bylo by to škoda. Děkuji.

23.8.2022

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala s mojí kolegyní, spinální specialistkou Zdeňkou Faltýnkovou. Odpověď Vám zasílám níže.

Vozíky, které byly vydány před účinností novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb., tedy před lednem 2019, podléhají cirkulaci, pojišťovna může chtít vozík vrátit. Pokud je vozík ve špatném technickém stavu a revizní technik jej nedoporučí k repasi, může Vám zůstat, ale pojišťovny to nemají rády. Také nelze vozík odkoupit. Pokud je Váš vozík ještě v dobrém technickém stavu, nevzniká Vám automaticky nárok na nový. Nový vozík si můžete nechat zaměřit od firmy, kterou si sama vyberete (vybírat můžete již před uplynutím 5ti leté lhůty). Firma Vám připraví podklady pro předepsání poukazu odborným lékařem, nejlépe rehabilitačním či neurologem.

Pokud budete chtít pomoci s výběrem vozíku, pak se můžete obrátit na p. Faltýnkovou, která toto poradenství poskytuje. 

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501.

Co se týká servisu vozíků, tak můžete tento servis využít i v případě, že máte vozík od firmy Medicco. V prostorách CZEPA na Černém Mostě v Praze provádí tento servis firma Ultina a to vždy v pondělí od 8.00 do 16.00 hodin. Abyste na službu nemusela čekat a také abyste nejela zbytečně, je dobré se dopředu telefonicky objednat na telefonní lince Ultiny 776 261 756

Úhrada za diagnostiku a servis: poukazem od praktického lékaře nebo 200 Kč/hodinu + cena dílu.

Pokud nebudete mít dostatek finančních prostředků na případný doplatek nového vozíku, můžete zkusit zažádat o finanční příspěvek u nadací či nadačních fondů. 

V případě doplňujících dotazů se neváhejte obrátit na službu odborného sociálního poradenství. Kontakt - Monika Kupková, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Prosím radu, kde dobře půjčit schodolez na cca 150 kg včetně vozíku. Jsme na Pze-východ.

JT

14.3.2022

Dobrý den,

na základě Vašeho dotazu jsem mapovala půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek, které mají v nabídce zápůjčku schodolezů.

Většina půjčoven má v nabídce schodolezy avšak s maximální nosností 130 kg. Schodolez, který má nosnost cca 150 kg je náročný na obsluhu (druhou osobou). Níže Vám zasílám kontakty na půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek, které se nabídly s Vámi Vaši situaci řešit.

Schodolez EU (jedná se o největší půjčovnu schodolezů v ČR) 

Firma má sídlo v Ostravě, nicméně schodolez jsou schopni dodat po celé ČR.

Kontaktní osoba: Mgr. Jiří Náhlík, tel. 736 535 743, e-mail: info@schodolez.eu

Webový odkaz: https://schodolez.eu/

AVZ servis, s.r.o. 

Kontaktní údaje: tel. 737 342 974, 775 633 031, e-mail: info@avzservis.cz

Webový odkaz: https://www.avzservis.cz/produkty-pujcovna-kompenzacnich-pomucek-detail-8

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Naše organizace má pro zápůjčky k dispozici 1 schodolez, nicméně nosnost je max. 130 kg. 

Kontaktní osoba: Anna Kupková, tel. 776 070 756, e-mail: czepa@czepa.cz

Webový odkaz: https://czepa.cz/schodolez/

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, koupili jsme ojeté vozidlo(10 let starý ww caddy) a následně provedli flexi upravu pro vozickáře.Využili jsme příspěvek na koupi a úpravu motorového vozidla. Bohužel se auto po 2 měsících od koupi a úpravy porouchalo a jsou problémy s opravou auta, auto je nepojízdné. Chceme od kupní smlouvy odstoupit. Můžete nám poradit, jak v tomto případě postupovat . Děkujeme za odpověd'.

12.8.2021

Dobrý den,
jako sociální pracovnice musím konstatovat, že podle zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (č. 329/2011 Sb.), pokud přestanete užívat vozidlo, na jehož koupi a úpravu byl poskytnutý příspěvek na zvláštní pomůcku, máte povinnost Úřadu práce ohlásit změny a vrátit poměrnou část příspěvku. 

Protože odstoupení od smlouvy má mnoho právních i individuálních podmínek, požádala jsem o odborný názor spolupracující externí právničku Mgr. Radku Pešlovou. Pro potřeby poradny uvádím souhrn doporučených informací:

Prodejce ručí za skryté vady a lze tedy odstoupit od smlouvy, pokud vady nelze opravit (§ 2169 odst. 1 občanského zákoníku). Ale provedená úprava vozidla může být v dokazování velkou komplikací. (Nevíme, co to je za vady a co to bylo za úpravu.)

 

To, že je vozidlo po koupi upraveno jistě bude argument prodejce, jak neuznat reklamaci. Tedy – opravdu upravující firma nemohla způsobit tuto závadu (třeba neprofesionalitou)? K tomu se nejspíš nevyhne reklamující vytvoření znaleckého posudku (např. na http://www.znalci-auta.cz/ lze smluvit znalce). 

 

Návrh postupu:

  1. vyjádření ze servisu o vadě, která brání užívání vozidla (nesmí se opravit!)
  2. dále bych se obrátila na firmu, která provedla úpravu s žádostí o vyjádření, zda mohlo díky jejich úpravě dojít k vadě v bodě 1. – udělala bych to formou reklamace provedené úpravy. Tuto reklamaci nejspíš zamítnou. Protokol schovat.
  3. Vyjádření servisu a protokol o reklamaci z bodu 2. zaslat na reklamaci prodejci auta společně s dopravením vozu.
    1. vyčkat schválení reklamace

                                                    i.     buď oprava

                                                   ii.     nebo odstoupení od smlouvy

  1. vyčkat na zamítnutí reklamace

                                                    i.     udělat znalecký posudek, obrátit se na prodejce znovu

                                                   ii.     se znaleckým posudkem se obrátit na ČOI –  mimosoudní řešení sporů

                                                  iii.     pokud to nepomůže, sepsat žalobu.
 

 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

před pár měsíci mi ZP půjčila mechanický invalidní vozík. Můj zdravotní stav se ovšem rychle zhoršil a potřebovala bych, abych přes neurologa dostala elektrický. Je to problém? Bydlím v domku se vstupním vchody. Blíží se doba, kdy nebudu schopna je vystoupat. Jaké zařízení pořídit a proplácí/půjčuje ho pojišťovna?

 

Děkuji a přeji kouzelné dny! Marta Fleková

23.6.2021

Dobrý den paní Fleková,

Váš dotaz si dovolím rozdělit na 2 části.

Elektrický invalidní vozík

Elektrický invalidní vozík patří do kategorie zdravotnických prostředků. Zdravotnické prostředky jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění v rozsahu stanoveném zákonem. Pokud se Vám zhoršil zdravotní stav natolik, že potřebujete indikovat elektrický invalidní vozík, pak je toto zajisté možné. Elektrický invalidní vozík může indikovat lékař s odborností pro rehabilitaci, ortopedii, neurologii nebo vnitřní lékařství (internista) - žádost o elektrický invalidní vozík musí být tímto specialistou řádně zdůvodněna. Přidělení schvaluje revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny. Pokud Vám bude schválen elektrický invalidní vozík, počítejte s tím, že budete pravděpodobně vyzvána zdravotní pojišťovnou k vrácení mechanického vozíku, který nyní používáte.

Bezbariérové úpravy

Co se týká bezbariérových úprav, nemůžeme Vám adekvátně na Váš dotaz odpovědět. Abychom Vám mohli poradit, jakou bezbariérovou úpravu Ve Vašem případě provést (rampa, schodišťová plošina...), je třeba vidět stávající stav. V případě zájmu můžete využít poradenství týkající se bezbariérových úprav, které poskytuje moje kolegyně p. Zdeňka Faltýnková.

Kontakt - p. Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501.

Financování bezbariérové úpravy

Dle zákona č. 329/2011 Sb.(zákon o Dávkách pro osoby se zdravotním postižením), můžete na zákonem dané druhy a typy zvláštních pomůcek žádat tzv. příspěvek na zvláštní pomůcku. Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžké sluchové postižení anebo těžké zrakové postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku. Zdravotní postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a zdravotní stavy vylučující jeho přiznání jsou uvedeny v příloze k zákonu č. 329/2011 SbVe vyhlášce č. 388/2011 Sb. je pak uveden seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí.

Výše jsem Vám stručně odpověděla na Váš dotaz. Pokud budete potřebovat upřesňující informace, kontaktujte mě na e-mail kupkova@czepa.cz.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, v současnosti začínám vybírání elektrického vozíku, nicméně jsem zjistil že bych i do vyřízení rád vyjel někam na výlet. Bohužel nemám v současnosti finance na pořízení nějaké z různých elektrických pohonů pro mechanický vozík (hurt-e atp.) a zajímalo mě, jestli je někde možné si takový pohon třeba na 2-3 dny půjčit? Sám jsem nebyl schopný nic najít, budu tedy rád za případné rady a předem děkuji za odpovědi.

Milan.

14.4.2021

Dobrý den pane Milane,

na základě Vašeho dotazu jsem mapovala půjčovny kompenzačních pomůcek, které by elektrické pohony mohli mít v nabídce a bohužel musím konstatovat, že pro Vás nemám žádný tip.

S kolegyní jsme Váš dotaz konzultovali přímo s firmou Hurt a následně i s firmou Ortoservis. Bylo nám sděleno, že zápůjčky elektrických pohonů nemají v nabídce a ani po této službě neměli poptávku. Problémem by při zápůjčce byl fakt, že k uchycení elektrického pohonu je třeba individuální nástavec. Obě firmy jsou schopny Vám pomůcku přijet ukázat a nechat vyzkoušet, zápůjčky však nerealizují.

Omlouváme se, ale bohužel Vám nejsme schopni poradit.

S pozdravem

Kupková Monika, sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jedná se o mého blízkého přítele. Před cca 8 měsícem dostal klistovou encefalitidu. Byl několik dní v umělém spánku. V současné době stále na částečné ventilaci a leží. Zatím bez většího pohybu všech končetin. Jelikož již velmi dobře komunikuje a vnímá, rádi bychom mu nějak zpestřili program. Ráda bych se zeptala, zda jsou nějaké přístroje například na čtení ovládané očima či hlasem. Nevím, kam se obrátit. Koukání na TV už ho opravdu nebaví, stále je zatím na spinální jednotce. Za každý tip budu ráda. Gabriela

24.2.2020

Dobrý den paní Gabrielo,

níže Vám zasílám kontakt na organizaci Spektra, která se na tyto pomůcky specializuje (nabízí podporu v oblasti výběru vhodné pomůcky, vyzkoušení pomůcky, financování, doručení a následné podpory - servis).

Kontakt: Spektra, Zátišská 1914/1, Praha 4 - Modřany

               telefon: 241 763 416, 241 774 675, e-mail: info@spektra.eu

               webové stránky: https://spektra.eu/

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
1 | 2 | 3 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png