Přidej
příběh
Michal Sněhota
9.11.2024 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Michal Sněhota: Mingly není jenom seznamka

Michal Sněhota je ředitel původního projektu TvojeLaska.cz a partnerské neziskové organizace HelpHand. Vystudoval Veřejnou správu a regionální politiku na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Michal, díky svému tělesnému handicapu, sám zažil problémy se seznamováním a osobním rozvojem. Je velmi aktivní a veřejně se zapojující v mnoha oblastech veřejného života.

Popište nám prosím transformaci TvojeLáska na Mingly. Je to stejné, jiné? Lepší?

TvojeLáska vznikla již v roce 2017 a během doby se na ní registrovaly tisíce uživatelů. Nicméně jsme vnímali díky zpětné vazbě, že bohužel funkčně i designově zastarává a hledali jsme investora, který by nám pomohl s její přestavbou a zmoderněním. Náhoda tomu chtěla, že jsme se místo investora dostali do Česko.digital, kde úžasná komunita více než 40 expertních dobrovolníků nám pomohla vytvořit návrh nového prototypu. A protože nový koncept je mnohem širší než původní TvojeLáska, rozhodli jsme se i pro změnu názvu, na Mingly. Mingly není jenom seznamka, ale jedná se o celý komunitní prostor, lidé (bez ohledu na handicap) zde mohou najít lásku, ale také jenom kamarády nebo se poradit s odborníky na pravidelných Chatech s odborníky, mají k dispozici chatovací místnosti, kde si mohou společně povídat. Samozřejmostí je sekce zaměřená na zajímavé tipy, triky a dokonce i podcast. Největší novinkou je pak v Česku zcela unikátní seznamovací e-kouč, kdy se uživatelé Mingly mohou s umělou inteligencí poradit ohledně svého profilu, výběru vhodné fotky, oslovení protějšku nebo se seznamováním a navazováním vztahů obecně. A to vše zcela zdarma

Změnila Vám samotnému Vaše aplikace život?

Nápadem vytvořit tuto aplikaci žiji již delší dobu. V době, kdy jsme na celém projektu začali pracovat, jsem doufal, že tomu tak bude, ale svou manželku jsem nakonec poznal o měsíc, dřív než jsme začali s prvním seznamovacím portálem, který aplikaci předcházel.

V čem je appka Mingly pro lidi s postižením jedinečná?

Hned v celé řadě aspektů. Primárně zaměřením na jejich specifické potřeby. Tématu seznamování se věnujeme profesionálně více než 11 let a zaměření se na osoby s handicapem již více než 7 let, pracovali jsme s tisíci uživateli, víme, co skutečně potřebují, chápeme jejich specifičnost, ale i naopak to, co opravdu nechtějí a nehledají.

Nakonec právě třeba díky znalosti jejich potřeb jsme se rozhodli vytvořit speciálního e-kouče tak, aby si s ním mohli povídat kdykoliv, kdy oni potřebují. Aby jim byl k dispozici nonstop. Dříve jsme v TvojiLásce nabízeli konzultace s osobními seznamovacími kouči, ale pochopili jsme na základě dotazníkového šetření, že našim uživatelům lépe vyhovuje (s ohledem na častou obavu z kontaktu s cizím člověkem, ale i s problémy s nastavením si termínu dopředu bez případné asistence atd.) e-kouč, který má v sobě všechny naše znalosti, ale není třeba k tomu si objednávat předem termín, mít zapnutou kameru a konzultace je zcela zdarma a bez omezení. Ale samozřejmě odborníci jsou na Mingly stále k dispozici a je možné si osobní konzultaci objednat. (úsměv)

A to, co je za nás nejzásadnější, je na Mingly důraz na bezpečnost, komplexnost a hlavně že za Mingly stojí tým skutečně reálných zapálených dobrovolníků, se kterými se můžete kdykoliv spojit, žádný anonymní POBox.

A v neposlední řadě je to samozřejmě aktivní zapojení samotných osob s handicapem, kteří znají každodenní problémy našich uživatelů a mohou jim být těmi správnými průvodci nebo dokonce motivací. Jako například naše úžasná ambasadorka, kvadruplegička Dita Horochovská, která získala státní vyznamenání za zásluhy od prezidenta 28.října.

Mingly kromě jiného disponuje svěží a přátelskou grafikou.

Je Mingly jen pro lidi, co se nějak vymykají? Nebo je úplně pro všechny?

Mingly je absolutně pro všechny, kteří stejně jako my vyznávají názor, že láska, ale i přátelství je bez nálepek.

Myslíte si, že problémy se seznamováním jsou něco jako trend doby? A proč tomu tak je?

Každá doba má svoje problémy v oblasti seznamování a hledání lásky pomocí různých inzerátů (například v novinách) bylo běžné již v době Rakouska-Uherska. Nicméně dnešní doba je absolutně specifická. Podle nejnovějších studií se většina populace již seznamuje online, ať už pomocí seznamek, nebo na sociálních sítích. A důvod je jednoduchý, máme stále méně času a čím dál omezenější příležitostí někoho nového potkat. A naopak trávíme mnohem více času online, máme sice mnohem více „formálních“ kontaktů a řadu „přátel“ na sociálních sítích, ale bohužel mnohem méně reálného kontaktu offline. Je tak bohužel čím dál více lidí, zejména mužů, kteří nejsou schopni v reálném životě kohokoliv oslovit, a tím se seznámit. 

Funguje Mingly celosvětově, nebo jen v češtině?

Mingly jsme oficiálně (po testovacím září) pustili v říjnu, takže teprve pořádně startujeme. A je logické, že tedy Mingly běží momentálně jen v ČR. Jsme ale nadšeni, že každý den se hlásí noví uživatelé – a už je počítáme nikoliv na desítky, ale na stovky. Věříme, že se nám podaří dosáhnout ambiciózního cíle 10 000 uživatelů za první rok a budeme moci expandovat do zahraničí, kde podobný koncept zcela chybí.

Jste schopni „měřit“ vaši úspěšnost?

Každý projekt, pokud chce být úspěšný, musí mít nastavitelné měřitelné cíle. A to my samozřejmě máme. Nejen počet registrovaných uživatelů za rok, ale hlavně počty vygenerovaných unikátních LOVEREPORTŮ, tedy analýz seznamovacího potenciálu, množství realizovaných Chatů s odborníky, podcastů, množství zorganizovaných werkshopů ve spolupráci s různými neziskovými organizacemi apod. Našim cílem je vytvořit skutečně fungující a aktivní komunitu – a tedy nám nejde jen o „jakési“ imaginární číslo registrací, ale hlavně o skutečnou aktivitu.

Jaké jsou další plány a vize aplikace? 

Naší vizí v prvním roce je vytvořit skutečně funkční komunitu ve spolupráci s odborníky i neziskovými organizacemi a vyladit Mingly tak, aby vše bylo plně funkční, případně tak, aby bylo jasno, co je třeba změnit, vyladit, upravit tak, aby byla ještě lepší a připravena obsluhovat mnohem více uživatelů i mimo ČR.

Najdi si parťáka, nejlepšího kamaráda nebo lásku svého života – říká aplikace Mingly.

Je náročné aplikaci vyvíjet a udržovat v chodu?

Velice – a upřímně, více než jsme čekali. Jen vytvoření a otestování prototypu trvalo rok a dalších 9 měsíců trvalo její naprogramování. A stejně tak je v této fázi nutné každodenní testování, programování nových komponent, získávání a analýza dat tak, abychom věděli, co funguje, co je potřeba upravit nebo co zlepšit. Hodně času také vyžaduje každodenní komunikace novinek, co se v Mingly děje, vytváření pravidelného newsletteru i obsahu na sociální sítě atd. 

Dokáže se aplikace „uživit“?

V této fázi ne, aktuálně je Mingly zcela zdarma, a to s využitím absolutně všech funkcionalit. Do budoucna třeba e-kouč, některé podcasty či vzdělávací kurzy nebo vyšší úroveň profilu budou zpoplatněny, nicméně základní funkce Mingly, tedy navazování přátelství nebo hledání lásky bude na Mingly vždy ZDARMA. Nikdy nedovolíme, aby uživatel neviděl zprávy, nemohl někomu napsat nebo si povídat s ostatními v místnostech, stejně jako aby nemohl jít na Chat s odborníkem. To vše je podstata Mingly a stejně tak zvýhodněná cenová politika pro osoby s handicapem. Mingly stejně jako TvojeLáska je od počátku neziskový projekt, takže není ambicí vydělávat, ale samozřejmě pro dlouhodobou udržitelnost je zásadní, aby si dokázala na svůj chod a rozvoj vydělat. Ale vše má svůj čas.

Existuje pro Vás relevantní konkurence?

Konkurencí můžeme vnímat jakoukoliv seznamku, protože nakonec Mingly je obecně otevřené skutečně pro všechny. Nicméně pokud se bavíme o relevantní konkurenci, tak samozřejmě víme, že pro osoby s handicapem (jedno zda psychickým či fyzickým) jsou běžné online seznamky složité a málokdy fungují. A právě ve svém specifickém zaměření je Mingly unikátní a věříme, že se nám podaří jeho existenci dostat k co nejširšímu množství lidí.

Vzkaz pro čtenáře Vozejkova?

Důležité je nikdy se nevzdávat. To ostatní přijde samo.

 

Odkaz na Mingly: https://mingly.cz

Foto: archiv Michala Sněhoty

Rozhovor vedl: Jan Spěváček
 

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg