Přidej
příběh
snimek_jana_1.jpg
26.5.2022 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Honzík přišel na svět po přirozeném početí

Ústí nad Labem (7. Května 2022) - Spokojená a šťastná maminka chovající zdravé miminko.

Takovou lze spatřit Janu Maršálkovou Brambaški, která po úraze v roce 2010 skončila na invalidním vozíku. V roce 2021 se jí 10. prosince narodil syn Jan.

„Po pádu z okna jsem si poškodila krční, hrudní i bederní páteř, kdy jsem měla i zlomeniny v oblasti pánve,“ začíná líčit svůj životní příběh Jana Maršálková Brambaški.

Zhruba před dvěma lety se seznámila s partnerem toužícím po vlastním dítěti. „Z prvního manželství, ještě před úrazem, mám devatenáctiletého syna Ivana a sedmnáctiletou dceru Ninu. S tatínkem Honzíka jsme žili běžný partnerský život. Neřešila jsem, že jsem handicapovaná. Slýchávala jsem od lidí se stejným postižením, že člověk, který mohl mít dítě před úrazem, může ho mít i po úrazu, což potvrzuje i můj příběh. Honzíka jsme počali přirozenou cestou,“ pokračuje ve vyprávění hrdá maminka.

Všem vozíčkářům, kteří touží po svém vlastním dítěti, radí rodičovství raději prodiskutovat s lékařem. „Ačkoliv já jsem to neudělala a říkala jsem si, že se to povede nebo ne, tak celé těhotenství jsem byla pod dozorem specialistů. Honzík přišel na svět v termínu po císařském řezu. Byl a je zcela zdraví,“ zní z úst Jany Maršálkové Brambaški.

V současné době jí s péčí o malého Honzíka pomáhají přátelé a velkou oporu má ve své rodině. „S otcem Honzíka již bohužel nežiji. Hodně mi pomáhají starší děti, přátelé a teta. Velkou oporou mám v rodičích a sourozencích. Po šestinedělí jsem se musela vrátit zpátky do práce jako administrativní pracovnice na radiodiagnostické klinice ústecké nemocnice, kde tuto funkci vykonávám od roku 2011. Jsem vystudovaný radiologický asistent. Musím poděkovat tehdejšímu lékaři Pavlovovi a minulému primáři Dernerovi, kteří mi pomohli a umožnili se rok po úrazu vrátit zpátky do zdravotnictví. Dále se věnovat oboru, kterému rozumím, a dělá mě šťastnou. Velké poděkování patří i současné primářce emergency ústecké nemocnice Bednářové, která v roce 2010 jako záchranářka zasahovala u mého úrazu. Zmínit také musím Českou asociaci paraplegiků, jejíž služby mi rovněž pomohly zvládnout můj osud a já jejich prvotřídní služby hodlám znovu využít,“ uzavírá vyprávění maminka dnes již tří dětí.

Jana Maršálková Brambaški je mistryní České republiky handicapovaných ve veslování na trenažéru. V letošním roce oslavila pětačtyřicáté narozeniny. Svým životním osudem dokazuje, že handicapem život nekončí. Jen nabízí jiné a nové možnosti.

 

Autor: Petr Sochůrek 

Foto: soukromý archiv Petr Sochůrek

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png