Přidej
příběh
neboj-daleko-neutece.jpeg
27.8.2023 | Celá ČR | Centrum Paraple o.p.s.

Film Neboj, daleko neuteče

V Magazínu Paraple v rubrice RECENZE vám pravidelně přinášíme tipy a naše hodnocení filmů (hraných i dokumentárních) s tematikou handicapu, kterých bylo v posledních letech natočeno poměrně velké množství. Zobrazují život s handicapem reálně, dají se z nich čerpat informace, inspirují, pobaví…? To všechno se od nás dovíte.

Zdroj: Magazín Paraple, duben 2023
Text: David Lukeš, ředitel Centra Paraple

O FILMU

2018, USA, 114 minut  
Hodnocení: Fdb.cz 71 % | ČSFD 67 % | IMDb.com 6.8/10

John má smysl pro humor černý jako smrt a taky trochu problém s pitím. Jeden divoký tah ale změní vše. Ráno po večírku se vzbudí nejen s kocovinou, ale také s necitlivýma nohama a rukama a nikdo mu není schopen říct, zda ještě někdy opustí nemocniční lůžko.  

Životopis karikaturisty Johna Callahana v mistrné režii Guse Van Santa zachycuje období, kterým si Callahan prošel mezi vážnou autonehodou a chvílí, kdy se sžil nejen s nezvratným fyzickým postižením, ale i s vědomím, že – přestože nyní abstinuje – bude již navždy alkoholikem.  

V hlavních rolích kreativně vyprávěného dramatu excelují Joaquin Phoenix a Jonah Hill.

Zdroj: MFF Karlovy Vary, ČSFD

JAK TO VIDÍM JÁ

Myslím, že nízké hodnocení filmu je neoprávněné. Vlastně jsem ani pořádně nepochopil, co lidé filmu vytýkají. Já jsem na něj koukal i z pohledu věrohodného vykreslení Johna Callahana, který se stal po autonehodě kvadruplegikem. Zajímavé pro mě byly pasáže, které ukazovaly Johna jako člověka, který se po úrazu míchy ocitl ve zcela nové životní situaci.  

Myslím, že Joaquin Phoenix to celé zahrál velmi věrohodně. Upřímně, ve filmu jsem věrohodnějšího kvadruplegika zatím neviděl. A tím nemyslím pouze bezvadně zvládnuté pohyby. Ale zejména uvěřitelné vyprávění o ztrátě v podobě nemožnosti hýbat se a sám se o sebe postarat.  

Film vychází ze stejnojmenné knihy, autobiografického románu Johna Callahana, ve kterém autor ukazuje, jakou proměnou prošel právě díky svému úrazu. Mimo tuto zásadní událost Johnova života ve filmu vidíme i setkávání svépomocné skupiny alkoholiků a prožívání jeho přátelství s Donniem, který skupinu vede, první vztah po nehodě, nebo počátek jeho kariéry karikaturisty. Samotné karikatury působily v rámci hodnocení společnosti velmi kontroverzně, ale John se nakonec dočkal jejich uveřejnění v tisku, až do jeho smrti v roce 2010 je vydával portlandský Willamette Week.  

Film možná neoplývá strhujícím dějem, ale je věrohodným vykreslením života člověka po poškození míchy s následnou kvadruplegií a určitě ho doporučuji.

FILM S PODOBNOU TEMATIKOU

NEDOTKNUTELNÍ

Hodnocení: Fdb.cz – 89,9 % | ČSFD – 91 % (9. nejlepší/14. nejoblíbenější film) | IMDb.com – 8,5/10

Francouzská verze z roku 2011 je, na rozdíl od amerického remaku z roku 2019, jedním z nejúspěšnějších filmů.

Hlavní postavou je velmi bohatý ochrnutý aristokrat. Celý film je ilustrací vztahu mezi ním a jeho osobním asistentem a je částečně založený na skutečném příběhu.

V pravosti ilustrace pohledu na život s handicapem je však méně zdařilý než výše uvedený film. Jedná se ale o milou komedii, která oplývá vkusným humorem bez zbytečných vulgarismů. Takže i v tomto případě kvadrupalec nahoru.

Přidej komentář
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png
banner-handy.jpg