Přidej
příběh
19997-3-1100.jpg
19997-5-1100.jpg
23.6.2019 | Zahraničí | Lenka Bartoníčková

Film ve virtuální realitě o intimních vztazích a zdravotním postižením

4 Feet: Blind Date, film natočen speciální kamerou 360 o postižení a sexualitě

Pevně na nohou: Rande naslepo  "4 Feet: Blind Date", v tomto článku budeme raději používat originální název,  překlad může být trochu matoucíJ

O co, ale jde? Film rozbíjí tabu o postižení a sexualitě!

Sexualita je jedním z nejtěžších témat, o kterých se příliš otevřeně nemluví. O to více je to náročnější mezi mladistvými a lidmi se zdravotním postižením, dáte nám jistě za pravdu.

Filmový tým z Argentiny proto natočil krátký film nazvaný "4 Feet: Blind Date", aby prolomil tabu. Vypráví příběh o mladé dívce na vozíku a její sexuální touze.

Myšlenka natočit film přišla poté, co se Ezequiel Lenardón, producent filmu, zúčastnil rozhovoru s Rosarií Perazolo Masjoan. Rosaria je aktivistkou za práva zdravotně postižených. Ve svých projevech sdílí, jak lidé chápou postižení, hovoří o společnosti a jejich předsudcích. Stejně jako mnoho jiných je zklamána tím, jak společnost, vláda a zákony nedokáží a neumí zacházet s lidmi se zdravotním postižením jako se sobě rovnými.

Producenta filmu Ezequiela zaujal pohled této aktivní a odhodlané mladé dámy, požádal ji proto o spolupráci k natočení filmu založeného na jejích osobních zkušenostech. Ona pak sama navrhla téma filmu a tím je sexualita. 

Nakonec přišli s fiktivním příběhem dívky jménem Juana, která chce prozkoumat svou sexualitu s chlapcem Felipem, kterého potká na sociálních sítích. Předem mu však neřekne nic o jejím hendikepu a vozíku. Poté, co překoná své obavy a pochybnosti, se s ním setkává a společně zjišťují, co cítí jejich těla.

Spojením dvou tabu ve společnosti, postižení a sexuality, tvůrci doufali že by film mohl vyvolat otázky a diskusi a tím vyvolat změnu falešného a pokrouceného vnímání postižení. 

"Chcete zodpovědět otázku, která zajímá všechny, ale nikdo jí nikdy nevyřkne a nezeptá se vás? Můžeme/te mít sex?“ ANOOO!!

Film je pořízen ve virtuální realitě. Místo toho, abyste sledovali film zvnějšku, máte možnost ponořit se do intimního zážitku. 

Vytváření něčeho takového bylo dost náročné, ale veškerá námaha stojí za to: film se stal prvním filmem VR na světě, který zkoumal postižení a sexualitu. Podívejte se sami na ukázku

https://www.youtube.com/watch?v=hVL1G267ywo

Od vydání filmu v roce 2018 byl představen na filmových festivalech v různých zemích včetně Benátek a na filmovém festivalu Sundance, největšího nezávislého festivalu ve Spojených státech. 

Po jeho velkém úspěchu, nyní tým pracuje na pokračování a doufá, že bude moci prezentovat příběhy lidí se zdravotním postižením s dalšími tématy, které se jich také  týká, například přátelství, drogy a potraty, těhotenství.

Co si myslíte vy? Je stírání tabu dobrým způsobem, jak zvýšit informovanost o problematice zdravotního postižení?

Přidej komentář