Přidej
příběh
foto k článku
7.9.2022 | redakce VOZEJKOV

Rozhovor s Jakubem Řičicou nejen o VozejkMap

Jakub Řičica je sympatický mladý muž, který pro CZEPA koordinuje činnost VozejkMap. O tom, jak se aplikaci daří, ale i o tom, zda a jak ji sám aktivně využívá si můžete počíst v našem rozhovoru.

Jakube, jakými cestami a případně oklikami jste se dostal k VozejkMap?
K projektu VozejkMap, a tím i práci v CZEPA jsem se dostal díky tomu, že paní ředitelka Jančíková se zeptala v Olomouci na univerzitě, zda neví o nějakém šikovném člověkovi, který by se na tuto pozici hodil. Hned padlo slovo na mě, poslal jsem CV a byl jsem naštěstí vybrán.

Jakub Řičica v pořadu Postavení mimo hru.

Zkuste laikovi, který aplikaci nezná, popsat hezky česky, jak aplikace funguje a proč by si ji měl stáhnout.
Jednoduchý a přehledný nástroj pro bezbariérové cestování VozejkMap je pomocníkem v hledání bezbariérových objektů jak v ČR, tak i za hranicemi. Nabízí spoustu zajímavých tipů kam vyrazit a svobodně si užívat cestování. Můžete ho mít stále při ruce díky mobilní aplikaci, které vás díky zabudované GPS zavede až k vámi vybranému místu.

Je už aplikace zcela vychytaná nebo ještě průběžně řešíte nějaké dílčí obtíže? A pokud ano, jak?
Aplikace už víceméně běží bez problémů, ale samozřejmě se občas objeví nějaký problém, který vždy v co nejkratším čase spolu s vývojáři naší aplikace odstraníme.

Využíváte aplikaci VozejkMap i Vy ve svém cestovatelském životě?
K aplikaci a vlastně i k VozejkMapu jsem se dostal až díky mé pracovní pozici. Nyní ji hojně využívám. Pokaždé když někam cestuji a potřebuji tam přespat. Díky aplikaci jsem vyhledal bezbariérové ubytko i před veletrhem cestovního ruchu v Praze, na kterém jsme se zúčastnili pracovně kvůli VozejkMap i s kolegou Alešem Zeleným.

Znáte i jiné podobné projekty, které pomáhají lidem nejen u nás, ale na celém světě?
Za mých dob studentských jsme řešili projekt Expedice PřesBar. Kdy jsme si museli připravit týdenní výjezd do zahraničí, vymyslet program, zajistit finance a ubytování pro cca 10 lidí s různým druhem postižení. Hodnotím to jako velmi přínosnou zkušenost.

CZEPA se hodně snaží o vylepšování hluchých míst v legislativě pro vozíčkáře. Je třeba něco ještě dle Vašeho názoru měnit například v oblasti dopravy či jiných Vám blízkých oblastí?
Osobně si myslím, že by se mělo více šlapat po dodržování vyhlášky č. 398/2009 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb. Stále je její plnění dle mého názoru nedostačující.

Kdy a kde jste se naposledy setkal s tímto nešvarem?
Když se setkávám s nedodržováním vyhlášky, je to většinou právě díky VozejkMap, protože tam vidíme fotky těch míst a není to úplně stoprocentní. Ve sprchách chybí madla nebo sedačky. Dále jsou často nevyhovující rozměry vstupních dveří atp.

Zaujalo mě, že se věnujete fotbalu. Jedná se o pasivní, nebo aktivní adoraci této krásné kolektivní hry?
Narodil jsem se do fotbalové rodiny, takže mám k tomuto sportu velmi blízký vztah. Působím na pozici vedoucí družstva a tréninků se účastním jako brankář.

Jakuba Řičicu poznáte podle iniciál na hrudi.

Medailonek psaný Jakubem Řičicou osobně:

Jmenuji se Jakub Řičica a pocházím z malé vesnice na jižní Moravě. Mám vystudovaný magisterský titul v oboru Aplikované pohybové aktivity na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Tento obor se zabývá zejména volnočasovým vyžitím lidí s postižením. I když sám mám odmalička mozkovou obrnu, není všem dnům konec. Jsem velmi aktivní. Mezi mé koníčky patří fitness, fotbal, kolo a plavání. Nyní se věnuji také futsalu v rámci našeho univerzitního týmu, který jsme nedávno založili. Působím zde jako vedoucí mužstva. Celý život jsem se více pohyboval v intaktní společnosti. Kamarádi mě vždy brali jako sobě rovného, což mě vždy motivovalo se jim ve všem snažit vyrovnat. Jsem víceméně samostatný a užívám si tu možnost, že zrovna já můžu tady na tom krásném světě být! Člověk zvládne všechno, když se nebojí a má kolem sebe ty správné lidi!

 

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

Fotografie: archiv Jakuba Řičici

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png