Přidej
příběh
frida.jpg
6.9.2022 | redakce VOZEJKOV | 1

Frida Kahlo: Na vozíku s nonšalancí

Frida Kahlo (1907–1954) byla mexická malířka, známá jako Frida.. Malovala ve stylu původní mexické kultury, kterou mísila s prvky realismu, symbolismu a surrealismu. Jako mnozí surrealističtí umělci své doby aktivně podporovala komunismus. Byla ženou mexického malíře Diega Rivery a milenkou komunistického revolucionáře Lva Trockého. Vytvořila 143 maleb, 55 z nich jsou autoportréty. Na otázku, proč maluje tolik autoportrétů, odpověděla: „Protože jsem tak často sama, protože já jsem subjekt, který znám nejlépe.“

Jeden z mnoha sugestivních obrazů Fridy Kahlo.

Frida překonala dětskou obrnu, nicméně v 18 letech byla vážně zraněna při havárii autobusu. Po nehodě strávila více než rok na lůžku, zotavovala se ze zlomeniny páteře, klíční kosti, žeber, pánve, ramena a zranění nohou. I přes velké množství provedených operaci strávila zbytek života v neustálých bolestech. Byla nucena v mnoha obdobích života užívat vozíku.

Frida Kahlo ve svém vozíku.

Během svého života musela postoupit více než 30 operací, brala velké množství léků. Ke konci života byla závislá na morfiu a alkoholu. Krátce po první samostatné výstavě v roce 1953 jí musela být amputována noha. To ji psychicky zlomilo a pomýšlela dokonce na sebevraždu. Zemřela 13. července 1954, ve věku 47 let.


Když se jí jednou ptali, co udělat s jejím tělem, až zemře, odpověděla: „Spalte ho… Nechci být pochovaná. Strávila jsem příliš mnoho času vleže… jen ho spalte!“ Během jejího pohřbu způsobil výbuch hořlaviny v otevřené spalovací peci narovnání jejího těla. Vlasy jí hořely a zářily jako svatozář. Její poslední zápisek do deníku zněl: „Doufám, že konec je radostný – a doufám, že se nikdy nevrátím. Frida.“

Vidět Fridin vozík lze v tzv. Modrém domě, jejím muzeu, v Mexico City.

Zdroj informací a fotografií: https://cs.wikipedia.org/wiki/Frida_Kahlo a Twitter 

Diskuse

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA | 6.9.2022 8:45

Pro fanoušky Fridy nabízí Hvězdný bazar (tréninkové pracoviště pro lidi s poškozením míchy, které provozuje asociace CZEPA) dvě trička s motivy slavné malířky:

viz.: https://hvezdnybazar.cz/kategorie-produktu/damska-tricka/

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png