Michal Bernard: Chceme vrátit do práce více než 10 % lidí
Michale, mohl byste nám přiblížit svůj osobní a profesní příběh?
Pocházím z Jizerek, většinu života jsem prožil v Praze. V první půlce profesního života jsem se věnoval obchodu a reklamě – bylo to velmi intenzivní pracovní období. Od 18 let totiž zároveň bojuji se silnou revmatoidní artritidou, občas proto bylo hodně těžké s těmi zdravotními limity stačit „zdravým“ kolegům. V té době jsem pracoval na otevřeném trhu práce a neměl žádné velké úlevy – čekalo se tam, že se ostatním svými výsledky vyrovnám.
V roce 2007 mne ale stále se zhoršující zdraví dohnalo a já se dostal do invalidního důchodu. Řekl jsem si, že je to dobrá příležitost, abych se v čase, kdy mohu pracovat, věnoval už jen činnostem s určitým přesahem. Tj. takovým, které někomu pomáhají nebo jsou nějak obecně užitečné. Od té doby pracuji hlavně na projektech v neziskovém sektoru.
Michal Bernard je odhodlaný do práce na Práci vložit maximum.
Jaká byla vaše cesta k pracovnímu zapojení se do projektu „Podpora zaměstnanosti osob s poškozením míchy“?
Coby dobrovolník jsem několik let pracoval v Nadačním fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP). Když jsem vloni zahlédl inzerát CZEPA, kde se hledal koordinátor projektu Práce, zaujalo mne to – v oblasti práce pro hendikepované jsem měl už nějaké zkušenosti. Asociaci CZEPA jsem občas v mediálním prostoru sledoval a měla můj respekt – proto jsem se na inzerát přihlásil.
Jaká je vaše role jakožto koordinátora projektu?
Mám na starosti realizaci a běh projektu tak, aby projekt běžel hladce a opravdu naplnil ty hlavní cíle, které si předsevzal. Znamená to organizovat nábor zájemců a vzdělávací a rekvalifikační kurzy, hledat vstřícné zaměstnavatele a jednat s nimi, hlídat rozpočet, zadávat práci kolegům – je toho celkem dost. Je tam také hodně komunikace, administrativy a reportování výsledků projektu směrem k MPSV. Tam totiž velmi pečlivě hlídají, zda vše děláme správně, efektivně a podle zadání.
Jaké byly začátky tohoto projektu?
Na počátku bylo mrzuté zjištění, že na západ od ČR se po míšních úrazech vrací do práce až 60 % lidí, zatímco u nás je to jen něco kolem 10 %. Tehdy si lidé z vedení CZEPA, kteří jsou sami na vozíku, nebo dobře problémy lidí po úrazu znají, řekli, že je tu třeba lidem efektivně a komplexně pomoci. Na základě jejich vlastních zkušeností proto navrhli projekt Práce, a to tak, aby ta pomoc byla co nejvíce smysluplná, účinná a kvalitní. CZEPA pak požádala EU o podporu – a tu jsme naštěstí také dostali.
Co vás na práci v tomto projektu nejvíce těší a naplňuje?
Mě na tom baví nejvíce ta komplexnost: projekt totiž lidem odborně pomáhá v celé šíři: od rozhodnutí, kudy se v nové životní situaci vydat (bilanční diagnostika), přes profesionálně vedené vzdělávací kurzy a rekvalifikace až po možnost placené tréninkové stáže v bezpečném prostředí. Hlavně ale chceme aktivně oslovit zaměstnavatele, aby lidi s hendikepem opravdu zaměstnali a nabídli jim vhodná pracovní místa na otevřeném trhu práce, a to za férovou mzdu.
Máte už nějaké konkrétní odezvy účastníků projektu, které vás utvrdily v tom, že vaše práce má smysl?
Projekt začal teprve nedávno – 1. listopadu 2024. Před pár týdny jsme začali projekt komunikovat veřejně. Nyní se snažíme široce informovat OZP v ČR, že se do projektu Práce mohou sami přihlásit. Zaujal už několik desítek lidí a pro další desítky je v něm ještě stále místo. Takže, milí čtenáři se zdravotním hendikepem, kteří práci nemáte a pracovat chcete – přihlaste se! 🙂
Každopádně: první ohlasy jsou zatím veskrze pozitivní a povzbudivé.
Desítky lidí jsou v projektu Práce již zapojeny, místa je však stále dost!
Zapojuje projekt aktuální trendy a novinky v oblasti zaměstnávání OZP?
Ano – projekt například vychází z moderního principu podporovaného zaměstnávání. Účastníci budou mít k dispozici některé specializované pomocníky – třeba pracovního asistenta, který jim pomáhá při stážích nebo při nástupu do zaměstnání. Projedná se zaměstnavatelem potřeby konkrétního člověka, edukuje tamní pracovní tým, aby se k němu okolí chovalo správně a bez předsudků. Také třeba domluví potřebné úpravy pracovního místa, pomůže s uzavřením pracovní smlouvy apod.
Dalším příkladem jsou třeba mzdové příspěvky pro zaměstnavatele - firmy a instituce jsou tak více motivovány lidi se zdravotním znevýhodněním skutečně zaměstnat.
Co považujete za největší výzvy při cestě osob s poškozením míchy na trh práce a jak je projekt pomáhá překonávat?
Podle mé dosavadní zkušenosti je to hlavně motivace pracovat. Lidé po úrazech mají řadu starostí: zdraví, rehabilitace, řeší problémy s bariérovostí, nemohou pracovat v oboru, v kterém pracovali před úrazem atd. Čas běží a motivace pracovat se vytrácí. Nastupují pochybnosti o sobě samém, objevují se různé obavy, ztrácejí se pracovní návyky…A právě od toho je tu projekt “PRÁCE” od CZEPA: lidé nejsou na cestu za vhodnou prací sami. CZEPA jim pomůže se aktivizovat, na práci se kvalitně připravit a porozhlédnout se po konkrétních vhodných pozicích u vstřícných zaměstnavatelů.
Jaké jsou vaše nejbližší projektové plány?
Budu spokojen, pokud projekt zaujme hodně lidí a přihlásí se do něj. Už přibližně v dubnu 2025 odstartují první vzdělávací kurzy a rekvalifikace na zajímavé pozice, na které firmy hledají pracovníky. Tou dobou už také pomůžeme prvním zájemcům absolvovat metodu Bilanční diagnostiky se speciálním pracovním psychologem: ten zjistí, pro co má daný člověk vlohy či předpoklady, co ho zajímá a baví. A spolu pak načrtnou další směřování, kudy bude nejlépe se za prací vydat.
Jak mohou zájemci o účast v projektu získat více informací a zapojit se?
To je raz dva – stačí poslat krátký mail typu “Mám zájem o projekt PRÁCE” na adresu prace@czepa.cz nebo zavolat na telefonní číslo 608 797 990.
Je též možné načíst fotoaparátem v mobilu tento QR kód, kliknout na link na obrazovce a vyplnit a odeslat krátký dotazník s kontakty. Náš pracovník se pak brzy zájemci ozve.
Chtěl byste na závěr něco vzkázat čtenářům Vozejkova?
Chtěl bych jim všem hlavně popřát hodně zdraví a sil. Každý člověk s hendikepem, který se nevzdává a ještě v sobě najde síly dál na sobě pracovat, vzdělávat se a osobnostně růst, zaslouží úctu, potlesk a pomocnou ruku. Třeba právě tu od CZEPA v rámci projektu Práce.
Foto: archiv CZEPA a archiv Michala Bernarda
Rozhovor vedl: Jan Spěváček
Projekt “Podpora zaměstnanosti osob s poškozením míchy”, č. CZ.03.01.01/00/23_056/0004161 realizuje Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. od 1.listopadu 2024 do 31. října 2026.

