Přidej
příběh
Dita Horochovská
15.6.2024 | redakce VOZEJKOV

Dita Horochovská: Hlas je pro mě vším

Dita Horochovská se narodila v roce 1988 v Praze a je kvadruplegička. Jediné, co jí podle vlastních slov zbylo, je její hlas. Ten je schopná díky speciálnímu programu využít k ovládání počítače nebo dalších spotřebičů v domácnosti. Založila s kamarádem a kolegou Lukášem Srbou spolek Silou hlasu, který pomáhá lidem s omezenou schopností pohybu naučit se ovládat počítač pomocí hlasu. Za svou práci získala v roce 2022 Cenu Olgy Havlové.

Paní Horochovská, jak se v tyto dny máte?

Loni jsem zkolabovala v den svých narozenin kvůli zánětu na plicích. Strávila jsem půl roku v nemocnici a od té doby jsem závislá na plicním ventilátoru. Nejsem stále v takové kondici, v jaké bych chtěla být, ale přesto se všechno zlepšuje a já už zase začínám fungovat jako dříve. Tím pádem se mám velice dobře.

Věříte v sílu lidského hlasu? Tím myslím kromě jiného i třeba v jeho léčivou, respektive terapeutickou moc…

Hlas je pro mě vším. Díky tomu funguji. Hlasem si říkám o pomoc, telefonuji, ovládám počítač, a tím jsem spojená se světem. Zároveň díky tomu můžu pracovat, takže v sílu lidského hlasu věřím velice.

Dita Horochovská a podzim.

Na Vašem webu se píše: „Byla jsem první uživatelkou hlasových technologií v ČR. Od roku 2004 jsem se podílela na jejich vývoji.“ To znamená, že je to již 20 let! Kam se technologie i možnosti za tu dobu posunuly? 

Když jsem se k hlasovým technologiím dostala, existoval pouze program MyVoice, kterým se ovládá komplexně počítač, a ten měl pouze omezené povely. Navíc jsem texty musela psát pouze po písmenech. Měla jsem nápady, co dalšího by hlasové technologie mohly umět – a díky tomu tým z Technické univerzity v Liberci programy dále vyvíjel. Vše je postavené na programu, který vznikl před dvaceti lety, takže je vidět, jak to bylo nadčasové. Neustále s univerzitou spolupracuji a snažíme se to posouvat dopředu.

Co všechno by kvadruplegik mohl dnes ovládat prostřednictvím svého hlasu?

Prostřednictvím hlasu já jako kvadruplegik můžu komplexně ovládat počítač hlasem i psát texty pouze hlasem. V podstatě potřebuji pouze fyzicky od někoho zapnout počítač a dále už můžu fungovat sama asi na středně uživatelské úrovni. Ovládám například kurzor myši, klávesnici, internet, vytvářím tabulky, prezentace, používám internetové bankovnictví a mnoho dalšího. Dále píšu texty, které edituji. Hlasem je možné ovládat i domácnost a telefon. Všude se říká, že hlas je budoucnost a já jsem šťastná, že v takové době žijeme.

Odpusťte mi otázku, která se ale přitom nabízí. Je „lepší“ pro „sílu hlasu“ využívat zařízení řekněme s Android/Windows, či iOS/macOS? Nebo je tato otázka irelevantní?

Určitě je to velice individuální a každý si musí přijít na to, co mu vyhovuje. Já sama používám pro ovládání telefonu systém iOS už asi 10 let. Tenkrát jsem si ho pořídila kvůli tomu, že to byl jediný telefon, který jsem dokázala probudit hlasem, i když jsem se ho fyzicky nedotkla. Dále to má další hlasové přizpůsobení, takže jsem schopna psát zprávy, posílat fotky, číst články, přijímat hovory a také sama zavolat, takže já bych neměnila. Znám pouze tento systém, který doporučuji, ale neznám Android, který určitě pokročil, takže v tomto směru nemůžu říct více.

Určitě se nyní mluví stále častěji o tzv. „chytré domácnosti“. Není to ale něco, kde jste třeba vy předběhli dobu, protože jste se určitě snažili propojovat technologie a praktické fungování domácnosti už dávno předtím?

Náš tým není bohužel velký a naše možnosti jsou omezené, takže se vývoji chytré domácnosti nemůžeme věnovat tak, jak bychom chtěli. Všechny možné technologie jdou hrozně rychle dopředu, takže je těžké všechno stíhat. Pro ovládání domácnosti je v našem případě potřeba používat počítač, abychom domácnost dokázali napojit na program MyVoice, abychom systém měli pod sebou. Toto ovládání domácnosti nemusí každému vyhovovat, takže všechno děláme v omezeném počtu a velmi individuálně. Nemyslím si, že jsme dobu předběhli, spíše se tomu snažíme přizpůsobit.

Dita Horochovská v balóně.

Jaké jsou další akce a plány organizace Silou hlasu?

Náš plán je s Technickou univerzitou vyvinout ovládání telefonu v češtině. Nejspíše něco na principu používání programu MyVoice. Pokračovat ve výuce ovládání počítače hlasem a šíření osvěty naší činnosti.

Jaké jsou nejbližší vize a možnosti pro hlasové ovládání vůbec – o čem se teď v oboru nejvíce mluví?

Velká poptávka je po ovládání polohovacích postelí, čemuž bychom se chtěli více věnovat a už začínáme spolupracovat s dalšími, kteří mají podobnou myšlenku. Hovoří se také o ovládání vozíku hlasem. Určitě se do popředí dostává také umělá inteligence, která nám zatím není blízká, ale člověk nikdy neví.

Kde si myslíte, že bude hlasové ovládání v roce 2100?

Domnívám se, že díky hlasu budeme opravdu ovládat vše, co je dnes možné rukama. Otázka ovšem je, jestli se to povede v češtině, o což dost usilujeme. Problém je, že je čeština ve velmi malém zastoupení a všem vývojářským gigantům nestojí za to, aby se jí věnovali, což je velká škoda, ale obávám se, že se zrovna tohle nezmění...

Dita Horochovská a foukání skla.

Co pojišťovny a spoluúčast klientů/pacientů na hardwaru/softwaru pro možnosti hlasového ovládání? Jaká je aktuální situace?

Námi používané hlasové technologie jsou uznané jako kompenzační pomůcka. V případě schválení žádosti Úřad práce přispívá až do výše 90 % ceny technologií.

O síle hlasu můžeme určitě mluvit i u zpěvaček a zpěváků. Máte nějaké své oblíbené, u nichž cítíte „sílu hlasu“?

Oblíbených interpretů mám hodně, ale určitě nejblíže mám k Anetě Langerové, se kterou náš spolek začal v loňském roce spolupracovat. Vážím si nejen jejího silného hlasu, ale především pak její osobnosti.

Chcete něco vzkázat čtenářům Vozejkova?

Budu ráda, pokud v rámci činnosti našeho spolku pomůžeme vašim čtenářům. Děkuji a těším se na případná setkání.

Dita Horochovská a Cena Olgy Havlové.

Fotografie: archiv Dity Horochovské

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg