Přidej
příběh
Marian Vilhan v kokpitu
13.5.2023 | redakce VOZEJKOV

Marian Vilhan: Zájemcům o let stačí, aby se nám ozvali

Marian Vilhan je vozíčkář a předseda sdružení Aves Bohemica (Létající vozíčkáři). Na vozíku se ocitl v roce 2003 po autonehodě. Žije na Mladoboleslavsku. Pracoval jako prodejce upravených vozidel, potom jako bankéř v Komerční bance a nyní už 8 let v soukromé firmě řeší hlavně pojistné události a letetecké pojištění.

Dne 17. 6. 2023 na letišti v Hradci Králové budou mít možnost všichni handicapovaní návštěvníci zažít opravdový let v letadle v rámci akce OPEN SKIES. Popište nám prosím, co se vlastně bude dít.

Celý den se budou moci všichni handicapovaní proletět ve vojenských letadlech, letu nebrání žádný handicap, na akci bude k vidění spousta techniky jak vojenské, tak i například různé pomůcky, vozíky, upravený automobil, letadlo s ručním ovládáním, asistenční psi a tak dále. 

Je potřeba se jakkoli registrovat, nebo můžu počítat s tím, že se dostane opravdu na každého? 

Není potřeba se registrovat, kapacita je dostatečná, rádi uvidíme handicapované i s jejich doprovody či rodinami. Letiště je otevřené od 8 do 18 hodin.

Před odletem (Marian Vilhan blíže k nám).

Co považujete na této akci za největší lákadlo? Bude tam nějaký speciální stroj, který se jen tak někde nevidí? 

Letadla vojenská Cassa, L410, tři upravená malá letadla s ručním ovládáním a spousta další techniky pro handicapované, například různé upravené vozítka do terénu, upravený automobil.

Bude mě to případně něco stát, nebo je akce nějak dotovaná? A pokud ano, kdo všechno za OPEN SKIES stojí?

Akce je zdarma, pořádají jí Letecké služby Hradec Králové, letadla zapůjčuje Armáda ČR, na akci se podílejí i další partneři, já se snažím do akce zapojit co nejvíce návštěvníků z řad hendikepovaných lidí a organizací.

Také jste ale jeden ze zakládajících členů Aves Bohemica. Co je to prosím za sdružení a jakou v něm máte roli?

Naše sdružení Aves Bohemica jsme založili my, tři vozíčkáři, já jsem aktuálně předseda, Provozujeme ultralehké letadlo s ručním ovládáním v Mladé Boleslavi a zároveň si sami zajišťujeme výcvik a osvětu v oblasti létání handicapovaných lidí. Další letadlo provozuje Marek Maňůr v Kroměříži, je už dokonce i letecký instruktor. (Facebookové stránky Aves Bohemica zde.)

Před letadlem označeném Czech Air Force.

Vy sám provozujete upravené letadlo v Mladé Boleslavi. Jakým způsobem ho využíváte? Létáte sám, půjčujete ho, nebo děláte vyhlídkové lety? A pokud si ho nenecháváte jen pro sebe, jak se k Vám náš čtenář dostane?

Letadlo je v mém a kamarádově soukromém vlastnictví, je upravené a schválené k pilotování pouze rukama, aktuálně létáme po dvouleté odstávce, kdy jsme celé letadlo dále upravovali a generálkovali. Zájemcům o let stačí, aby se nám ozvali. Pořádáme každý rok několik větších akcí, kde mají možnost se hendikepovaní, ale nejenom oni, proletět

Máte Vy sám nějaký letecký sen? Něco jako přeletět Atlantik nebo jižní pól

Chystám se spolu s dalšími vozíčkáři na takovou dobrodružnou expedici do Aljašského zálivu, kde právě kromě jízdy na čtyřkolkách budeme i létat s takzvanými bushplane letadly s přespáním v divoké přírodě…

Chcete něco vzkázat čtenářům Vozejkova?

Věnujte se tomu, co vás baví! A pokud je to létání, tak se na vás těšíme na letišti v Mladé Boleslavi!

Video z obdobné akce jako chystané OPEN SKIES – jen z roku 2022 a z Mladé Boleslavi.

Foto: archiv Mariana Vilhana

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg