Přidej
příběh
sperk.jpg
25.3.2023 | redakce VOZEJKOV

Miroslav Šperk: Máme v plánu nábory mezi dětmi i v rehabilitačních ústavech

Miroslav Šperk se stal paraplegikem po úraze v roce 2000. Záhy se zařadil mezi nejvšestrannější a nejúspěšnější české sportovce-vozíčkáře za posledních 15 let: z úspěchů zmíníme – stříbrnou paralympijskou medaili v hodu diskem, vítězství v Evropském poháru monoski, členství v basketbalové a florbalové reprezentaci. Dnes se Miroslav sportovně soustředí pouze na basketbal, a to jak na pozici hráče, tak v roli člena výkonného výboru, který se snaží o pozvednutí úrovně českého basketbalu vozíčkářů a rozšíření členské základny. Má za sebou i četné pracovní zkušenosti, namátkou jako učitel angličtiny na střední škole, jednatel společnosti Ultina a hlavně v současné době generální sekretář Českého paralympijského výboru.

Vaše pracovní pozice zní nesmírně ušlechtile! Generální sekretář Českého paralympijského výboru. Jsou určitě lidé, kteří znají sekretáře jenom jako kusy nábytku, případně znají sekretářky. Ale co je prosím Vaší náplní práce, co máte na starost?

Generální sekretář je tradiční funkce ve sportovní diplomacii. Sekretář má velmi podobné kompetence jako předseda (president) sportovní organizace. Je výkonnou složkou ve vedení sportovní organizace. Mezi mé hlavní činnosti patří ekonomika organizace, sportovní diplomacie, vedení týmu, strategické plánování akcí v České republice  i na mezinárodní úrovni, vedení celé kanceláře Českého paralympijského výboru(kontrola fakturace, IT podpora, atd.), a také aktivní účast na významných mezinárodních akcích typu Členská schůze IPC, EPC, LPH / ZPH.

V jak velkém týmu pracuje Český paralympijský výbor? A kde?

Náš tým není moc velký. V kanceláři máme cca 11 lidí rozdělených do následujících úseků - ekonomický, sportovní, komunikace, marketing. V roce  2022 jsme se přesunuli z velmi nevyhovujících prostor na Strahově, které byly bariérové a velmi stísněné, do moderních, bezbariérových a prostorných kanceláří v pražském Karlíně.  Tyto kanceláře se nám podařilo zajistit díky našemu globálnímu partnerovi Allianz. Díky novému prostoru můžeme našim členům poskytovat mnohem lepší servis, například bezplatný pronájem prostor.

Co je Vaše aktuální největší starost v krátkodobém horizontu? Je to galavečer, který plánujete?

Kromě běžné agendy, , postupně naplňujeme i cíle strategie Českého paralympijského výboru, kterou jsme v loňském roce vytvořili. K náhledu zde: https://paralympic.cz/wp-content/uploads/CPV-strategie-online-verze.pdf

Aktuálně nás velmi zaměstnává příprava galavečeru Cen Českého paralympijského výboru. Jedná se o rozsáhlou akci velkého významu s účastí cca 300 hostů. Museli jsme zabezpečit vhodné místo, dostupné parasportovcům, dále výsledky anktety,  pohoštění, marketingové aktivity, pozvánky, a také přípravu mediálního obsahu, protože akce bude vysílána Českou televizí atd.

Miroslav Šperk a sport poprvé: Atletika.

Jaká jsou specifika plánování galavečeru pro parasportovce? Na co všechno musíte myslet?

Je nutné vyhledat vhodné místo s dostatečným prostorem a technickým zázemí kvůli vysílání v České televizi. Místo musí být samozřejmě bezbariérové a kvalitou hodné významu akce. Zároveň musíme řešit ekonomickou stránku věci, snažíme se tedy maximálně zapojit partnery ČPV.

Blíží se paralympijské hry v Paříži. Kdy přesně budou a v jaké fázi je příprava na ně?

Hry proběhnou od 28. 8. 2024 do 8. 9. 2024. Přípravy v samotné Paříži jsou samozřejmě v plném proudu. V roce 2022 jsme se zúčastnili prvního setkání s organizačním výborem nad tématy jako je např. ubytování, vstupenky, bezpečnost, doprava a v letošním roce nás čeká Meeting šéfů misí opět přímo v Paříži.

Už jsme měli možnost nahlédnout i do paralympijské vesnice a vybraných sportovišť. Na úrovni ČPV nyní chystáme hlavně překlady nominačních kritériích, zjišťujeme zájem o účast na hrách od významných státních osobností, marketingových partnerů

Aktuálně připravené je možné sledovat zde: https://paralympic.cz/cpv/paralympijske-hry/xvii-letni-paralympijske-hry-pariz-2024/

Miroslav Šperk a sport podruhé: Sjezdové lyžování.

Jak velká výprava se přibližně chystá? A jak zvládáte v dnešní složité době financování tak náročné akce?

Finanční situace je nyní velmi složitá a to především pro reprezentace, které se nyní chystají na světové poháry a šampionáty, kde mohou plnit limity na paralympijské hry. Snažíme se ale jednotlivým sportům maximálně pomoc, aby co nejvíce českých sportovců mělo možnost tyto limity plnit. Dlouhou dobu v České republice nefungoval žádný nábor sportovců, takže je zde stále klesající tendence počtu reprezentantů na těchto vrcholných akcích, ale na tom už pracujeme a máme v plánu nábory jak mezi dětmi, tak v rehabilitačních ústavech. Noví parasportovci to samozřejmě do Paříže ještě nestihnou, proto počítáme s tím, že v Paříži bude startovat přibližně stejný počet sportovců jako na hrách v Tokiu, tedy kolem 25.

Jaká je spolupráce s Českým olympijským výborem? Jste koordinovaní?

S Českým olympijským výborem jsme začali spolupracovat na všech úrovních. Naše kooperace směrem k Paříži bude ještě intenzivnější. Společně například chystáme výstavu fotografií na českém velvyslanectví atd.

Ví se o vás, že jako sportovec jste nesmírně všestranný, ostatně Vaše sportovní škála je rozmanitá – od florbalu přes lyže až třeba vodní sporty či disk. Máte nyní vůbec na sport čas? A náladu?

Sportuji stále velmi rád, ale času je samozřejmě méně. Stále aktivně hraju basketbal na klubové i reprezentační úrovni. Rád jezdím na lyžích, na běžkách i handbiku. Před časem jsem se začal také aktivně věnovat paddleboardingu a letos bych rád vyzkouším i parakanoistiku.

Miroslav Šperk a sport potřetí: Basketbal.

Musíte se do sportu někdy nutit? Třeba když není úplně hezky, jste k tomu dejme tomu lehce unavený. Co Vás dokáže doslova vyhnat ven, máte na lenost nějakou metodu?

Musím se někdy nutit. (úsměv) Když je toho hodně v práci, vracím se pozdě domů, tak se mi už tolik nechce. Vždycky, když se ale odhodlám, tak z toho mám velkou radost a trénink si užiju. Domů jsem si nyní pořídil i trenažer na běžky, takže mohu trénovat i doma v garáži.

Co by Vám jako vozíčkáři nejvíc pomohlo? A co se týče legislativy, je něco, co by se například CZEPA mohla pokusit ještě protlačit?

Určitě by nám pomohlo, kdyby bylo více sportovišť bezbariérových. To by ulehčilo situaci a navíc by se ke sportu dostalo daleko více lidí, než je tomu nyní.

Máte vzkaz pro čtenáře Vozejkova?

Sportujte, protože sport je jenom jeden, a právě sport maže i některé rozdíly mezi lidmi s handicapem a bez handicapu. Budeme rádi, když se přidáte do naší komunity a třeba se společně potkáme na paralympijských hrách.

Miroslav Šperk a sport počtvrté: Vodní sporty.

Foto: archiv Miroslava Šperka

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg