Dobrý den 

Molinek

Zajímá mě ohledně vyměřování, MUDr napíše poukaz na digital vy.. 

A já se obrátím na koho? Které pracoviště nebo sestra se semnou spojí a domluví se? 

Jakým způsobem to probíhá 

Děkuji za odpověď 

23.7.2021

Vážený pane Molinku,
předpokládám, že váš dotaz se týká digitálního vybavení stolice, které je považováno za zdravotnický úkon a spadá tak do kompetence zdravotních sester domácí zdravotní péče. Po předpisu lékařem péči hradí zdravotní pojišťovna.

Domácí zdravotní péči (někdy také pod názvem Home care) předepisuje praktický lékař. Ten by mohl mít kontakty na agentury domácí zdravotní péče, se kterými při zajištění zdravotní péče o "své" pacienty spolupracuje. Nebo můžete poskytovatele domácí zdravotní péče vyhledat a oslovit Vy (na internetu nebo na sociálně-zdravotním odboru místního úřadu či u své zdravotní pojišťovny) a další postup domluvit s nimi. V praxi jsme např. zažili situaci, kdy klient nejprve oslovil poskytovatele domácí zdravotní péče (domluvil se, jakou službu by potřeboval, zjistil, zda mají kapacitu k poskytování péče) a následně se s praktickým lékařem klienta na předepsání poukazu domluvila přímo domácí zdravotní péče.

S pozdravem 
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den 

 

Mám takovou zvláštní ne příliš jednoduchá věc a nevím zda se tím zabýváte 

Já qudro po úraz páteř C6 klasika voda. 

De o digital vybavovani stolice. 

Do teď to dělali rodinní příslušníci, ale ti už jsou stáří. 

Zajímá zda prakticky MUDr má možnost napsat na dotyčná nemocnice která digital vyprazovani dělají žádanku a ti se o vše postarali ??

 

Nebo na nějakou organizací která SE Tim zabývá nebo nějaká jiná ráda? 

 

Děkuji 

Molinek

13.7.2021

Dobrý den pane Molinku,

digitální vybavení stolice spadá do kategorie zdravotních úkonů - v domácím prostředí poskytují tuto péči kvalifikované zdravotní sestry (jedná se o tzv. Domácí zdravotní péči).

Domácí zdravotní péči Vám může indikovat Váš praktický lékař a v tomto případě je poskytována a hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Domácí zdravotní péče je poskytována 24 hodin denně, 7 dní v týdnu - tedy NEPŘETRŽITĚ. 

Lékař musí na příslušném poukazu přesně popsat, které výkony a jak často mají být pacientovi poskytnuty. Pojišťovna hradí domácí zdravotní péči podle úhradové vyhlášky a seznamu zdravotních výkonů. Jednotlivé zdravotní výkony v něm mívají stanovené omezení frekvence.

S pozdravem

Monika Kupková, sociální pracovnice a Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jsem paraplegik. Roky jsem užíval léky na neurogenní moč. měchýř, než se objevily vedlejší účinky léků. Poroto jsme začali aplikovat Botox.

 

Před 2 měcíci jsem podstoupil 3. aplikaci Botoxu. Od té doby mám problémy se stolicí – stolice zůstane v konečníku a nejde ven. Nikdy jsem tyto problémy neměl, ani jsem nepoužívál žádné preparáty k vyprázdnění. Stravu, ani léky jsem nezměnil.

 

Myslíte, že to může být způsobené Botoxem? Vrátí se to zase do normálu? Měl bych o tom informovat svého urologa? Děkuji za radu.

28.6.2021

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala se svojí kolegyní, spinální specialistkou p. Zdeňkou Faltýnkovou - odpověď zasílám níže.

To, zda má aplikace Botulotoxinu do stěn močového měchýře vliv na vyprazdňování stolice, Vám musí sdělit urolog. Myslím si, že pokud po prvních dvou aplikacích k problémům se stolicí nedocházelo, zřejmě je problém v něčem jiném, spojeném se spastickým typem střeva. Zkuste podpořit vyprázdnění manuální stimulací konečníku. Jak na to se můžete podívat na našem DVD - Péče o spinálního pacienta v domácím prostředí (kapitola Péče o vyprazdňování střeva) na youtube kanále CZEPA.

S pozdravem

Faltýnková Zdeňka, spinální specialistka CZEPA a Kupková Monika, sociální pracovnice CZEPA


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
29.3.2021 Zdravotní

Dobrý den. Prosím Vás o radu. Bratr je 11 let na vozíku.. Začal mít bolesti hýždí, vnitřních stran stehen a občas bolesti v řitním otvoru. Jak si sedl začalo  ho to bolet tak, že si musel  lehnout., pak  bolesti přestaly.. Byl u lékaře, ten mu zjistil zvětšenou prostatu. Bral ATB  a bolesti ustaly. Nyní po měsíci má opět bolesti již výše uvedené. Na koho se může obrátit? Děkuji za Váš čas.

 

 

 

30.3.2021

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala se svojí kolegyní, spinální specialistkou p. Zdeňkou Faltýnkovou.

Domníváme se, že se léčený infekt mohl znovu objevit. Doporučujeme se tedy opětovně obrátit na urologa, který infekt léčil.

Pokud byste potřebovali individuální konzultaci, obraťte se na p. Faltýnkovou přímo. 

Kontakt: p. Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel. 607 453 501.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den. Jsem 30 let na vozíku, C7. Poslední roky jsem bral na stolici, že jsem v 17:00 požil trochu laktulozy a na noc si nakapal Guttalax, ráno jsem měl stolici. Ta laktuloza dělala to, že mi ten guttalax nezpůsobil křeče. Bohužel jsem laktulozu přestal snášet, způsobuje mi velké bolesti a nadýmání. Prosím o nějaký typ na projímadla, která by mi mohla fungovat. Stravu mám zeleninovou, nekouřím, nepiju. 2x jsem zkusil klystýr s Peristeen, ale neuspěšně. Děkuji

20.1.2021

Dobrý den,
Váš dotaz jsem konzultovala se spinální specialistkou paní Zdeňkou Faltýnkovou. Mezi přípravky, které byste mohl vyzkoušet, doporučuje Dulcolax čípky, nárazově roztok Hylak forte pro obnovu střevní mikroflóry či sladkovodní řasu Chlorellu. 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, prosím vás jsem na invalidním vozíku od prosince roku 2018 po úrazu páteře C-6. Cévkuji se, nicméně Vzhledem k neustálým zánětům močového měchýře jsem již bezradný, nepomáhají ani přírodní produkty ani léky předepsané urolologem. Chci se tedy zeptat na nějaké doporučení dezinfekčních prostředku.

25.9.2020

Dobrý den,

asociace CZEPA bohužel nemá k dispozici konzultanta - specialistu v oblasti urologie. Rozhodnutí a individuální léčba je v gesci urologa dle výsledků vyšetření funkce močového měchýře, nicméně se pokusíme nějaké tipy zprostředkovat. 

V rámci časopisu Helios č. 10 z prosince 2018 na straně 4 a 5 vysvětluje MUDr. Martin Sutorý, CSc., primář Urologického oddělení Úrazové nemocnice v Brně, vliv tlaku a osídlení bakteriemi v systému močového měchýře, o významu urodynamického vyšetření,  o dodržování hygienických postupů v domácím prostředí i během hospitalizace i o nezbytnosti dodržování předepsané antibiotické léčby.

Nevíme, z jakého kraje jste a nakolik je Váš urolog zkušený v péči o osoby s poškozením míchy, tak si dovolujeme také nabídnout kontakt na Urologickou kliniku Thomayerovy nemocnice v Praze, kde mají se spinálními pacienty odborné zkušenosti.

Také Vám můžeme nabídnout kontakt na paní Mgr. Olgu Panenkovou, edukační specialistku společnosti BBraun, která je připravena s klienty, kteří se katetrizují, konzultovat různé obtíže s tím spojené. Mgr. Panenkovou jsme kontaktovali a Váš požadavek jsem s ní konzultovali a je tedy připravena s Vámi hledat možná řešení. Kontakt - Mgr. Olga Panenková, mobil:  778 727 099, tel.: 271 091 111, e-mail: olga.panenkova@bbraun.com.

S pozdravem

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice a Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

ahoj děvčata ;-) , 

prosím o informaci na doporučení "vozíčkářského" urologa v plzeňském kraji.

děkuji

luboš

17.6.2020

Vážený Luboši,

poptala jsem mezi členy asociace CZEPA, opakovaně byla doporučena Urologická klinika při FN Plzeň - Bory, zejména MUDr. Janda i jeho další kolegové.

Cituji z výpovědí:

"je to v areálu nemocnice pavilón 22 nejvýšší budova....nelze přehlednout ..vše s výtahem a bez bariér...jsme spokojený...každý půl rok kontrola...předepisuje také katetry na močení... Do ambulance při kontrolách dochází i jiní lékaři ,kdo má službu a čas... Vše v pohodě."

"Tam dojíždím i já a lékařů tam funguje několik - nemocnice, ambulance i lůžková část je pro vozíčkáře vhodná."

"přístup je bezbariérový, občas je ale problém najít v areálu volné místo k zaparkování.
chodí tam i řada známých, kteří jsou na vozíku, takže tam mají s vozíčkáři zkušenosti."

Další klientský tip: "s mech. vozíkem je přístupná urologie na Železniční poliklinice ve Švihovské ul. v Plzni.  Urologie v Planá u Mar. Lázní by měla mít také bezbariérový přístup."

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, mám dotaz ohledně aplikace botulotoxinu do močového měchýře. Jaký je rozdíl mezi botulotoxinem a onabotulotoxinem? Nikde jsem to nenašel. Děkuji za odpověď.

15.1.2020

Dobrý den,

botulotoxin se používá při léčbě neurogenního hyperaktivního močového měchýře -  tzn. při nervové poruše řízení funkce dolních močových cest, např. při poškození míchy. Onabotulotoxin je využíván k injekční aplikaci pro léčbu hyperaktivního non-neurogenního močového měchýře - tzn. v případech, kdy není patologický neurologický nález (není poškozena mícha). Používá se při močové inkontinenci, urgenci, při funkční inkontinenci.

S pozdravem
Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková

Hezký den. 
do hojení ran chodím. Doktor mi doporučil lůžkovou péči. Dříve jsem bydlel ve Frýdku-Místku a v Ostravě a po gangréně jsem se přestěhoval do Chrudimi. Hojení ran Chr. nemocnice, kde mají i lůžkové jsem odmítl. Protože jsem byl na ranní chirurgii a říkali, že to vypadá jak nic. A chtěl do Pardubic. V Pardubicích mi řekli, že to je paráda.
Domácí péče, která mne denně převažuje tak říkají že už to nestačí.

Budete mít alespoň seznam Ldn nebo Hospiců bez nadstandardních doplatků?

Děkuji Dovhun

12.11.2019

Dobrý den,

Váš dotaz je na individuální konzultaci. Pokud byste měl zájem, kontaktujte nás tel. čísle - 775 980 952.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku

 


Zdeňka Faltýnková

Mám Gangrénu-dekubity celého zadku. A hledám pro sebe lůžkové oddělení kdekoliv ČR. Kde mne vezmou nejlépe ihned. Poraďte nebo doporučte

4.11.2019

Dobrý den,

v současné chvíli asi neseženete zařízení, které by Vás ihned hospitalizovalo, pokud Váš stav není život ohrožující. Pokud Váš stav je život ohrožující a nejste schopen se sám dopravit do zdravotnického zařízení, zavolejte rychlou záchrannou službu. Ta Vás převeze do zdravotnického zařízení, kde zhodnotí Váš stav a případnou hospitalizaci.  

V případě, že  Váš stav není tak vážný, můžete jej zkusit zkonzultovat se spinálním pracovištěm (pokud jste spinálním pacientem), které je nejblíže Vašemu bydlišti.

Otázkou léčby dekubitů se zabývají Centra pro hojení ran. Kontakt na nejbližší Centrum pro hojení ran by Vám měl sdělit Váš praktický lékař nebo chirurgické pracoviště.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, jsem šestnáct roků na vozíku, paraplegik. Za celou tuto dobu jsem měl třikrát dekubit, vždy se mně podařil zahojit, bohužel tentokrát se mi udělal pod sedacím hrbolem na pravé straně asi 4cm v průměru, rána není nijak hluboká, jen bez kůže, ale cca před měsícem jsem do rány dostal zánět, přeléčili jsme ATB, když jsem potom byl ale na kontrole v Brně Bohunicích zjistili mně, že se mi udělala "kapsa" pod kůží, která začíná na okraji rány a není normálně vidět. Objednali mě na plastiku, bohužel nejdřívější možný termín je 9.10. Chodím do práce, v současné době jen na dvě hodiny denně, zbytek dělám z domu, do 9.10 je hrozně dlouhá doba, chtěl bych se zeptat, jestli se dá na plastiku objednat někde jinde s dřívějším termínem, nebo jaká je možnost zahojení dekubitu, což bych byl samozřejmě nejraději. Do "kapsy" dáváme Aquacel se stříbrem, Biodress, Betadine mast, Actimaris mast atd. střídáme to. Dokážete říct, jestli je reálné toto zahojit, nebo je plastika opravdu nutná? Potřeboval bych zase začít fungovat, takhle se jen válím doma u pc:)

Děkuji předem za jakoukoliv radu

11.6.2019

Dobrý den,

jste v péči renomovaného pracoviště, na které se obrací klienti z celé České republiky, proto až tento pozdní termín, který ještě není z našich zkušeností tak pozdní.

V tuto chvíli pro Vás můžeme udělat to, že pokud byste měl zájem, můžeme s Vámi konzultovat individuální sedák pro krátkodobé sezení s odlehčením rány. V případě zájmu se mi ozvěte na e-mail faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den, jaký je doplatek na Betmigu 50 mg 90 tablet? Je doplatek všude stejný a existuje alternativa tohoto preparátu? Děkuju za odpověď.

20.5.2019

Dobrý den,

doplatky na léky se liší v jednotlivých lékárnách, proto doporučujeme poptat konkrétní lék u různých prodejců. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mimo jiné určuje maximální cenu výrobce na trhu, maximální úhradu ze zdravotního pojištění a nejvyšší možný doplatek pacienta. V případě léku Betmiga 50 mg 90 tablet je maximální možný doplatek pacienta 1919,87 Kč na balení léku na 3 měsíce - viz. informace k léku na webu SÚKL. Případnou alternativu léku Vám doporučujeme konzultovat s Vaším urologem.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 10 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png