Přidej
příběh
martin-zach.jpg
16.9.2023 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Martin Zach: FZWear.cz? Služba, která pomáhá vozíčkářům

Příběh Martina Zacha, někdejšího Muže roku 2009, je mediálně dobře znám. Víme také, že nezahořkl, oženil se se sympatickou lékařkou Martinou a společně mají dvě krásné děti. Co ale možná ne všichni vědí, tak je fakt, že se stará o dvě sympatické značky: Handicap Coffee a FZWear.cz. A právě kolem nich především se bude tento rozhovor točit.

Pane Zachu, jak se Vám v posledních dnech, týdnech, měsících daří? Čím žijete, co Vás nejvíc baví a naplňuje v osobním životě?

Asi mohu říct, že se mi daří dobře. Dlouhodobě sice bojuji s bolestmi zad, trochu se to zlepšilo, a tak mohu zase být více aktivní a podnikat rodinné aktivity, výlety a věnovat se více dětem, což je největší náplň v osobním životě.

Musím vyslovit uznání za skvělá videa na Facebooku, na nichž ukazujete nástup do auta a výstup z něj. Co Vás k natočení videí vedlo?

Vlastně to začalo videi, jak lezu z postele na vozík a obráceně. Poprosil mě o to jeden vozíčkář ze Slovenska, že by se rád zlepšil, a jestli bych mu přesun mohl ukázat a poradit, co a jak zlepšit. Na sociálních sítích měla videa velký ohlas, tak jsem natočil i přesun do auta a z auta. Mám natočená, případně v plánu, další videa ze života vozíčkáře.

Martin Zach s manželkou během svatebního dne před 5 lety.

Jste znám i přes značku Handicap Coffee. Co si mám představit pod tímto označením? Je to káva, která má handicap, tedy je například příliš kyselá?

Jé, to vůbec ne!!! Handicap Coffee vznikla na bázi přátelství dvou kamarádů se zdravotním handicapem, amputářem (One Leg) a vozíčkářem (Wheelchair). Také se tato káva vyznačuje tím, že 10 % z každé objednávky odesíláme Nadačnímu fondu Klapeto, který finančně podporuje handicapované děti.

Když jsme u toho, pijete sám kávu? A pokud ano, jakou máte rád? Případně s čím?

Ano piju a docela dost. Piju naši kávu – a to One Leg. Převážně piju espresso, občas i z moka konvičky.

Ale hlavně bych se chtěl dotknout Vaší srdcovky, a to módní značky pro vozíčkáře FZ Wear.cz. Jaký je příběh této značky a jak si stojí nyní?

Tento projekt vznikl v mé hlavě asi dva roky po těžkém úrazu krční páteře, ochrnutí a usednutí na invalidní vozík. Zjistil jsem totiž, že vozíčkářům normální konfekční oblečení nesedí. Psal se tedy rok 2011. Vymýšlení, navrhování a testování střihu, výběr a zkoušení látek, to vše zabralo 3 roky. Od začátku jsem směřoval Spolek MZ tak, aby oblečení bylo neziskové. Jedná se totiž, o zakázkovou ruční výrobu, která je finančně nákladná, vše šijeme v ČR. Nechtěl jsem se zařadit mezi subjekty, které vydělávají na handicapovaných, proto se snažím získávat finanční podporu, aby naše oblečení bylo co nejvíce dostupné. Chceme, aby i vozíčkáři mělo možnost se hezky a kvalitně obléknout. V minulém roce jsme takto podpořili přes 250 vozíčkářů. Náš vytvořený speciální střih, který sedí pouze v sedě, je upravován podle požadavků zákazníků. Oblečení nevnímáme pouze jako produkt k zakoupení, ale jako službu, která pomáhá vozíčkářům v každodenním životě, usnadňuje jim oblékání či pomáhá jejich asistentům při nejrůznějších přesunech a polohování.

Detail kalhot značky FZ Wear.cz, který ukazuje důraz na praktičnost a pohodlí. Link na vícero druhů kalhot zde.

Máte nějaké letošní módní novinky či přímo trendy?

My nejsme moc schopni sledovat trendy a novinky na každý rok. Všechno se potom prodražuje. Nová barva oblečení se musí nechat ušít, nafotit, upravit, a to všechno stojí nemalé peníze, které by oblečení prodražilo. Naše snaha proto je, abychom měli stálou a širokou nabídku těchto vybraných barev. Jsem rád, že se nám to již 8. rokem daří, ale je to čím dál tím náročnější.

Kam byste chtěl FZWear.cz posunout v příštích letech? Fungujete například i pro zahraniční trh?

Ano, toho bych rád docílil, dostat se na mezinárodní trh. Stránky máme i v angličtině a eurech. Občas někdo objedná ze Slovenska nebo Německa, ale je to tak 1% ze všech objednávek. V rozvoji jsme závislí na finančních darech tak uvidíme, jak to půjde do budoucna.

 

Náhled domovské stránky webu FZWear.cz

Jste sám sobě tváří značky, nebo máte i jiné modelky či modely? 

Ano tak trochu jsem tváří, ale jinak oblečení prezentujeme spíše bez modelek a modelů. Nejlepší prezentace oblečení je přímo na zákaznících, a to tak, že si zkušenost s naším oblečením řeknou mezi sebou. Tím, že oblečení není ziskové, tak nejsme schopni dělat kampaně a reklamy.

Kdybyste mohl ohledně vozíčkářů něco doporučit českým zákonodárcům, co by to bylo?

Myslím, že by stálo za zvážení úprava norem ve stavebním zákoně ohledně bezbariérovosti a hlavně jejich dodržování a vymáhání. Dále by se měl upravit příspěvek na péči a řádně započítat inflaci do invalidních důchodů – a ne nám škrtat a sobě přidávat.

Chcete něco vzkázat čtenářům Vozejkova?

Asi aby zde vždy našli potřebné informace a měli příjemné čtení.

Není nad spojení příjemného a užitečného – pohodlné oblečení a výborná káva.

Foto: archiv Martina Zacha

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg