Proč je člověk s poškozením míchy ohrožen vznikem dekubitů?

U klientů po vzniku poškození míchy dochází kromě ztráty volního pohybu k poruchám čití a vegetativních funkcí, jejímž důsledkem je také porucha vazomotoriky (řízení stahování a rozšiřování cév). Tyto vazomotorické poruchy pod místem léze, kdy je trofika tkání a odolnost organismu snížena zvláště v akutním stádiu onemocnění, vedou bez preventivních opatření velmi rychle ke vzniku otlaků a následně dekubitů. V dalších stádiích vývoje zdravotního stavu a v průběhu života je odolnost tkání každého klienta individuální. Je důležité poznamenat, že v případě jakéhokoliv onemocnění, zvláště je – li doprovázeno teplotou, je kůže mnohem náchylnější. Preventivní opatření je pak nutné zpřísnit.

Jak se chránit před vznikem dekubitů?

Dekubitem je označována proleženina či prosezenina (u vozíčkářú) a jde o poškození kůže a měkkých tkání nejčastěji následkem dlouhodobého ležení či sezení, tedy působení tlaku na kostní výběžky, které jsou blízko pod kůží. Dekubit se může rozvinout během několika hodin, začíná tmavším zabarvením kůže. Když do 5 minut zarudnutí kůže nezmizí, bez okamžitého odlehčení tlaku vznikne puchýř a následuje rozvoj dekubitálního vředu. Jestliže se do vředu dostane infekce, může být napadena i kost a při nesprávné léčbě hrozí člověku smrt.

Vzhledem k porušenému čití člověk s míšní lézí obvykle nevnímá první signály bolesti od vznikajícího dekubitu. Proto musí provádět řadu preventivních opatření a vyvarovat se rizikovým situacím.

 

Rady pro každý den

Víš jak se vyhnout dekubitům?

 

Když ležíš na lůžku:

 • nezapomeň pravidelně měnit svou  polohu alespoň každé 4 hodiny
 • vyber si takovou antidekubitní  matraci, která vyhovuje tvému riziku vzniku dekubitu a zároveň tě neomezuje v samostatnosti (např. se otočit, posadit...)
 • používej bavlněné prostěradlo, které udržuj vypnuté bez záhybů
 • kontroluj při každé změně polohy, zda ležíš v suchu a na rovné podložce
 • nezapomeň, že jako prevence otlaků ti může posloužit Dekuba (podložka s chlupem, zamezující i třecím silám, absorbuje vlhkost a udržuje teplo)
 • manipuluj při změně polohy se svými končetinami opatrně (pozor na udeření  či odření se)
 • používej měkké polohovací pomůcky k odlehčení tlaku na kostní výběžky a k udržení fyziologické polohy v kloubech ochrnutých končetin.

Když sedíš ve vozíku: 

 • používej vždy antidekubitní sedák, který ti vyhovuje jak z hlediska prevence otlaků, tak ti pomáhá držet dobře pánev a páteř ve vzpřímené poloze
 • kontroluj, zda netlačí bočnice vozíku na tvé boky (měl bys volně vložit své prsty mezi nejširší  část pánve a bočnice)
 • prováděj  minimálně každou půlhodinu některou z odlehčovacích technik ( vzepření o natažené paže, úklon či předklon a opření se o pevnou podložku - stůl. lůžko...nebo se sklop na vozíku do křesla)
 • dej pozor na otlaky lýtek o trubky rámu vozíku
 • neopírej se dlouhodobě nahými zády o textil zádové opěrky, dej si za záda třeba ručník
 • věnuj průběžně pozornost své správné vzpřímené pozici sedu.

Když se přesouváš:

 • dávej pozor na dostatečné nadlehčení pánve od podložky
 • překryj kolo vozíku a brzdovou páku třeba složeným ručníkem, pokud si nejsi jistý bezpečným nadzvednutím zadku
 • používej raději skluznou desku, pokud ti hrozí odření zadku o vozík
 • požádej o pomoc v případě rizikové situace

 Když používáš koupelnu a WC:

 • dej pozor na pořádně zabržděný vozík při přesunech
 • neseď dlouho na tvrdé sedačce do sprchy či vany, použij raději měkkou pěnovou či nafukovací podložku pod zadek
 • neseď dlouho na tvrdém toaletním sedátku, používej měkký návlek
 • kontroluj rukou teplotu vody, kterou si pouštíš na necitlivá místa těla
 • otři a osuš se vždy důkladně před přesunem a sezením ve vozíku
 • zkontroluj si zrcátkem zadek před oblečením kalhot
 • ošetři zatěžovanou kůži zadku ochranným krémem

Když cestuješ:

 • dávej si před delší cestou pod zadek vždy antidekubitní podložku (minimálně Dekubu)
 • dávej si raději na cestu do neznámého prostředí Dekubu či měkkou krycí podložku přes matraci
 • vezmi si špalky ( 7 -10 cm vysoké) pod nohy lůžka, pokud neznáš výšku lůžka  v neznámém prostředí   a máš potíže při přesunu, kdy nejsou plochy lůžka a vozíku ve stejné úrovni.

Nejdůležitější rady pro prevenci:

 • kontroluj minimálně 2X denně své zatěžované sedací partie, záda (otlaky na trnech obratlů, na žebrech) a nohy uzavřené v botách
 • odstraň ihned tlak, pokud objevíš začervenalé místo na kůži
 • nemasíruj nikdy začervenalé místo
 • prováděj pravidelné odlehčovací techniky
 • kontroluj pravidelně svůj sedací polštář
 • vyvaruj se situacím, které tě ohrožují popálením , opařením, omrznutím(nevoz horké tekutiny na klíně bez podložního stolku...)
 • udržuj svou kůži čistou a suchou, nenech působit moč ani stolici
 • jez plnohodnotnou stravu, pij minimálně 2 litry tekutin denně, nekuř a vyvaruj se konzumaci alkoholu
 • nenos těsné oblečení
 • pořizuj si boty o jedno číslo větší
 • navštiv ihned lékaře, pokud se objeví počínající dekubit

Více:

- Publikace “Jak na to doma“, „Vše okolo tetraplegie“, časopis Vozíčkář 2010, Svět s Parapletem 2011

Kůže – přítel nebo rizikový faktor

Proč jsou dekubity celoživotní hrozbou každého člověka s ochrnutím

Co znamená zdravé sezení na vozíku


Dobrý den, jsem paraplegička po úrazu na motorce a spálila jsem si nohu o výfuk čtyřkolky, udělal se mi puchýř. Mám ho zalepit nebo větrat nebo propíchnout? Nezdá se mi to tak vážné, abych s tím šla k lékaři, se kterým nemám stejně dobré zkušenosti.
17.11.2013

Dobrý den, doporučuji puchýř odezinfikovat a potom píchnout pokud možno sterilní jehlou, nechat vytéct tekutinu, kterou je puchýř naplněn a znovu dezinfikovat, kůži v žádném případě nesundávat a pokud máte doma Inadine, tak jej použijte a překryjte sterilním krytím – čtverečky. Tento postup zopakujte, pokud se Vám puchýř znovu naplní tekutinou. Kůži z rány neodstraňujete, počkejte, až se odloučí sama a to už pod ní budete mít novou kůži. Pokud by ale rána byla zarudlá a teplá, pak je nutné vyhledat lékaře.


Hana Jirků
Dobrý den, mám suchou, často prasklou kůži na loktech, kloubech ruky a to zvláště na kosti u zápěstí od kol vozíku. Doporučíte mi nějakou mast na regeneraci kůže, na hojení těch bolestivých puklin?
13.11.2013

Dobrý den, konkrétní mast Vám nedoporučím, ale cokoliv hodně mastného – poradí Vám v lékárně, ale jinak bych doporučila hlavně pravidelnou denní péči. To znamená, napařit lokty nebo ruce a šetrně odstranit starou kůži, potom kůži promazat mastí a na noc si vzít rukavice a toto dělat pravidelně. Pokud je kůže rozpraskaná do krve, pak bych použila Betadine mast a poškozená místa zavázala. Především je nutná pravidelná péče o tato hodně namáhaná místa.


Hana Jirků
Dobrý den, na zadku se mi udělal bolák, označil bych to jako zhnisaný beďar. Co s tím mám dělat? Bojím se, aby se mi z toho neudělal dekubit.
6.11.2013

Dobrý den, takto myslím nemohu Váš problém posoudit, pošlete mi prosím foto – požádejte někoho z rodiny a potom se mohu vyjádřit.


Hana Jirků
Dobrý den, jsem vozíčkář a po úraze nemám cit v nohou. Dal jsem si asi moc teplý hrnec na klín a zřejmě se popálil na stehnech. Mám tam mírně stržené puchýře a trochu to mokvá. Můžete mi poradit, zda je nějaká mast na popáleniny, mám dobré zkušenosti s Inadinem, tak si to s ním překrývám.
4.11.2013

Dobrý den, myslím, že Inadin je v tomto případě dobrá volba, jenom prosím nestrhávejte puchýře, nechte popáleninu zaschnout a kůži potom začněte promazávat a ona se sama odloupne, až bude na ráně kůže nová. Potom novou kůži promazávejte a chraňte před sluncem a poškozením, třeba oděvem.


Hana Jirků
Dobrý den, jsem paraplegička a trpím poslední dobou velkými otoky nohou. Začínám mít otlaky a taky už puchýře od bot, i když se snažím nohy mít co nejvíce zvednuté. Musím se ale starat o rodinu a domácnost. Můžete mi poradit, jak mám postupovat, abych se zbavila otoků a taky těch otlaků, mám strach z dekubitů.
3.11.2013

Dobrý den, pokud máte oteklé nohy, mohu doporučit kompresivní punčochy, ještě vhodnější jsou podkolenky, které jsou k dostání ve zdravotnických potřebách. Zvednuté nohy jsou určitě dobře, ale je důležité mít volná třísla, to znamená poloha vleže. Dále doporučuji vhodnou obuv, osvědčily se pantofle (crocs) a určitě dobře provedená šetrná pedikúra a denně promazané umyté nohy. Prevence je lepší než léčba dekubitů. 


Hana Jirků
Dobrý den, mám jakýsi zarudlý a zduřený asi otlak na žebrech pod pravou lopatkou. Trochu mi to začalo mokvat, tak jsem s tím byl na chirurgii a tam mi řekli, že to je počínající dekubit. Dávají mi na to nějakou mřížku Inadine. Je tato léčba vhodná? Můžete mi ještě dál poradit, co mám dělat, aby se mi to neopakovalo, bolest sice necítím, ale nedokážu sedět bez opření zad, padám z vozíku.
2.11.2013

Dobrý den, základem léčby dekubitu je odstranění tlaku, takže doporučuji vypodložit záda, aby se tlak eliminoval, a nebo vynechat vozík, chápu, že je to složité, ale bez toho těžko dekubit zahojíte. Dále Inadinse mi zdá v tomto případě nevhodný, protože nepohlcuje vlhkost, doporučovala bych raději polyuretanovou pěnu (Mepilex) a nebo calciul alginát (Silvercel).


Hana Jirků
Dobry den,moc Vas zdravim.
Moji mamince(paraplegik,diabeticka,na warfarinu,72let) se na sedaci casti prava strana udelal dekubit o vel.cca 2x2cm,nijak hluboky. Davame inadine sitku a kryti omnifix. zda se ze se dekubit hoji,alespon do dneska. na ruzovych okrajich se ji udelali stroupky,nevim zda je to dobre:-(. navic maminka trpi vaginalnim vytokem,takze se nam prez noc nedari udrzet prevaz suchy:-(. poradite nam prosim nejake kryti,ktere by ji pred timto ochranilo? mamca bohuzel nevydrzi spat jen na jednom boku(coz je podle me dobre),ale ne v tuto chvili. myslela jsem na kryti ASKINA HYDRO a nebo ASKINA DERM,nevim co bude lepsi aby se ji rana napr.nezaparila. Poslala bych Vam i foto,ale bohuzel nevim jak nebo kam.
S diky a pozdravem Jiřina P.
27.5.2013

Dobrý den, paní Jiřino, můžete mi , prosím, poslat foto dekubitu maminky na email faltynkova@czepa.cz, krytí Askina Hydro bude pravděpodobně dobré, ale uvidíme více podle fotky.

Zdravím


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
prosím vás o tipy na literaturu, která se zabývá polohováním a prevencí dekubitů. Děkuji za pomoc a přeji fajn den. Tomáš
12.11.2012
Zdravím Tomáši, v roce 2008 vyšla v nakladatelství Grada publikace Mgr. Jana Mikuly s názvem"Prevence dekubitů". Myslím, že je tam vše důležité včetně základních informací o léčbě. Také jsem psala o prevenci dekubitů do bulletinu Centra Paraple pětidílný seriál právě o preventivních opatřeních a rizikových faktorech vzniku dekubitů především u lidí s poškozením míchy. Ve Vozíčkáři publikovala seriál o dekubitech také MUDr. Lia Vašíčková. Také jsme natočili edukační film o prevenci a léčbě dekubitů, který lze shlédnout na vimeu - http://vimeo.com/channels/czepatv#/channels/czepatv/35361770. Kdyby cokoli, stačí napsat.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
jsem paraplegička a bohužel se mi objevil puchýř z bot o velikosti 5x2 cm, který mi po nasazení bot prasknul. Netuším, zda-li je lepší odumřelou kůži co nejdříve odstranit nebo co nejdéle ponechat na poraněném místě. Vzhledem k tomu, že se mi na nohou tyto defekty špatně hojí, nechci udělat chybu hned na počátku.
29.8.2012
Dobrý den, pokud vám puchýř praskl, jedná se již o otevřenou ránu, která je náchylná k infikování a bude se hojit zánětlivou reakcí. Tam, kde kůže přilne ke spodině, tam ji neodstraňujte. Avšak tu odumřelou část kůže opatrně odstřimněte, ránu desinfikujte Betadine. Následně je vhodné přiložit krytí Inadine a přikládat tak dlouho, dokud nezůstane bez zbělání, to znamená v původní barvě. Inadine zabrání vstupu infekce. Následně je vhodný Mepilex nebo tenké krytí ve formě filmu např. Hydrofilm či Tegaderm ke krytí hojící se rány.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
na vnějšku chodidla levé nohy se mi udělal malý dekubit cca. 1x1cm, rána je čistá a puchýř, který tam byl, již praskl. Poraďte mi prosím, jak v léčbě postupovat, resp. čím to mazat a chránit.
Děkuji, J
29.8.2012
Dobrý den, u vás se jedná zřejmě o první až druhý stupeň dekubitu. Zašlete mi, prosím, fotku rány ke zhodnocení aktuální situace.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
Jsem na vozíku, věk 31, chabá paraplegie, dost hubené nohy a hýždě. Na sedacích kostech mám dekubity. Fialová místa 5x5cm s propadlinkou uprostřed asi 5x5mm, kůže ale neporušená. Dodržuji výživu a sed jen v nejnutnějších úkonech. vůbec se to nelepší. Podkoží bude dost poškozené.. Nemělo by se to řešit chirurgicky,nebo plastikou.? Vím že je to velký problém. Moc prosím o jakoukoli radu, nebo doporučení pracoviště na to specializované. Je to hrůza jen ležet.. Děkuji
16.7.2012
Dobrý den, při Vašich problémech je zatím pozitivní to, že není porušen kožní kryt. Kromě zdravé výživy a dostatečného příjmu tekutin (aspoň 2l denně) je nezbytně nutné dodržovat pohybový režim včetně odlehčovacích technik - nadzvedávat hýždě od podložky aspoň každou půlhodinu, při problémech častěji. Pak záleží na Vaší pozici sedu a zatížení sedacích hrbolů. Pokud máte antidekubitní sedací polštář a není rozložený tlak i na stehnech, pak se mohou objevit takovéto otlaky - první stupeň dekubitu. První pomoc je zlepšení rozložení tlaku na sedací partie nastavením vozíku nebo změnou sedáku. Jinak je třeba postižená místa mazat ochrannými a výživnými krémy ( Menalind...) a samozřejmě co nejméně zatěžovat. Pokud chcete, pošlete mi svůj kontakt na mail: faltynkova@czepa.cz, domluvíme se na dalším řešení.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
jsem paraplegik už 15 let a trpím otlaky, ze kterých se někdy vyvinou pěkné dekubity. Hojím je pak několik dlouhých měsíců. Nejvíc mi vadí, že nemůžu dlouho sedět a věnovat se jiným aktivitám a musím jen ležet doma a čučet na televizi. Můžete mi poradit nějaký dobrý antidekubitní polštář, který by působil preventivně proti vzniku dekubitů? Jsou nějaké osvědčené triky, jak dekubitům předcházet?
Děkuju za odpověď. Zdeněk
10.7.2012
Pane Zdeňku, zřejmě budete typ člověka, jehož organismus a především jeho kůže je více náchylná ke vzniku otlaků - prosezenin. Základem prevence je, kromě dobrého sedacího polštáře, i dobrá nutrice - výživa těla a s tou Vám, po odběrech krve, poradí lékař. To považuji za důležitou informaci.
Jako významnou prevenci při dlouhodobějším sezení je nutné v pravidelných časových intervalech provádět odlehčovací techniky - nadzvedávat pánev na vozíku na několik vteřin a to alespoň každou půlhodinu. Můžete se tělem položit na stůl a odlehčit ho nebo se bokem v sedě na vozíku položit na postel. Další technikou je i tzv. sklápěčka, vsedě na vozíku se překlopíte do křesla nebo na gauč, je důležité podložení hlavy a trupu pro pohodlné ležení.
Co se týká sedacích polštářů - dobré a dlouholeté zkušenosti jsou se vzduchovými sedáky ROHO, kterých je mnoho typů. Jsou i typy s pevnou základnou, na kterých se dá korigovat i eventuální sešikmení pánve (nesymetrické zatěžování sedacích hrbolů). Podívejte se na webové stránky www.roho.cz

Zdeňka Faltýnková
« | 1 | 2 | 3
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg