Přidej
příběh
muz-jmenem-otto.jpeg
9.11.2023 | Celá ČR | Centrum Paraple o.p.s.

Film Muž jménem Otto

V Magazínu Paraple v rubrice RECENZE vám pravidelně přinášíme tipy a naše hodnocení filmů (hraných i dokumentárních) s tematikou handicapu, kterých bylo v posledních letech natočeno poměrně velké množství. Zobrazují život s handicapem reálně, dají se z nich čerpat informace, inspirují, pobaví…? To všechno se od nás dovíte.

Zdroj: Magazín Paraple, červenec 2023
Text: David Lukeš, ředitel Centra Paraple

O FILMU

2022, USA/Švédsko, 126 min 
Hodnocení: Fdb.cz 75 % | ČSFD 79 % | IMDb.com 7.5/10

Film, jehož předlohou je celosvětový knižní bestseller Muž jménem Ove, vypráví příběh mrzouta Otta Andresona (Tom Hanks), který po ztrátě manželky přijde o smysl života. Otto je připraven všechno ukončit, ale plány mu naruší mladá rodina, která se nastěhuje do sousedního domu. Otto se tak seznámí s Marisol, která ho přiměje vidět věci jinak. A vznikne tak neočekávané přátelství, které mu změní život.  

Dojemný a vtipný příběh o lásce, ztrátě a životě ukazuje, že rodinu lze najít i na nejneočekávanějších místech. 

JAK TO VIDÍM JÁ 

Film jsem vybral jako příhodný k hlavnímu tématu tohoto vydání, kterým je stárnutí. Ale myslím, že svou paralelu si v něm najde každý. Mimo stárnutí je ve filmu poukázáno i na téma hendikepovaných, včetně vzpomínky na manželku Otta, která byla po autobusové nehodě na vozíku. V příběhu je již po smrti a je zde vyobrazena jen v Ottových vzpomínkách.

Ztráta manželky je Ottovou největší bolestí. Může na okolí působit jako bručoun, jako někdo, kdo až urputně dbá na dodržování pravidel a chce to i od ostatních. Někdo, kdo si chrání své soukromí a nic víc ho nezajímá, ale opak je pravdou. Bariéry, které kolem sebe Otto staví jsou jen jeho ochranou před sdílením citů. Ve skutečnosti je to člověk s obrovským srdcem, který lidem ze své komunity nikdy neodmítne pomoc, a vždy se snaží hájit jejich práva. Třeba i před velkými developery, kteří mají enormní zájem stavět na místě řadových domů, kde všichni žijí.

Významnou částí příběhu je otázka stěhování blízkých přátel Otta. Ten se nemůže smířit s tím, že chtějí opustit místo, které milují jen proto, že to pro ně bude lepší, i když to tak vnitřně vůbec necítí.

Mimo mnoha dojemných momentů, kdy si uvědomíte důležitost citlivého přístupu ke každému člověku je také to, do jaké míry nás mohou svazovat předsudky, je zde ukázán i často neohleduplný přístup k stárnoucím nebo hendikepovaným lidem.

V závěru příběhu se ukáže, jak silně dokáže fungovat komunita a že společně lze najít řešení většiny problémů a odstranit všechny bariéry, ať už architektonické, komunikační, anebo vnitřní.

Film je pohlazením po duši a určitě ho doporučuji.

FILM S PODOBNOU TEMATIKOU: CO ŽERE GILBERTA GRAPEA?

Hodnocení: Fdb.cz – 83.4 % | ČSFD – 85 % (248. nejlepší/361. nejoblíbenější film) | IMDb.com – 7,7/10

Film z roku 1993 lze považovat za klasiku, která si nachází své fanoušky ve všech věkových skupinách. Možná se ptáte, proč jsem ho vybral, když nemá na první pohled s filmem Muž jménem Otto vůbec nic společného. Vybral jsem ho proto, že stárnutí se týká nás všech a nejen lidí, kteří již dosáhli vyššího věku. A také proto, že nad společným soužitím je dobré se kdykoli zamýšlet. I dospívání je totiž určitá forma stárnutí. Velmi stručně: ve filmu se Gilbert Grape, v podání Johnnyho Deppa, obětavě stará o rodinu, ve které přejal úlohu po svém otci, který spáchal sebevraždu. Film je adaptací stejnojmenného románu Petera Hedgese.  

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg