Přidej
příběh
Šimon Ornest pohledem vlastního selfie
31.8.2022 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

ROZHOVOR: Šimon Ornest

Šimon Ornest je pro čtenáře Vozejkova potenciálně zajímavý ze dvou pohledů. Jednak jako principál TheTapTap, báječného bezbariérového hudebního tělesa při Jedličkově ústavu, jednak jako zaměstnanec nikoli málo členité městské části Praha 3.

V rámci tělesa TheTapTap máte četné zkušenosti i s muzikanty na vozíku. Bývají něčím specifičtí, dají se nějak za ta léta popsat? Zkrátka: co Vás napadne, když se řekne muzikant a vozík.
Až na to, že někdy některé věci mohou jít pomaleji, mám stejné zkušenosti jako s muzikanty bez jakéhokoli handicapu.

Šimon Ornest před vystoupením The Tap Tap na Kampě.

Napadlo Vás někdy, za předpokladu, že máte (což nevíme) prostorné a bezbariérové bydlení, že byste si v případě velké únavy (jako velmi zaměstnaný člověk), popojížděl na elektrickém vozíku?
Nenapadlo. (smích)

Setkáváte se v rámci vystoupení TheTapTap s nějakými bariérovými lahůdkami, které se obtížně zvládají? Nebo máte bezbariérovost jako jednu ze základních podmínek pro Vaše koncerty?
Přesto, že potřebná bezbariérovost je dost přesně popsaná ve smlouvě a technických podmínkách, občas se stále stane, že na místě nefunguje. Vžité jsou stále představy, že v nejhorším někoho „nějak, někam“ přenesete atd.

Z té druhé strany, z té politické, pracujete pro Prahu 3. Jak vnímáte „Trojku“ z pohledu bariér pro vozíky? Mění se Žižkov, bývalá výsostně proletářská a dělnická čtvrť známá úzkými uličkami i pavlačemi, v tomto ohledu?
Jsem registrovaný příznivec STAN. Žižkov je v tomhle ohledu dost tvrdý oříšek. Ale věci se mění k lepšímu. Přibude nejprve bezbariérový vstup do metra na Jiřího z Poděbrad a následně i na Floru. Na radnici právě také dokončujeme hlavní vstup a instalujeme zde plošinu. Snažíme se.

Vozejkov je komunitní portál pro CZEPA, Českou asociaci paraplegiků. Snažíme se průběžně působit na legislativce směrem k vylaďování zákonů, novelizacím apod. Máte Vy sám nějaký podnět pro nás, co by vozíčkářům mohlo pomoci, o co bychom se mohli, ba dokonce měli pokusit?
Jasně. Opravdu hodně by pomohlo striktní dodržování zákonů týkajících se bezbariérovosti veřejných budov.

Blíží se volby. Máte v programu něco konkrétního pro vozíčkáře či jiné osoby s handicapem?
Ano, na bezbariérovost dopravy i úřadů ale i obchodů a provozoven klademe velký důraz.

Šimon Ornest se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

A poslední otázka. Jak jste prosím strávil léto, zažil jste i něco milého, podnětného a pokud možno nepracovního?
Strávil jsem krásných pár dní s dětmi v Chorvatsku. A bylo to přesně, jak říkáte.

Na závěr jeden z hitů The Tap Tap.

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

Fotografie: Facebook Šimona Ornesta

Web The Tap Tap: https://www.thetaptap.cz/

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png