Přidej
příběh
Peer působí na vozíčkáře pozitivním příkladem, a to je úplně nejvíc
Peer působí na vozíčkáře pozitivním příkladem, a to je úplně nejvíc
Peer působí na vozíčkáře pozitivním příkladem, a to je úplně nejvíc
Peer působí na vozíčkáře pozitivním příkladem, a to je úplně nejvíc
15.2.2021 | Celá ČR | redaktorka, VOZEJKOV

Peer působí na vozíčkáře pozitivním příkladem, a to je úplně nejvíc

Tomáš Potůček pracuje s lidmi s handicapem, s tenagery v ústavní péči a s lidmi v závislostech, kde působí především jako terapeut. Již sedm let s kamarádem provozuje Integrační Fitness Clubu IFC v Pardubicích, který umožňuje plnohodnotné samostatné cvičení lidem na vozíku.

Stal jste se novým peer mentorem našeho projektu peer mentoring. Co rozhodlo při vašem rozhodování?

Já jsem nejprve na nabídku vůbec nereagoval. Říkal jsem si, že mám práce dost, ať to dělá někdo jiný, prostě jsem váhal. Ale pak jsem si uvědomil, že mě nikdo informace před jedenadvaceti lety nedal. Byli jsme odkázáni na lidi, kteří už jsou na vozíku dlouho a můžou nám poradit. A ten pozitivní příklad fakt funguje nejvíc. Velkým benefitem byl také tým, s nímž jsem měl spolupracovat. Jsou to odborníci a pro nás vozejky dělají hrozně moc, prostě za nás kopou. Líbila se mi představa možnosti spolupráce s lidmi, jako je Hanka Sixtová, Zdenka Faltýnková, Alena Jančíková. Já sám pracuju jako terapeut a vidím, že má tento projekt obrovský smysl, protože když se podaří člověka na vozíku správně namotivovat, změna je obrovská.

 

Byla pro vás práce způsobem, jak se vrátit do života po úrazu?

S lidmi s hendikepem jsem pracoval už před úrazem, protože mám vystudovanou speciální pedagogiku. Po úraze jsem si ale uvědomil, že problematiku vozíčkářů zase tak neznám😊. Začal jsem zase studovat, absolvoval pětiletý psychoterapeutický výcvik a ještě si dodělávám dvouletý postgraduál. I když původem jsem strojař, táhlo mě to k práci s lidmi a tak jsem začal dělat mistra odborného výcviku, přitom jsem dělal průvodce pro cestovní kancelář a pak jsem se přes lektorování dostal k práci s dětmi v ústavní péči, což přineslo zlom, a došel jsem k terapeutické práci.

Sedm let také provozuji v Pardubicích bezbariérové fitness centrum Integrační Fitness Clubu IFC. Jde o klasický fitness klub, kam chodí všichni. Vozíčkáři i choďáci. S parťákem jsme si náš  club vybavili vlastními stroji, které vyrábíme dle individuálních požadavků nás i našich potencionálních zákazníků, kteří si chtějí vybavit vlastní fitko a nebo chtějí cvičit doma. Součástí prostoru je i bar, kde se všichni setkávají a nepozastavují se nad žádnými rozdíly. Jde o zcela přirozenou inkluzi. Vše je plnohodnotně dostupné všem, nikomu neodebíráme jeho hodnotu.

 

Co říkáte na přípravu peerů před zahájením pomoci ostatním?

Velice mě překvapila kvalita průpravy, která je peerům poskytována. Nic se nepodceňuje. Program mi přijde perfektně postavený. I přesto, že se oboru dlouhodobě věnuji, vzdělávám se, i tak mi to hodně dalo. Byl to pro mě kvalitně strávený čas. Také bylo skvělé, že jsme trávili hodně času společně, bylo možné sdílet dojmy, komunikovat. Líbilo by se mi, kdyby bylo možné podniknout exkurzi například do nějakého rehabilitačního zařízení, byla by to další zkušenost.

 

Žijeme v pandemické době. Máte nějakou cestovatelskou zkušenost, kterou lze provozovat v přírodě?

No, když to jde, trávím veškerý čas na svém teréním handbiku, na kterém mám sjetou už většinu českých hor až po Alpy. Určitě doporučuji Brdy, kde si každý vybere své trasy a tip terénu dle svých schopností a tipu handbiku . V okolí najdete i vyhovující penzion Orlov.

Letos v létě jsme také s přítelkyní navštívili vinařství Štěpánek v Mutěnicích s bezbariérovým sklípkem a výborným vínem. Když jsou podmínky, rád lyžuji, mám kamarády ve skiareálech ve Špindlu a Harrachově což je obrovská výhoda, a nebo jezdím do Rokytnice, kde je super bezbariérový  penzion Ivana, který provozuje chlapík na vozíku. V Harrachově můžu například doporučit hotel Pytloun.

Ze zahraničí je skvělá Itálie, okolí Lago di Gardy. Kde jsem ubytování hledal přes Booking.com. Po vyfiltrování si to ještě ověřuji emailem. I tak je to občas na pank. Hrozně rád se potápím s Restartem. Jsou zde skvělí lidé, pro mě důležití kamarádi.  S tím jsem začal až na vozíku. Měl jsem obrovskou potřebu té svobody, kterou potápění dává. Tak doufejme, že se ke všemu opět brzo vrátíme.

 

Zajímá vás práce peerů blíže? Přihlaste se na webinář!

 

Zdroj: redakce, CZEPA

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png