Přidej
příběh
foto k článku
18.5.2024 | Středočeský kraj | redakce VOZEJKOV

Kateřina Vargová: O KROK propojuje lidi s hendikepem s firmami

Kateřina Vargová pochází z Hradce Králové. Vystudovala na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové obor Sociálně výchovná péče o smyslově postižené. Baví ji komunikace s lidmi. Ráda tvoří a cvičí cchi-gong. Nejlíp si odpočine v přírodě. Ve společnosti O KROK pracuje jako konzultant pro lidi s hendikepem.

Paní Vargová, jak se v tyto dny máte?

Děkuji za optání. Vzhledem k tomu, že mám ráda jaro, užívám si příliv nové energie, jak v osobním životě, tak v pracovním životě. (úsměv)

Jaký je Váš životní příběh? 

Pokud zůstanu v tématu podpory lidí s nějakým druhem znevýhodnění, věnuji se mu již řadu let. Začínala jsem na vysoké škole oborem tyflopedie a surdopedie. Pokračovala jsem prací v Tyflocentru, poskytující služby lidem se zrakovým hendikepem. Rozjížděli jsme službu podporovaného zaměstnávání pro tuto cílovou skupinu a vytvářely kurzy měkkých dovedností a přípravy na pracovní uplatnění. Další zkušeností mi byla práce v nízkoprahovém klubu pro děti a mládež. Tam jsem se věnovala terénní sociální práci s mladistvými pohybujícími se na hraně společensky přijatelného chování. Po přestěhování do Prahy, a krátké zkušenosti s prací s lidmi po poranění mozku, jsem zakotvila v Poradně pro lidi s poruchou příjmu potravy. Pak jsem si odskočila na mateřskou dovolenou. Po ní jsem se připojila do projektu O KROK, který se postupem času transformoval na současnou pracovní agenturu pro lidi s hendikepem O KROK.

A co Vás dovedlo ke spolupráci s O KROK?

Už ani nevím přesně, prostě si mě O KROK přitáhl. (úsměv) Zaujala mě pestrá paleta činností, kterou tato práce obnášela. Nejen podpora samotných lidí s hendikepem, ale i jednání s personalisty ve firmách, doprovody na pohovory, komunikace s týmem.

Popíšete nám prosím, jak funguje O KROK?

O KROK propojuje zájemce o práci z řad lidí s hendikepem s firmami na otevřeném trhu práce. Oběma stranám pak poskytuje potřebnou podporu. Každá firma, která s námi do spolupráce vstoupí je vyškolena v otázce potřeb lidí s hendikepem a zároveň ji podporujeme při prvních krocích. Ukazujeme, že zaměstnanec s hendikepem je a bude hodnotnou součástí týmu.
V krátkosti oslovujeme a vzděláváme zaměstnavatele, připravujeme a doprovázíme lidi s hendikepem na jejich společné cestě. 

Jakou pomoc nabízíte lidem s postižením?

Lidem s postižením nabízíme podporu v procesu hledání zaměstnání. Pomůžeme sepsat nebo vyladit životopis. Učíme, jak se vhodně prezentovat u pohovoru. Diskutovanou otázkou bývá jak, kdy a zda vůbec personalistovi sdělit, že mám nějaké omezení. Doprovázíme kandidáta na pohovor a na zkušební den. Pokud jde vše dobře, jsme společně první den a dle domluvy další dny v práci. Míra podpory a pracovní asistence je vždy na individuální domluvě. 

V praxi to probíhá tak, že se se zájemcem sejdeme a mapujeme jeho pracovní minulost, dovednosti a další profesní směřování. Mluvíme o specifických potřebách zájemce vyplývajících z druhu hendikepu směrem k  přizpůsobení pracoviště či pracovní náplně. Tak se zájemce řadí do naší databáze a v momentě, kdy se objeví vhodná pozice, kontaktujeme ho.

Co ale zaměstnavatelé? Pomáháte i jim?

Ano, určitě. Podpora nadřízeného a kolegů nového zaměstnance s hendikepem je neméně důležitá! 

Často právě obava, zda s člověkem s nějakým druhem znevýhodnění zvládnou komunikovat způsobuje nejistotu a zbytečnou odtažitost. Uvádíme situaci otevřeně a citlivě na pravou míru. Vždy po domluvě s daným člověkem. Výsledkem bývá celkové sladění situace a ujištění, že se mohou k novému kolegovi chovat zcela normálně. (úsměv)

Zaujaly mě workshopy NARUBY – o co se přesně jedná?

Workshopy NARUBY probíhají nejčastěji ve firmě, kde zvažují, zda začít se zaměstnáváním lidí s hendikepem. Zaměstnanci nebo třeba vedoucí týmů si zážitkem zkouší, jaké to může být, mít hendikep. Účastníkům tak vzniká celá řada otázek a AHA momentů, když si sami zažijí jaké to je např. pohybovat se s bílou holí nebo fungovat na mechanickém vozíku. Jako spolu lektoři na workshopu vystupuje náš tým TROUBLEGANG. Ti pak dokáží nejlépe na tyto otázky odpovědět, protože sami s hendikepem žijí.

TROUBLEGANG v akci!

Kdo tvoří váš TROUBLEGANG? A máme se ho bát?

Troublegang tvoří 4 lidé - člověk se zrakovým hendikepem, se sluchovým hendikepem, s lehkým mentálním hendikepem a člověk pohybující se na vozíku. Troublegang je především od toho, aby zaměstnavatelům dokázal zmapovat pracovní porostředí - poradit, kdo se jim do party hodí. Jestli ten nebo ten typ hendikepu. Je to vlastně takový audit. 

Jak takový audit vhodnosti pracovního prostředí vypadá? A můžeme ho vidět?

TROUBLEGANG přijede do firmy a už od příchodu zkoumá, zda je do firmy vhodný přístup,  jestli jsou někde bariéry typu schody, těžké dveře nebo tmavá hůře osvětlená místa. Hodnocení samotného pracoviště sleduje každý z TROUBLEGANGU ze svého úhlu pohledu - prostřednictvím svého omezení. Zkoumají připravenost celého pracovního prostředí, náročnost samotného pracovního procesu, dostupnost dalších pracovních pomůcek, například kopírky, vzdálenost wc od pracoviště apod. 

Výstupem je  auditní zpráva a doporučení, pro lidi s jakým okruhem hendikepů je pozice vhodná a jaké druhy úprav jsou potřeba.

Působíte celorepublikově, nebo máte užší působnost?

Působíme v Praze a Středočeském kraji.

Jakou máte vizi do budoucna? Zůstat řekněme na svém, nebo máte nápady, kam svou činnost posouvat?

Primárně chceme i nadále ukazovat firmám v praxi, že zaměstnávání lidí s hendikepem může být velkým přínosem pro diverzitu jejich týmu. Každý z nás, ať jsme s hendikepem nebo bez něj, neseme svůj jedinečný dar, který ve vhodně vybraném prostředí můžeme rozvinout.

Naší vizí je především propojení světa lidí s hendikepem a běžného trhu práce. Lidem s hendikepem to přinese zapojení do běžné společnosti, vyšší příjmy a společenský status. 

Co legislativa? Je něco, co by i O KROKu pomohlo, kdybyste měla zaúkolovat zákonodárce? 

O KROKu by pomohlo, kdyby zmizelo náhradní plnění. Zaměstnavatelé by tak přišli o náhradní možnost, jak se vyhnout zaměstnávání lidí s hendikepem. 

O KROK v tomhle ukazuje dobrou cestu. Tam kde s námi spolupracují, tak postupně roste počet zaměstnanců s hendikepem a brzy nebudou náhradní plnění už potřebovat. (úsměv)

Takže si to shrneme, dejme tomu, že si tento rozhovor najde nějaký vozíčkář a bude chtít zkusit své štěstí na trhu práce s vámi. Jak má nejlépe postupovat?

Nejlepší je se rovnou ozvat mně, buď telefonicky na čísle: 739 095 038 nebo e-mailem: katerina.vargova@okrok.eu. Ráda zodpovím všechny dotazy nebo si rovnou domluvíme osobní schůzku.

Chcete něco vzkázat čtenářům Vozejkova?

Ráda bych všem, kdo práci hledají, popřála hodně úspěchů. Vím, že když má člověk za sebou mnoho nezdarů, ztrácí naději a optimismus. To je pochopitelné. Právě v této fázi může být dobré spojit s někým dalším síly a nebýt na to sám.

 

Foto: archiv Kateřiny Vargové

Rozhovor vedl: Jan Spěváček
 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg