Přidej
příběh
snimek-obrazovky-2024-04-23-v-8.34.19.png
27.4.2024 | Jihomoravský kraj | redakce VOZEJKOV

RadoVan: Slavím 5 let života pro lidi

RadoVana společnými silami a kreativitou zplodili Jenda a Tomáš, kteří jsou zapálení do cestování a extrémních sportů. Oba mají hodně zkušeností s cestováním s lidmi na vozíku. Moc dobře ví, že když se chce, všechno jde. Rozhodli se, že své zkušenosti budou sdílet s ostatními, a tak vdechli život RadoVanu. O RadoVana se dále starají ještě Jirka, Tesa, Laďka a Bětka. Dohromady je to parta nadšenců, cestovatelů, dobrodruhů, bláznů, ale hlavně kamarádů. Nabízí lidem na vozíku možnost cestovat bez starostí, užívat si života, moct se na někoho spolehnout, mít si s kým povídat a s kým se smát. Přesně tohle všechno, hromadu energie a kopu motivace chtějí dát úplně každému!

RadoVane, jak ses vlastně narodil?

Narodil jsem se z nápadu Tomáše a Jendy, kteří přemýšleli co v životě dělat, co umí, baví je a dává jim smysl

Kolik ti vlastně je?

Letos slavíme 5 let. A za tu dobu pořád rosteme. Rozšiřujeme služby a snažíme se, abych jako RadoVan sílil a dospíval.

Co Jenda a Tomáš – nechají tě taky občas samostatně poflakovat?

Ani ne, letošní rok je nabitej výpravama, novejma projektama a spoustou kulturních akcí u nás v bezbariérové kavárně RadoBar. Pořádně jsme se do toho opřeli a rozjeli například i projekt pro pečující. Uvědomujeme si totiž, že i ti, co se o hendikepované starají potřebují podporu. A na ně my nechceme zapomínat. 

Kde všude jsi už vlastně byl?

Několikrát jsem byl v Rumunsku, Rakousku, jel jsem taky do Francie a samozřejmě mnohokrát jsem se kouknul i po Česku. Letos mě čeká zase Rumunsko, Slovinsko, Norsko a Francie. Některé destinace navštívíme už po několikáté. Například v rumunském Banátu, jsme už skoro jako doma. Novinkou letoška je fyzioterapeutický pobyt ve Slovinsku, tam účastníci pořádně dostanou do těla, pod vedením našich zkušených fyzioterapeutů. Chybět nebudou ani výlety po okolí a koupání v moři. Na tohle se fakt těším. 

Představ si, že je někdo na vozíku a rád by cestoval. Jak tě osloví?

Nejlépe tak, že vyplní přihlášku na našich stránkách a já se mu ozvu zpět. Radovan žije taky na sociálních sítích, tak nás nezapomeň sledovat. (Facebook & Instagram

Ale ty, když necestuješ, tak se prý válíš v baru! Přesněji v RadoBaru! Nechceš nám to vysvětlit?

Projekt RadoBaru, vznikl tak trošku náhodou. Když jsme hledali prostory pro cowork (bezbariérové sdílené pracoviště s asistencí), tak jsme našli prostory kavárny. Abychom projekt RadoWork (zmíněný cowork – pozn.red.) uživili, začali jsme u toho dělat i kavárnu. Nyní si kavárna žije vlastním životem, je otevřena od 16.00 a děje se v ní spousta zajímavých akcí od cestovatelských přednášek, přes pub kvízy až po  výtvarné workshopy. Pokud třeba vaši čtenáři fotí nebo malují, jsme schopni v prostorách baru uspořádat vernisáž. Stačí se nám ozvat a vše domluvíme. 

A co ten cowork RadoWork? Tam jako pracuješ, nebo co?

RadoWork je unikátní služba pro lidi s handicapem, kteří mají možnost pracovat z domova, ale potřebují občas přes den asistenci, nebo prostě nechtějí být doma sami. V RadoWorku se nám tvoří komunita lidí, “kolegů”, kteří chodí od stejné práce, i když každý dělá něco jiného. Tím, že do coworku dochází více lidí denně, sdílí se náklady na asistenci a dá se dostat až na cca 15 Kč asistence za hodinu. Nejde však jen o finanční výhodnost. Největší přidanou hodnotou je možnost, že jsou naši klienti spolu a vzájemně si třeba taky mohou pomoct nebo poradit. Znáte to, někdo je lepší v excelu někdo líp stříhá videa. Radowork je hodně tedy také  o předávání pracovních zkušeností v přátelské atmosféře.  

Prý nějak pomáháš i pečujícím osobám! Jak?

Tuto otázku jsem nakousl už předtím a teď ji upřesním. Od roku 2024 jsme začali pomáhat lidem pečujícím o lidi s postižením. V rámci projektu Pečujeme s úsměvem  nabízíme poradenství (i psychologické) a rozjeli jsme podpůrnou skupinu pro pečující. Všechny informace najdeš na našem webu.

Jaké máš plány do budoucna RadoVane?

Do budoucna se chceme rozvíjet a profesionalizovat. Plánujeme spoustu pěkných výprav,  po Česku i zahraničí. Věříme, že dál budeme rozvíjet projekt coworku a budeme k ruce lidem, kteří se navzdory nějakému hendikepu, nebojí zažívat dobrodružství každodenního života. 

Chceš něco vzkázat čtenářům Vozejkova?

Doraž  na kafe nebo pivo a pojeď s náma na výpravu. RadoVan je parta lidí, kteří můžou být tvoji dobří kámoši. Stačí se ozvat, my se už teď těšíme.  

 

RadoVan 

  • Spolek působící od roku 2019

  • Vlajkovou lodí jeho činnosti jsou dobrodružné zahraniční výpravy se zážitkovým přesahem

  • V Brně provozuje bezbariérové coworkové centrum s asistencí 

  • Snaží se o aktivní začleňování hendikepovaných lidí do společnosti a tvorbu komunity lidí, kde handicap nehraje roli

  • Pomáhá neformálně pečujícím osobám

 

Foto: web RadoVana

Rozhovor vedl: Jan Spěváček (s personifikovaným RadoVanem, za něhož mluvil Jan Havel)

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg