Petr Svatoš: Sport vám otevře dveře
Petře, co Vás v současné době baví a čím se rád zaobíráte?
Zájmů a aktivit mám hodně, bohužel toho času moc není. Nejvíce mě baví samozřejmě stolní tenis a tomu věnuji většinu času. Mimo sportu mám ale taky rád sledování filmů a seriálů. Dále taky rád cestuji. Velmi jsem si oblíbil Asii a vždy se tam rád vracím.
Jste paralympijský reprezentant ve stolním tenise ověnčený řadou úspěchů. Máte ještě vůbec motivaci a o co hrát?
Jednoznačně ano. Ještě je toho mnoho, co bych chtěl dosáhnout a řekl bych, že v současné době jsem motivovaný stále stejně, ne-li více než, když jsem se stolním tenisem začínal. Pro mě je největším cílem a motivací se opět kvalifikovat na paralympiádu a předvést tam své maximum.
Jste tváří projektu Českého paralympijského výboru a Sazky představují PARA(RE)START. Jak jste se k tomu dostal a co je to vlastně za projekt?
Jde o znovuzačlenění lidí po úraze zpět do normálního života pomocí sportu. Cílem projektu je ukázat člověku po úraze, že život nekončí a je možné žít znovu plnohodnotný život i na vozíku, k čemuž je sport ideálním nástrojem. Sám jsem si prošel podobnou cestou, kdy jsem si v rehabilitačním centru znovu zkusil stolní tenis, který jsem hrával za zdrava. Díky tomu jsem poznal nové kamarády a získal znovu chuť a motivaci do života. Takže tohle je jeden z důvodů, proč mě ČPV oslovil, zda bych s nimi nechtěl na tomto projektu spolupracovat. Samozřejmě jsem byl za tuto nabídku velmi rád a i za možnost motivovat a pomáhat dalším, které potkal podobný osud.
Petr Svatoš ve videu k projektu PARA(RE)START.
Jak často a kde vlastně trénujete?
Momentálně trénuji v pražském klubu El Niňo. Většinou 2-4 hodiny denně a o víkendech se většinou účastním buď turnajů nebo dlouhodobé soutěže se zdravými hráči.
Hrajete raději sám za sebe, nebo čtyřhru? A je snadné se ve čtyřhře nesrazit?
Mám rád oboje, každá disciplína má své kouzlo. Ve čtyřhře je důležitá chemie a sehranost mezi hráči. Pokud to funguje, tak je to opravdu radost hrát. A to je vlastně i odpověď na druhou otázku. Když hraji s někým, koho neznám. nebo spolu hrajeme poprvé, tak je to celkem složité na domluvu, jelikož stolní tenis je opravdu rychlý sport. Ale když mám parťáka, se kterým jsem sehraný, tak se srážky téměř nedějí.
Co Vás sportovně v nejbližší době čeká? Zápasy, turnaje, mistrovství, paralympiáda…
Příští týden odjíždíme na poslední zahraniční turnaj do Paříže a poté mě čeká reprezentační přestávka. Může to znít jako čas na oddech, nicméně opak je pravdou. V této části roku jsou tréninky a příprava nejintenzivnější. Po novém roce opět začneme jezdit na mezinárodní turnaje a sbírat body pro kvalifikaci na PH do Paříže.
Kromě stolního tenisu máte i nějaké jiné oblíbené aktivity, nejen sportovní, ale třeba i pasivnější?
Pasivních aktivit moc neprovozuji. Má druhá nejoblíbenější aktivita je rybaření, ale věnuji se tomu hlavně závodně, takže to taky není úplně odpočinkové. Ale občas si najdu čas na film nebo seriál a to bych už klasifikoval jako pasivní zábavu.
S čím se jako vozíčkář Vy osobně nejvíce potýkáte? Je nějaké slabé místo v legislativě, které by se dle Vás mohlo změnit?
Největší problém bych viděl v délce a kvalitě posudkových řízení třeba na příspěvek na péči. Sám jsem se rok potýkal s odvoláními a nekvalitně zpracovanými posudky, kdy jsem se odvolával až k soudu. I když jsem paraplegik, tak v posudku jsem měl několikrát napsáno, že mohu chodit a několik dalších nesmyslů. Zde by to chtělo opravdu zkvalitnit práci posudkových lékařů.
Máte pro VozejkMap tip na hezký bezba výlet v okolí Vašeho bydliště?
Není to přímo v okolí mého bydliště, ale na posledním výletě jsem byl na Lipně, a to opravdu doporučuji pro všechny vozíčkáře. Ať už kvůli hezké přírodě, tak i kvůli škále aktivit, které se tam dají provozovat jak v létě, tak i v zimě. ar
Chcete něco vzkázat čtenářům Vozejkova?
Děkuji všem, kteří to dočetli až sem, a pokud ještě nesportujete, tak určitě doporučuji nějaký sport zkusit. Otevře vám to dveře k úplně jinému pohledu na svět.
Foto: archiv Petra Svatoše
Rozhovor vedl: Jan Spěváček