Přidej
příběh
Jan Beránek a Marcela Řasová v reprezentačním dresu
30.4.2023 | redakce VOZEJKOV

Marcela Řasová a Jan Beránek: Stále je co zlepšovat

Marcela Řasová (1978): Od dětství se věnovala sportu a hudbě, ale v 15 letech jí do života zasáhla roztroušená skleróza. Díky své bojovnosti to ale nevzdala. Věnovala se sportu v rámci možností dál, vystudovala vysokou školu a díky Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha před rokem objevila možnost tančit na vozíku. Spolu se svým tanečním partnerem se již zúčastnili několika mezinárodních soutěží a stali se mistry České republiky v latinskoamerických tancích vícemistry České republiky ve standardních tancích.

Jan Beránek (1980): Trenér a vedoucí tanečního klubu Fuego Říčany. Se soutěžním tancováním začal až po základních tanečních pro mládež a pořád ho to baví, i když teď je dle svých slov víc trenér a porotce než tanečník.

Jak dlouho už spolu tančíte? Vzpomínáte si na začátek spolupráce a kam jste se od té doby posunuli?

JB: Myslím, že jsme se určitě posunuli… Na začátku jsme pořádně nevěděli, co všechno je možné, a teď už si většinu sestav vymýšlíme sami.

MŘ: Začali jsme spolu tančit v lednu 2022. Postupně jsme zjišťovali možnosti tance na vozíku a pod vedením Petra Vidašiče a Vítězslava Rázka stavěli taneční sestavy a zlepšovali svůj tanec. Posun je značný, ale stále je co zlepšovat.

Mistrovství Evropy Para Dance 2022 (foto: Taneční svět)

Nejprve otázka na Marcelu – jak jste se dostala k para dance? A byla to láska na první pohled?

MŘ: V září 2021 jsem si uvědomila že bych chtěla vyzkoušet něco nového a začít si i se svým pohybovým omezením užívat pohyb. Šťastnou náhodou byl v tu dobu Kurz tance na vozíku od SKV v Parapleti. Vstoupil Vítězslav Rázek (lektor a profi tanečník), začala hrát hudba a já věděla, že to je to, co chci.

A nyní na Jana – jak se profi tanečník-choďák dostane k paradance? A co Vás na tom baví, v čem je to jiné?

JB: Ono to právě moc jiné není… Jen má Marcela delší brzdnou dráhu než chodící partnerka. (úsměv)  Dostal jsem se k para dance tak trošku náhodou. Vítek (Vítězslav Rázek, pozn. red.) mi říkal, že má tancechtivou dámu a že bydlí u Říčan, a tak je blbost, aby trénovala až na Petřínách... Tak jsem řekl, že to zkusím. 

Jak často spolu trénujete? A kde? A na co se zrovna chystáte?

MŘ: Snažíme se trénovat dvakrát týdně. Trénujeme v TK Fuego v Říčanech, a když jsou workshopy tak v Praze. Průběžně se účastníme různých tanečních soutěží, ale teď se chystáme na Czech Open Cup.

JB: Času je málo, ale snažíme se o ty dva tréninky za týden…

Představení para dance ve Snídani na TV Nova. (foto: SKV Praha)

Můžete nám prozradit, jaké bude to plánované vystoupení a na jakou hudbu v ní tancujete?

JB: Jaké myslíte? (smích) Na soutěži se tančí v latině vždy 5 tanců – samba, chacha, rumba, pasodoble a jive. A hudbu vybírá DJ. (úsměv)

Co svět a světové soutěže? Dá se i s para dance dostat do světa?

JB: Zatím jsme byli v Německu vloni v létě, Amsterdam nám kvůli nemoci nevyšel, ale v červnu se chystáme do Polska.

Pokud by chtěl někdo začít s para dance, ať už je na vozíku, nebo chodící, co byste mu poradili?

JB: Ať to určitě zkusí!

MŘ: Podívejte se na internetové stránky SKV a zkuste přijít ve středu na taneční kurz.

 

Pozvánka na Czech Open Cup SKV Praha

Během poslední červnové neděle 25. 6. 2023 se bude v Top Hotelu Praha konat již druhý ročník soutěže Czech Open Cup SKV Praha.  Taneční soutěž v Para Dance Sportu, organizovaná naším klubem SKV Praha spolu s Czech ParaDance Sport SUT, se bude konat v rámci soutěže Czech Open Cup a proběhne pod záštitou Městské části Praha 11.

Během loňského ročníku se poprvé představily naše soutěžní páry Marcela Řasová s Janem Beránkem v kategorii latinskoamerických tanců a Karolína Dvořáčková s Janem Kohoutem v kategorii standardních tanců. Za pouhý rok se naši tanečníci vypracovali natolik, že absolvovali několik zahraničních soutěží, mistrovství Evropy v Para Dance a získali tituly mistrů ČR v Para Dance. Společně s Czech Para DanceSport SUT se nám rovněž podařilo rozšířit náš soutěžní tým, takže kromě výše zmíněných tanečních párů uvidíte ještě několik našich tanečnic v kategorii Single Dance. Soutěže se zúčastní také slovenští tanečníci z klubu TK Ellegance a v porotě usedne mimo jiných trojnásobný mistr světa v Para Dance Peter Vidašič.
 

 

Rozhovor vedl: Jan Spěváček 

Foto: archiv Marcely Řasové, Taneční svět a SKV Praha

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png