Přidej
příběh
02037cde-2fa6-4180-819a-b294b914d9d6.jpg
quote-it-s-easier-to-get-over-a-lost-body-than-a-lost-soul-joshua-prager-92-72-11.jpg
unknown.jpeg
17.6.2019 | Zahraničí | Lenka Bartoníčková

Příběh Joshua Pragera, který pátral po muži, který mu zlomil krk

Hemiplegik Joshua Prager se rozhodl vráti se zpět na místo nehody, díky které má zlomený krk.

Zaujal nás příběh Joshua Pragera, který vypráví o hledání muže, díky kterému je Joshua hemiplegikem.

Joshua Prager je americký novinář a autor. Píše pro tisková média jako Vanity Fair, The New York Times a The Wall Street Journal. Mezi jeho publikace patří „Echoing Green“, což byla Nejlepší kniha roku Washington Post a „Half-Life“, což je o jeho zotavení z havárie autobusu, který mu zlomil krk.

Joshua Prager měl sladkých 19 a snil, že se stane profesionálním hráčem baseballu nebo lékařem. Osud tomu chtěl jinak, ochrnul, a všechny jeho sny se proměnily v život plný učení, ovládání se a trpělivosti.

Ten osudný den seděl v autobuse a dával si zrovna pizzu, kterou vyhrál v baseballovém zápase.

Najednou se stalo něco, co popisuje jako velký třesk, bomba, hluk. Jeho boty odletěly, ušní bubínek mu praskl a hlava narazila na zadní sedačku tak prudce, že když dopadla zpět houpala se na rozlámaných kostech. Po probuzení z nehody se stal hemiplegikem.

Během následujících měsíců se musel učit sám dýchat, sedět, vstát a chodit a začal používat invalidní vozík po čtyři roky.

Po vysoké škole se znovu vrátil do Jeruzaléma, kde se mu nehoda stala a rozhodl se najít řidiče, který obrátil jeho svět vzhůru nohama. 

V Jeruzalémě si pronajal auto, neměl mužovu přesnou adresu, věděl jen to, že žije ve městě Kfar Kara, a věděl jeho jméno. Ještě předtím si přečetl Abedovu výpověď, která v něm vyvolala hněv. Dle svědectví Abedův nákladní vůz jel příliš rychle naložený 4 tunami dlaždic a v rychlosti narazil do levé části zadního minibusu, kde seděl Joshua.

Z policejních záznamů se také dozvěděl o jeho předchozích rychlých jízdách, o jeho 27 přestupků ve věku 25 let a o zákazech řízení.

Rozhodl se Abeda najít, alespoň mu zatelefonovat. Abed mu tenkrát zalhal s tím, že při nehodě utrpěl vážně zranění, ačkoliv záznamy mluví jinak. Chtěl se s ním setkat, on se však vytratil, jeho číslo bylo při další snaze o kontakt odpojené. 

Uplynulo mnoho let, Joshua se stal novinářem, autorem a jedním prstem psal až statisíce slov. 

Když se po letech vrátil do Izraele a kniha, kterou napsal, "Half-Life", byla téměř kompletní, pocítil nutkání znovu se setkat s Abedem: Chtěl slyšet toho muže říct: "Je mi to líto." Proto Abeda vyhledal, žil stále ve stejném městě.

Při pití čaje spolu hovořili o nehodě, Abed řekl, že nehodu zavinil řidič autobusu v levém pruhu. Joshua se nechtěl přít, ze zápisu věděl své a pochopil jednu věc,  že bez ohledu na realitu věcí, se Abed nikdy neomluví a nepřizná. Pro Joshua bylo těžké přijmout fakt, že Abed si tak lehce „umyl“ ruce nad svým jednáním a činem...

Chtěl mu říct, že to, co z nás dělá nejvíce, není naše mysl nebo naše těla a ne to, co se s námi děje, ale jak reagujeme na to, co se s námi děje...

A jak řekl jistý psychiatr Viktor Frankl "Jedna z posledních lidských svobod je zvolit si postoj za všech okolností."

Zdroj TED.com

Přidej komentář