Přidej
příběh
annual-financial-report-3.png
9.6.2019 | Zahraničí | Lenka Bartoníčková

Afghánští vozíčkáři se vrací do život díky basketu

Basket mění životy hendikepovaných v Afghánistánu

Basketbalisté na invalidním vozíku, mění životy hendikepovaných v Afghánistánu.

Když bylo Amirovi 10, let válečné zranění ho upoutalo na invalidní vozík. Jeho páteř byla trvale poškozena. Upadl do takové deprese, že po dlouhé dny odmítal vstávat vůbec z postele. Nyní se Mohammadullah Amiri nemůže dočkat, až ráno vstane, a to díky basketu, který začal hrát- 

"Od dob, co tuto hru objevil se jeho život i pohled na život změnil“ říká trenér Jess Markt, Američan, který trénuje basketbalové invalidní týmy pro Mezinárodní výbor Červeného kříže v zemích jako Afghánistán, Jižní Súdán a Indie. I on stejně jako Amiri má paraplegii.

Od roku 2011 spolupracuje Markt s vedoucím ortopedického programu Červeného kříže v Afghánistánu, aby se lidé, kteří byli fyzicky zraněni za války, mohli vrátit k běžným činnostem, jednou z nich je právě sport. Pomohli již více než 100 000 lidí naučit se používat protetiku nebo se znovu naučit používat své končetiny prostřednictvím fyzické terapie, nebo posílit ruce, pokud jsou připoutáni na vozíku.

Basketbal pro vozíčkáře byl pro pacienty hnacím motorem v jejich novém životě. Rehabilitace je bolestivá. Naučit se používat umělé končetiny je také bolestivé. Ale ke sportu přistupují s velkou radostí a motivovaností.

Dnes je v sedmi rehabilitačních centrech Červeného kříže v Afghánistánu 500 rekreačních hráčů a basketbalový tým mužů a žen pro vozíčkáře. Národní týmy zatím nevyhrály žádné mezinárodní turnaje, ale Markt si brousí zuby na paralympii.

Nyní již týmy přichází sledovat široká veřejnost a diváci jsou ohromeni. 

Ty, které jsou nejúspěšnější, hrají v národních týmech, na mezinárodní úrovni. Na zádech nosí vlajku své země a lidé je sledují i v televizi.

Krásný, inspirativní příběh, co říkáte?

Přidej komentář
www.actreen.cz
baner-skoda-neridit_550x160-1.png