Jan Jiránek: Jsme všichni individuality
Jak jste se prosím dostal k tvorbě vozíků a protéz pro zvířata s postižením?
Jsem profesí strojař a studoval jsem design. Celou dobu jsem se pohyboval ve sféře reklamy, prostředků na podporu prodeje a grafiky, ale vzhledem k tomu, že jsem vozíčkář a za bezmála čtyřicet let života s hendikepem se dá říct, že mám v tomto oboru vystudovanou “Vysokou školu života” (smích), vždy mě to táhlo k využití kombinace profese a zkušeností.
Anyonego jsme založili prvotně s cílem zrealizovat mé nápady a novátorská a originální řešení v konstrukci a konceptu vozíku a na to navazujících dalších doplňků a příslušenství pro vozíčkáře. Na tom průběžně pracuji a spolupracuji s vývojovými týmy, ale zatím je to vše ještě pod pokličkou. No a v podstatě logicky přišla myšlenka rozšířit naše působení i na sféru pomoci hendikepovaným zvířatům. Příchod 3D technologií tisku a také 3D skenování otevřel skvělé možnosti vyvíjet a vyrábět profesionální vozíky především pro psy, ostatně náš vozík získal prestižní oceněni Red Dot Design Winer 2021, pak přišly poptávky po ortézách a protézách a vozíky pro hendikep předních nohou a takto se to vše rozvíjí a dneska zvládáme pomáhat zvířatům s nejrůznějšími hendikepy. Krásná odměna je pak spokojenost majitelů a hlavně jejich pejsků či jiných zvířátek. Máme i skvělé ohlasy od veterinářů a fyzioterapeutů, a to člověku také dává hodně energie pokračovat dál.
Děláte tu činnost řekněme “na plný úvazek”, nebo máte i jiné zdroje obživy?
Projektu Anyonego se věnuji “na plný úvazek”, protože přicházejí nové a nové impulzy a podněty a tak stále vyvíjím nové a nové produkty. Na jiné aktivity tedy už nezbývá čas a někdy ani energie. (úsměv)
Jan Jiránek na fotografii z roku 2019.
V čem je Váš poslední vozík unikátní a jak dlouho trval jeho vývoj?
Vozíky pro hendikep zadních nohou máme ve čtyřech základních velikostech, ty se individuálně nastaví pro konkrétního psa. Tyto velikosti jsou pro psy od těch nejmenších plemen až po středně velká, přichází ale i poptávky na vozíky pro velká plemena, jako je např. německý ovčák, a pro ně jsme doposud vozíky neměli. Nový vozík je tedy určený pro velká plemena a v konstrukci je využito více hliníkových prvků, jako jsou rám, ramena kol a podobně, aby vozík byl pevný, a tedy bezpečný. Vývoj velkého vozíku trval přibližně měsíc. Do konstrukce se promítly zkušenosti s menšími typy a plánuji zpětně zkušenost s hliníkovou konstrukcí uplatnit v celé nové generaci všech vozíků.
Vozík pro psy s hendikepem zadních nohou.
Máte ještě nějaké další výzvy směrem k oblastit protetik a pomůcek pro zvířata?
Tu největší výzvu jsem vlastně zmínil v předešlém odstavci. Další jsou samozřejmě protézy a ortézy. Ty dělám individuálně s využitím 3D skeneru. Vyvinul jsem ortézu univerzální, ale taková ortéza je konstrukčně složitá a poněkud větší a těžší, než když ji tvaruji přesně podle oskenované nohy. Zatím takový majstrštyk je pohyblivá ortéza pro zápěstí přední nohy, chrání kloub a vazy, ale přitom neznehybňuj nohu.
Chcete vědět víc o vozících Anyonego? Pusťte si videorozhovor s Janem Jiránkem.
V rámci komunity vozíčkářů se CZEPA snaží pošťuchovat zjevné legislativní nedostatky. Máte i Vy nějaké konkrétní podněty, které by mohly (a měly) být řešeny na úrovni vyhlášek či zákonů?
Já se ve sféře legislativy moc nepohybuji. Jsem zvyklý se postarat o sebe, a naštěstí mám tu možnost, a pokud to jde, tak pomáhám jiným. Například jsem podpořil projekt Hvězdný bazar a udělal jsem interiér prvního obchůdku v Jungmannově ulici. Celý projekt se skvěle rozvíjí, a tak už dneska sídlí v jiných prostorech a první obchůdek už je historií.
Chtěl byste něco vzkázat čtenářům Vozejkova?
Vzkaz ostatním vozíčkářům asi žádný nemám. Jsme všichni individuality a nějaké obecné moudro se mi předávat nechce. (úsměv)
Foto: archiv Jana Jiránka
Rozhovor vedl: Jan Spěváček