Přidej
příběh
karel_zima_vpravo_daroval_karlu_vankovi_ledvinu_1.jpg
16.3.2021 | Celá ČR | B. Braun Medical s.r.o.

Herec Karel Zima žije po darování ledviny zdravěji a vyzývá širokou veřejnost k očkování a prevenci

erec Karel Zima, který daroval svému kamarádovi ledvinu, dostal jako rizikový pacient první očkovací dávku a vyzývá širokou veřejnost k očkování i ledvinové prevenci. „Chtěl bych vyzvat všechny, kteří s očkováním váhají, aby se naočkovat nechali. Je to dle mého jediná cesta, jak se z koronavirové sloty dostat,“ říká ambasador nadcházejícího Světového dne ledvin Karel Zima. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají všechny, kdo prodělali Covid 19 s těžším průběhem, aby si nechali vyšetřit ledviny. „Lidé, kteří byli kvůli Covid 19 hospitalizováni, by měli docházet na preventivní vyšetření ledvin. Ideálně 3 měsíce po úplném vyléčení a pak znovu za další půl roku,“ apeluje na veřejnost MUDr. Vladimír Vojanec, primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum na pražské Bulovce.

Očkování a prevence

Zákrok herci změnil život především v pohledu na zdraví. Z kuřáka pravidelného se stal kuřák velmi sváteční, alkohol si dá jen občas a zdravěji se také stravuje. „Darování ledviny mě určitě posunulo ke zdravějšímu životnímu stylu. Zároveň jsem se pustil do veřejné osvěty, protože mi to dává smysl,“ vysvětluje herec Karel Zima, který se zároveň kvůli riziku úrazu vzdal adrenalinových sportů. I na lyžích teď jezdí mnohem opatrněji. Před 10 dny dostal herec jako rizikový pacient první dávku očkování proti koronaviru. Druhá ho čeká na konci března. „Očkování jsem měl bez vedlejších účinků. Trochu mě bolela ruka a možná jsem byl unavenější než jindy. Už druhý den jsem se ale cítil zcela normálně,“ říká herec. Už v roce 2019 se herec Karel Zima stal ambasadorem Světového dne ledvin (www.svetovydenledvin.cz), který se koná každoročně druhý čtvrtek v březnu.

„Od transplantace víme s Karlem mnohem víc nejen o sobě, ale i o ledvinách samotných. A snažíme se naše známé i kamarády edukovat a připomínat jim první příznaky problémů ledvin a “honíme” je, aby si měřili tlak a chodili na preventivní kontroly,“ zdůrazňuje Karel Zima s tím, že prevenci v době covidové považuje ještě za důležitější než dřív. Na Světový den ledvin se dříve otevíraly dveře většiny dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí široké veřejnosti. „Každý druhý čtvrtek v březnu jsme každý rok otevírali všechna svá nefrologická pracoviště po celé české i slovenské republice a naši lékaři tak zkontrolovali tisíce lidí,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum. V současné epidemické situaci kontaktní preventivní akce však není možná. „Letos široké veřejnosti, z důvodu ochrany zdraví našich pacientů, dveře otevřít nemůžeme, tak bych alespoň každému doporučil, aby si vyplnil test na www.ledvinovakalkulacka.cz a pokud je po covidu, aby požadoval po svém praktikovi kontrolu laboratorně,“ zdůrazňuje primář dialyzačního střediska na pražské Bulovce Vladimír Vojanec. 

Celý článek naleznete zde.

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png