Přidej
příběh
leos-jirele.jpg
9.3.2024 | Pardubický kraj | redakce VOZEJKOV

Leoš Jiřele: Pocit užitečnosti umí zázraky

Leoš Jiřele se více než 20 let pohybuje v oblasti zaměstnávání zdravotně postižených. V rámci firmy SOLEA sídlící v České Třebové se navíc jedná o činnosti typu lisování plastů, lisování kovů či kovoobrábění. Tento typ práce není pro lidi se změněnou pracovní schopností úplně běžný, takže o výzvy je postaráno. Se zvláštní radostí zapracovává do chodu SOLEA i témata vytváření prostředí pro autonomii jednotlivců a týmů.

Leoši, známe se přes SOLEA, firmu, kterou vedeš, přičemž musím přiznat jednu věc: Ani v nejbujnějším snu jsem si neuměl představit, že u nás existuje firma, která zaměstnává tolik lidí se sníženou pracovní schopností (tj. OZP), přitom vyrábíte i velmi sofistikované a náročné produkty. Jak je to možné, že existujete a prosperujete?

Existujeme 24 let a před mnoha lety jsme se dali na netradiční cestu. Zapojujeme hendikepované do složitějších výrob s vyšší přidanou hodnotou jako je vstřikování plastů, lisování kovů, obrábění kovů, řada lidí u nás pracuje na náročnějších ručních a strojních kompletacích. Tato cesta není jednoduchá, nicméně o to udržitelnější. Chráněné dílny, které vsadily na jednoduché činnosti, dnes mají potíže, protože minimální mzda roste podstatně rychleji než příspěvek pro zaměstnávání hendikepovaných. 

Leoš Jiřele na firemní akci k závěru loňského roku spolu se svými zaměstnanci.

Je reálná šance, že stát narovná to, o čem hovoříš: tj. že minimální mzda je vyšší než státní příspěvek na OZP? Není to takto pro SOLEA a jiné podobné firmy výhledově likvidační?

Minimální mzda bude vždy vyšší než příspěvek, a je to tak v pořádku. Chráněné dílny by měly prokázat, že si na citelnou část nákladů umí vydělat. Zároveň je důležité, aby rozdíl mezi příspěvkem a minimální mzdou nebyl tak výrazný jako nyní. Od 1. 8. 2022 se příspěvek nezvýšil ani o korunu a minimální mzda od té doby vzrostla o 2 700 Kč, a to je neudržitelné. Vláda má v příštích dnech rozhodnout, jak se postaví k řešení zvýšení příspěvku. Pokud nedojde ke zvýšení, tak to s jistotou neustojí stovky chráněných dílen. 

Čtenáře našeho portálu bude určitě zajímat, zda i v podniku nedaleko České Třebové je možné zaměstnat vozíčkáře. A pracují pro vás nějací?

Ano, vozíčkáři u nás pracují přímo ve firmě i na remote pozicích, tedy na dálku. Pro obě varianty nyní přibíráme nové kolegy či kolegyně. Koho by to zaujalo, ozvěte se kolegyni Janě Slezákové, která Vám ráda řekne více informací. Kontakt najdete na https://www.solea.cz/kontakt

Jsou prostory SOLEA plně bezbariérové, a to včetně toalet?

Ano, prostory jsou plně bezbariérové včetně některých toalet. Výstavba budovy, ve které působíme, sahá až do 18. století. Kdysi dávno to býval kulturní dům a jedna z šesti obecních hospůdek. Dědina o tisíci lidech a hnedle šest hospod, zajímavé. (smích)

Jaká je Tvá osobní zkušenost se zaměstnanci vozíčkáři? Uvědomili jste si třeba za pochodu, že je např. potřeba jim upravit pracovní místo?

Lidé na vozíčku obdivuji a zbožňuji jejich smysl pro humor. To, jak si dovedou dělat legraci se svého hendikepu, je jedinečné a zároveň inspirativní pro schopnost nadhledu nad složitými situacemi. 

Co se týče zkušeností ohledně pracovního místa, tak jsme si prošli základními chybami v nevhodné výšce stolů. Mnoho let už je vše přizpůsobeno potřebám lidí i firmy. 

Leoš Jiřele často vystupuje na nejrůznějších akcích týkajících se nejen zaměstnávání OZP, ale vystupuje i obecněji k tématům jako HR či třeba efektivita a spolupráce týmů v rámci autonomie. 

SOLEA je za svoji činnost a kreativitu v zaměstnávání často oceňována. Loni získala Cenu kreativních hrdinů. Pochopil-li jsem to správně, jedná se o ocenění působení firmy v rámci mikroregionu Českotřebovsko, je to tak? 

Ano, je to tak. Byli jsme vybráni do kategorie s lokálním dopadem podnikání. Toto ocenění nás velmi překvapilo a zároveň potěšilo. Podobná ocenění nejsou cílem našeho sociálního podnikání. Na druhou stranu je to příjemné připomenutí, že jdeme po správné cestě.  

A co vlastně pro Tebe osobně znamená Českotřebovsko? V čem je tento mikroregion specifický, potažmo zajímavý?

Region je hodně spojený s železnicí. Česká Třebová bývala významný železniční uzel. Železnice je stále významným zaměstnavatelem, protože zde v posledních desetiletích vznikly firmy CARGO, CZ LOKO či překladiště METRANS.

Česká Třebová také řadu let bývala úspěšnou volejbalovou baštou, hrála se tu první liga, kterou jsem měl možnost zažít už v 16 letech. Dodnes si vzpomínám, když jsem jako mladé ucho přišel poprvé do kabiny a začal spoluhráčům vykat, tak mě hned srovnali „do latě“, ať jim koukám tykat, že nejsou žádní staříci. (úsměv)

Zaujalo mě, že velkou část odběratelů vašich produktů jsou automobilky. Můžeš prosím prozradit, pokud to není tajemství, které to jsou, případně jaké konkrétní produkty?

Automobilový průmysl u nás před 6 lety tvořil více než 80 % výroby. Cíleně jsme toto procento snižovali směrem k elektrotechnickému průmyslu a podařilo se. Dnes nám výroba dílů na osobní auta tvoří kolem 50 %, a to je pro nás dobrý podíl. Vyrábíme zejména funkční a pohledové díly do aut světových značek, jako jsou BMW, Audi, Bentley či Tesla. Například všechny evropské Audi Q7 mají dva díly ze SOLEA, což nás moc těší.  

Leoš se svými lidmi, na nichž mu opravdu záleží. Pocit sounáležitosti cítíte v SOLEA na každém kroku.

Jak vnímáš roli sociálních sítí: máte velmi hezký profil na LinkedIn, velmi příjemně profesionální, a více řekněme prozaměstnanecký Facebook. Ale vy asi nejste firma, která prostřednictvím sociálních sítí prodává, že?

Naši zákazníci jsou firmy, takže sociální sítě nás neživí ani trochu. Nicméně uvědomujeme si, že při budování povědomí o firmě se bez aktivity na sítích neobejdeme. Zatím LI i FB řešíme vlastními silami, což má pozitivní dopad do autentičnosti příspěvků.  

Máš, Leoši, nějaké další plány či vize ohledně zaměstnávání lidí se zdravotním znevýhodněním?

Rozhodně budeme nadále prohlubovat zapojování hendikepovaných do složitějších výrob, a tím prohlubovat smysluplnost a udržitelnost SOLEA a tím i pracovních míst, které vytváříme. Také připravujeme zapojení do cirkulární ekonomiky, protože spojení hendikepovaných a ekologie nám dává velký smysl. Nadále chceme udržet i menší procento jednoduchých výrob, kde můžeme zapojit lidi s těžkými hendikepy jako roztroušení skleróza či autismus. I v těchto složitých onemocněních umí pocit užitečnosti doslova zázraky.  

Budova SOLEA v obci Rybník, části České Třebové.

Tento obrázek nemá žádný alternativní popisek

Foto: archiv SOLEA a Leoše Jiřeleho

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

 

Facebook SOLEA: https://www.linkedin.com/company/soleacz/

LinkedIn SOLEA: https://www.linkedin.com/company/soleacz/

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png