MUDr. Peter Olšák: Metodu AC-TIVE ENF lze využít u všech spinálních pacientů
Pane doktore, jste rehabilitační lékař a věnujete se již léta elektroakupunktuře. Můžete popsat, na jakém principu funguje?
Přesné principy, jak elektroakupunktura funguje, doteď nejsou známé, podobně jako je tomu i u spousty dalších metod v medicíně. Řadu mechanismů působení se podařilo najít při léčbě bolestivých stavů – a tady už víme, jaké působení mají vliv na snížení bolesti. V léčbě ochrnutí se podařilo na zvířecích modelech prokázat, že dochází ke zvýšení neurotropního růstového faktoru, ale určitě to nebude jediný mechanismus působení.
Můžete vysvětlit, jaký je rozdíl mezi standardní EA (elektroakupunkturou) a Vaší metodou AC-TIVE ENF (elektroakupunkturní nervosvalová facilitace)?
Od klasické elektroakupunktury se metoda AC-TIVE ENF v několika aspektech liší. Používají se u ní jiné druhy proudů, pacient může při léčbě aktivně spolupracovat, v průběhu léčby se několikrát mění kombinace bodů a proudy, kterými tyto body ovlivňujeme. To jsou asi nejhlavnější rozdíly.
AC-TIVE ENF v praxi.
Jak vás napadlo využít vaši metodu u spinálních pacientů?
Spinální pacienti byli jedni z prvních, u kterých jsem tuto metodu přibližně před 8,5 lety použil. Primárně bylo mojí snahou zlepšit pohyb těch pacientů, u kterých nám naše běžné rehabilitační postupy nefungovaly. Jednalo se o všechny typy ochrnutí, jedinou výjimku tvořili v minulosti pacienti s kompletní míšní lézí. U nich jsem nepředpokládal, že by bylo možné nějakého léčebného efektu dosáhnout. Dnes již víme, že i u nich je možné stav ovlivnit, a to dokonce mnohem více, než jsem původně očekával.
Které funkce organismu člověka s poškozením míchy může vaše metoda ovlivnit?
Z aktuálních výsledků vidíme, že je možné měnit motoriku, senzitivitu, autonomní, vyprazdňovací a sexuální funkce. U každého pacienta v jiné míře. Co je velmi pozitivní, že v tomto roce se podařilo pomoct prakticky všem spinálním pacientům, které mám v léčbě. Nejvíce samozřejmě těm, u kterých proběhlo více aplikací.
Lze metodu AC-TIVE ENF využít k léčbě všech spinálních pacientů, s částečným i úplným přerušením míchy, dospělých i dětí a kdy?
Metodu lze využít u všech pacientů s poraněním míchy. Optimální je začít s aplikacemi co nejdříve, nejlépe hned, jak to interní stav pacienta dovolí. Je to fáze, ve které ještě nedochází k velkým trofickým změnám a organismus na léčbu nejlépe reaguje. V tomto je to podobné jako s jakoukoliv jinou léčebnou metodou. Čím dříve se nasadí, tím lepší výsledky lze očekávat. Co nás ale v tomto roce nejvíc překvapilo je účinnost metody u pacientů, kteří mají dlouhou dobu od poranění, někteří i více než 10 let.
K zajímavému poznatku došlo také přibližně před pěti lety, kdy jsem začal aplikace provádět ve větší míře u dětských pacientů. Ukázalo se, že metoda je pro ně nejen efektivní, ale také, že většina dětí ji překvapivě velmi dobře toleruje. Obvykle dokonce lépe než některé procedury, které v rehabilitaci dětských pacientů běžně využíváme.
Peter Olšák v akci.
Nemůže proud při EA pacienta popálit?
Na kurzu pro lékaře mluvím o dvou formách, kdy může být proud pro pacienty škodlivý. Je to poleptání a popálení. Obojímu je potřeba se striktně vyhnout. Na bezpečnost aplikace je kladen na kurzech asi největší důraz. I díky tomu prakticky není možné pacienta poškodit. Přístroje, které používáme, jsou bezpečné, mají několikastupňovou ochranu. Aplikace elektroakupunktury jsou dokonce bezpečnější než klasická forma elektroterapie, kterou používáme v rehabilitační medicíně.
Jak je EA terapie pro pacienta časově a finančně náročná?
Asi se to nedá přesně říct. Máme pacienty, kteří na terapii dojíždí, obvykle z blízkého okolí. Pak ty, kteří jsou zároveň na léčebném pobytu u nás. Je jich ale minimum, protože naše současné možnosti přijetí těchto pacientů jsou velmi omezené. Naší snahou proto bylo také otevřít lůžka pro spinální pacienty v rámci odborného léčebného ústavu, což by významně snížilo finanční zátěž pro pacienty. Bylo by také možné dovybavit pokoje adekvátními pomůckami, zajistit dostatečné množství personálu. Aplikace by navazovaly na další rehabilitační procedury, a tím by se dařilo pacientům co nejlépe pomáhat. Bohužel náš záměr zatím zůstal bez podpory. Jsme tedy nucení přenést finanční zátěž přímo na pacienty samotné, a to je pro řadu z nich zásadní problém. Co se týká aplikací elektroakupunktury, tam jen díky velké vstřícnosti vedení lázní držíme cenu na 500 Kč za aplikaci. Do budoucna je to ale neudržitelné – a budeme ji muset navýšit.
Například v pořadu ČT Sama doma jste před dvěma lety mluvil o proškolování dalších lékařů, jak vypadá situace nyní?
Školení probíhají od roku 2018, řada kolegů aplikace provádí už nyní. Obvykle ale jen s nízkým objemem pacientů, spoustu času jim zabere běžná denní činnost lékaře a stále probíraná velká administrativní zátěž. Aktuálně je snaha proškolit co nejvíce lékařů, kteří budou mít zájem metodu aplikovat. Postupně budeme jejich seznam doplňovat na stránkách metody: www.ac-tive.cz.
Peter Olšák, Zdenka Faltýnková a spinální pacient.
Jak léčbu vnímají vaši pacienti?
Myslím, že vesměs velmi pozitivně. Počáteční obavy některých lidí o psychiku pacientů se nepotvrdili, spíše naopak. Je krásné sledovat, jak se pacienti zlepšují nejen v pohybu, ale i v dalších funkcích, vzájemně si sdílejí zkušenosti a nápady co všechno by po zlepšení pohybu mohli zvládnout. U velké části došlo ke zmírnění letitých bolestí a jiných obtíží. To má samozřejmě také vliv na jejich psychické rozpoložení… Mají chuť být více aktivní, řada z nich začala více zlepšovat svojí kondici a celkově dochází ke zkvalitnění života. Mám z toho radost a věřím, že tento trend bude pokračovat.
Na co se mohou těšit posluchači webináře CZEPA, který povede spinální specialistka Zdeňka Faltýnková a jehož budete hostem – pravděpodobně dne 22. 10. 2024?
V první řadě musím paní Faltýnkové poděkovat, že se ujala role „nezávislé supervizorky“ pokroků našich pacientů. Tím pádem má poměrně dobrý přehled, jak se situace vyvíjí, kam směřují možnosti terapie. Diskutujeme na spoustu témat, které se před námi otevírají. Například, jak zajistit dostatečně rychlé úpravy kompenzačních pomůcek, které budou reagovat na změny stavu, které v průběhu léčby nastávají a další věci s tím spojené. Věřím, že celá tato problematika bude pro posluchače zajímavá.
Jaké vize máte do budoucna?
I když je o vizích trochu nebezpečné mluvit, aby se tím nepokazily, pár jich určitě mám. Věřím, že časem bude možné nasadit účinnější jehly pro terapii, které naše aplikace ještě více zkvalitní. Intenzivně na tom nyní pracuji a jsem rád, že jsem našel investora, který tento záměr podpořil. Dojde možná také i na vývoj přístroje, který by byl pro aplikace ještě vhodnější než ty, které používáme dosud. Co bych si přál nejvíce je, aby elektroakupunktura pomohla všem pacientům, u kterých má smysl ji aplikovat, a díky tomu mohli žít kvalitnější život.
Chcete něco vzkázat čtenářům Vozejkova?
Máte můj obdiv. V tomto roce jsem sice zažil mnoho krásných úspěchů v léčbě, ale hlavně poznal plno lidí, kteří mají obrovskou vnitřní sílu a neztrácejí ani v těžké situaci nadhled a humor. Jste vzorem nejen pro lidi, které potkal stejný osud, ale zároveň ukazujete pravé hodnoty i nám ostatním…
Nadšení pacienti po terapii.
Foto: archiv Petera Olšáka a Zdenky Faltýnkové
Medailonek a náhledové foto: https://www.janskelazne.com/elektroakupunktura/
Rozhovor vedl: Jan Spěváček (za odborné spolupráce Zdeňky Faltýnkové)