Přidej
příběh
illustration-1-love-beyond-wheelchair_1.png
illustration-2-love-beyond-wheelchair_1.jpg
14.6.2019 | Zahraničí | Lenka Bartoníčková

Láska s vozíkem aneb život párů, kdy jeden z nich je zdravotně postižen

Ne všechny druhy lásky jsou dobře přijímány a respektovány. Například prostřednictvím protestů a kampaní získávají některé vztahy v posledních letech větší pozornost veřejnosti. Předsudků je však stále mnoho.

Láska je univerzální koncept, který každý zná a cítí. Ne všechny druhy lásky jsou však dobře přijímány a respektovány. Například prostřednictvím protestů a kampaní získávají některé vztahy v posledních letech větší pozornost veřejnosti. Předsudků je však stále mnoho.

Vztahy mezi lidmi s postižením a bez něj.

Nejsou tak vzácné – předpokládáme, že někteří z vás také žijí v takovém vztahu a mají podobné zkušenosti jako lidé, které vám dnes představíme. Tito lidé spolu žijí a sdílejí stejný cíl: zvyšování povědomí o předsudcích vytvořených nedostatkem porozumění. Pojďme si přečíst jejich příběhy.

Ben Mattlin se narodil se spinální svalovou atrofií, vystudoval Harvard a má vynikající kariéru jako žurnalista. Je ženatý, má dvě dcery.

Benova žena ho bezmezně miluje. Nicméně, mnoho lidí šíří informaci, že si ho vzala pro jeho peníze, někdy si lidé také myslí, že je jeho sestrou nebo zdravotní sestrou. Když jim řekne, že je Benova manželka, náhle se stává světcem nebo odsouzenou nebo zlatokopkou.

Takové zkušenosti přiměly Bena k tomu, aby se zaměřil na pozorování ostatních vztahů. Je skutečně jejich vztah tak neobvyklý, těžko pochopitelný? Hovořil proto s více než tuctem dalších párů různého postižení, etnického původu či orientací. Jako výsledek, vydal knihu “V nemoci i ve zdraví: láska, postižení a touha pochopit strasti a slasti romantického souznění.

V nedávném videu hovořil o svých názorech na to, proč jsou "vyčnívající" vztahy často sledovány veřejností. Zároveň sdílel, že takové páry, jsou často silnějšími páry než mnoho „normálních“ párů, protože znají slabiny a zranitelnost svého partnera velmi brzy. Poukázal také na to, že partneři se obětují sobě navzájem.

Další zkušenosti popisuje Shane Burcaw, který trpí také svalovou atrofií páteře, je to 26letý americký spisovatel, veřejný mluvčí a zakladatel charity. Více než dva roky má přítelkyni. I oni patří mezi „vyčnívající" vztahy.

Shane sdílí jednu smutnou zkušenost, kdy v restauraci požádal o účet. Místo toho, aby servírka účet přinesla, počkala na jeho přítelkyni, který byla mezitím na toaletě a sdělila jí zcela vážně, že pán chce vystavit účet. A ptala se jí jestli souhlasí, zda je to v pořádku a může ho vystavit?  Zkušenost, díky které Shane zjistil, že lidé mají předsudky, rychlá hodnocení založená na nekontrolovaném myšlení a nad tím, co vidíme. Kdo vidí svět skrze předsudky, pěstuje si negativní a zúžený pohled na svět, kde jsou všichni ostatní divní

Jeho přítelkyně není jeho asistentka, nebo mluvčí. A on není nesvéprávný!

Další absurdní moment pro Shane a Hannah se odehrál v restauraci na jednom z jejich prvního rande, kdy k nim někdo přišel a modlil se za jejich šťastný život. 

Kromě toho Shane provozuje neziskovou organizaci, která má stejný název jako jeho blog: „Laughing at My Nightmare“

V červnu 2018 založili Shane a Hannah kanál YouTube, aby se mohli podělit o to, jak spolu žijí jako pár. Jejich kanál zatím přilákal více než 210 000 účastníků.

Zde je jedno video, ve kterém ukazují jednu ze svých zábavných aktivit, kterou sdílí jako dvojce.

 

Třetí příběh je pozitivní

Cole, C5-C6 kvadruplegik, navzdory rozdílům fyzických, tak etnických jejich rodiny a přátelé vztah podporují. Pár sdílel, že má štěstí a nedostali zatím žádné negativní komentáře.

Pamatujte, že žít s partnerem se zdravotním postižením neznamená, že se člověk musí vzdát činností, které zdravotně postižený partner nemůže dělat. Takový vztah je o adaptaci a klíčem úspěšného vztahu je naučit se spolu žít a respektovat.

Přidej komentář