Přidej
příběh
chvíle soustředění
26.8.2023 | redakce VOZEJKOV

Lukáš Práchenský: Vím, kde jsou mé hranice

Lukáš Práchenský, ročník 1973, narozen v Ostrově, vyučený automechanik, nyní podruhé ženatý, dědeček 3 krásných vnoučátek. Pracuje jako dispečer a administrativní pracovník, žije v Mladé Boleslavi. Od roku 2020 na speciální plošině soupeří v páce jako vozíčkář se zdravými sportovci a sbírá medaile i tam – ty jsou o to cennější, jelikož zdraví soupeři mohou v souboji použít komplet celé tělo, Lukáš Práchenský jen ruce a trochu záda.

Váš Facebook, Lukáši, vypadá impozantně. Spoustu tréninků, dřiny, odříkání a turnajových úspěchů. Jak jste se vlastně dostal k páce?

Úplnou náhodou, po vystřídání několika sportů a disciplín v atletice, kde mi chyběl adrenalin a možnost využít sílu, kterou jsem disponoval, jsem narazil na článek v novinách, kde o páce vozíčkářů psali, ale bohužel o páce ve světě. Věděl jsem ale o klukovi, se kterým jsem se setkal už jako zdravý v posilovně, je to dvojnásobný mistr světa s dalšími trofejemi. Setkali jsme se a já hovořil o možnosti vyjet hned na mistrovství Evropy v roce 2015, bohužel jsem se nesetkal s příznivým ohlasem, a to ve smyslu, že nemám natrénováno a podobně, jenže já jako hlava dubová jel. Bylo z toho 3. místo na pravou ruku. Pak už to jelo jak po drátkách, jediné, co nemám je zlato ze světa, jinak stříbro a bronz z mistrovství světa a spoustu dalších medailí mám a dělám to dodnes.

Výřez z domácí síně slávy Lukáše Práchenského.

Vypadá to, že fitness, kterou jednoznačně využijete v páce, je taktéž Vaším koníčkem. Jak moc trénujete, jaké objemy a co byste doporučil adeptům na vozíku, kteří se chtějí začít orientovat tímto směrem?

Sport jako takový je pro mne jistým způsobem terapie a únik od vozíčkářské reality. A posilování je důležité pro všechny, kteří si chtějí zachovat nejen tělo v pohodě, ale hlavně i mysl. Co se týká tréninků, pro každý sport je to jiné, vozíčkář lukostřelec nebo tenista nebude tahat takové váhy jako já – a třeba kulturisté, nebo vzpěrači na vozíku, ti ano.

Jdete do tréninků (soudě dle videí) s neuvěřitelnou vervou. Stává se Vám, že trénink takzvaně „přepísknete“?

No, je mi 50let, mladší kluci co se mnou kdy trénovali, horkotěžko udrží krok. Vím, kde jsou mé hranice, ale k přetrénování zatím nedošlo, ruce ale po tréninku sakra bolí. Od toho jsou masti a povolená suplementace neboli vitamíny.

Video, které zachycuje Lukáše Práchenského z několika rovin a úhlů.

Co turnaje? Dá se na nich i vyhrát nějaký finanční obnos nebo se jedná o čistě amatérskou záležitost? 

No bohužel se jedná jen o medaile, diplomy a někdy i věcné ceny, ve Švýcarsku za první místo bylo pěkné kolečko sýra. (smích)

Máte v této oblasti nějakou vytyčenou metu, na kterou jste ještě nedosáhl?

Ano, tou je bezesporu zlatá z Evropy, nebo Světa, to mi uniká už jen třeba proto, že se soutěže konají v takových destinacích, které nejsou v mých silách uhradit. A jsou k dosažení letecky, což je pro mne problém.

Jak je to se stravováním, pokud chcete být v tomto odvětví úspěšný? Dá se u toho jíst i zdravě? Nebo je to dokonce i žádoucí?

No, člověk by měl jíst zdravě i v normálním životě, já sám mám velké problémy s váhou již od mládí. Proto si stravu dost pečlivě hlídám. A jisté je, že i když teď jsem ve shazovací fázi, musím hlídat hlavně dostatek bílkovin a nezapomínat na vitamíny a minerály.

YouTube kanál Lukáše Práchenského obsahuje skvělé shorty (krátká videa) i strhující záběry z tréninku.

Co mě velmi zaujalo, tak je to, že jste se kdysi aktivně zajímal o tuning dodávek a trucků!

Ano, od mládí mě jako kluka bavila auta, jako řidič dodávek mám nalítáno 3 miliony kilometrů, a vzhledem k tomu, že jsem jezdil hodně po Evropě a viděl, jak to mají kluci tam vymazlený, nakazilo mě to. (smích) Jezdil jsem na truck srazy, odkud mám spoustu poháru, dobrých přátel a krásné vzpomínky.

Lukáš Práchenský (ještě na nohou) z dob truckových časů.

Chtěl byste něco vzkázat čtenářům Vozejkova?

Budu rád, když někoho inspiruji, a kdyby chtěl snad někdo vyzkoušet i s jakýmkoliv hendikepem páku (Armwrestling), podmínkou je však alespoň jedna zdravá ruka, klidně mi napište na Instagram, či Messenger. Má videa jsou i na YouTube. Díky!

 

Fotografie: archiv Lukáše Práchenského

Rozhovor vedl: Jan Spěváček
 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg