Když je stáří výhodou, aneb slovinský Svaz paraplegiků
Slovinsko, jeden ze států bývalé Jugoslávie, má hory, moře, vinice, pršut, 2 miliony obyvatel, cca 40 lidí, kteří každý rok (každoročně) ochrnou po poškození míchy a organizaci Zveza paraplegikov, která byla založena už v roce 1969.
Ve svých 45 letech je slovinský Svaz zasloužilým „otcem“ 9 regionálních poboček s vlastní právní subjektivitou, ve kterých aktuálně využívá služby 1035 členů. Současně je uznávanou autoritou pro vládu, ministerstva i zdravotní pojišťovny.
Personální zastoupení organizace v jediném slovinském rehabilitačním centru v Ljubljani zajišťuje včasné informování nových klientů s míšním poškozením. Členy Zveza paraplegikov se tak stává 98% nových klientů. Ti pak mohou využívat ze široké škály služeb.
Členové a klienti slovinského Zveza mohou využít poradenství v sociálně-zdravotní oblasti i v oblasti úpravy bezbariérového prostředí, čerpat osobní asistenci a službu dopravy, účastnit se vzdělávacích a sportovních aktivit.
Devět jednotlivých regionálních poboček organizace s celkem 56 zaměstnanci a 12 automobily nabízí podporu skupině vozíčkářů dané lokality, prostory pro setkávání, zájmové aktivity a výměnu zkušeností, byty či rekreačně-rehabilitační prostory a programy. Díky tomu, že slovinský Zvez je mj. přímo financován zdravotní pojišťovnou, mohou členové organizace každý rok využít 14 – 17 denní rehabilitační pobyty v některém z center organizace. V rámci organizace samozřejmě funguje podpora nových klientů prostřednictvím služebně starších a zkušenějších vozíčkářů tzv. „peer to peer“ nebo jak se říká ve slovinštině „invalidi invalidom“.
Během dvoudenní návštěvy Slovinska navštívili zaměstnanci České asociace paraplegiků – CZEPA hlavní zázemí Zveza paraplegikov v Ljubljani a regionální pobočky Dom paraplegikov Čatež (bungalovy v areálu termálních lázní), přímořský Dom paraplegikov Pacug a Dom paraplegikov Novo Město.
Domy paraplegikov Čatež a Pacug nabízejí bezbariérové ubytování s možností koupání (termální bazény v Čatež a bazén s mořskou vodou či přímo Jadranské moře ve městě Pacug). V případě volné kapacity tyto domy mohou využít i zájemci mimo členskou základnu slovinského Zveza. Během krátké doby budou bližší informace a fotografie doplněny do mobilní aplikace VozejkMap a tím tak získáte další tipy na zahraniční dovolenou.
Na to, že mezi našimi organizacemi je rozdíl 20 let věku, nemá se Česká asociace paraplegiků za co stydět v souvislosti s širokým spektrem služeb a ojedinělých projektů, které naše asociace nabízí. Na druhou stranu máme co dohánět, a to v souvislosti s roztříštěností současného systému, kdy v České republice funguje mnoho státních zařízení a neziskových organizací pro osoby s poškozením míchy bez zastřešující organizace, která by hájila naší cílovou skupinu vůči návrhům a změnám legislativy ze strany státní správy. Pokud by v České republice fungovalo zastřešení těchto organizací jedním takovým subjektem, měli bychom v současné době skutečný přehled o celkovém počtu osob s poškozením míchy v České republice a zároveň přesné statistiky o počtu nových případů. Doposud se tudíž pohybujeme na úrovni pouhých odhadů o celkovém počtu osob s poškozením míchy.
Čeho si CZEPA u slovinských kolegů váží, je léty budované postavení v místním sociálním a zdravotním systému, které dalo podporu pro vytvoření funkční regionální sítě a partnerské postavení vůči státní správě.
Děkujeme kolegům Zveza paraplegikov Slovenie, zejména paní Barbaře Slaček za velmi přátelské přijetí a bohatý program.
Za účastníky:
Hana Sixtová – pracovnice v sociálních službách
Dominika Horáková – sociální pracovnice
Eliška Vostřáková – grantový fundraiser
Tomáš Milon – manažer projektu Hvězdný bazar
EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI
Tato pracovní stáž byla podpořena Evropskou unií.
Název projektu: Kapacita, vzdělávání a stabilita v České asociaci paraplegiků – CZEPA.
Číslo projektu: CZ.2.17/2.1.00/36300