Roztroušená skleróza - nemoc, kterou neumíme vyléčit. Dokážeme však pacienty stabilizovat
I letos se v tento den konala řada osvětových akcí, jejichž cílem je rozšíření povědomí o této nemoci a o možnostech léčby. Už tradičně se ke Světovému dni roztroušené sklerózy připojila Unie ROSKA, která pacienty s touto těžkou diagnózou podporuje už od 80. let minulého století. Jejím hlavním posláním je vytvořit důstojné podmínky pro kvalitní a plnohodnotný život lidí s roztroušenou sklerózou a pomáhá jim s integrací do společnosti. B. Braun je dlouholetým partnerem zmíněné unie. Věnuje se edukaci v oblasti urologických problémů a nabízí pacientům s roztroušenou sklerózou péči v síti svých odborných ambulancí.
Přednášky pod taktovkou Unie Roska a B. Braun
Letos Unie ROSKA připravila sérii přednášek, v nichž se odborní lékaři věnovali urologickým potížím pacientů s roztroušenou sklerózou nebo poruchám polykání, které s touto diagnózou také často souvisejí.
MUDr. Jan Staněk představil Domov sv. Josefa, jediné lůžkové zařízení u nás, které se věnuje péči o pacienty s tímto onemocněním. Součástí programu byla také diskuse s psychologem, sociální pracovnicí a zástupci úřadu práce, která se zaměřila na úskalí života s roztroušenou sklerózou. Po každé přednášce navíc následovalo cvičení, kdy si pacienti mohli vyzkoušet účinné cviky pod vedením zkušených fyzioterapeutů.
Pozornost si získal například i MUDr. Pavel Tolinger z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice s přednáškou na téma Problematika dolních močových cest u pacientů s roztroušenou sklerózou. Její záznam naleznete ZDE.
Roztroušená skleróza a covid-19
V posledních měsících se odborníci intenzivně zabývali také tím, jaký vliv bude mít na pacienty s roztroušenou sklerózou onemocnění covid- 19. Součástí léčby je totiž také imunosupresivní terapie, kdy pacienti užívají léky na potlačení imunity. U některých pacientů by tedy teoreticky mohlo hrozit vyšší riziko nákazy a také větší pravděpodobnost, že prodělají nemoc s těžkým průběhem.
Unie ROSKA konstatovala, že „na základě současných dat se ukazuje, že onemocnění covid-19 probíhá u pacientů s roztroušenou sklerózou obdobně jako u stejně starých zdravých osob, samotné onemocnění roztroušenou sklerózou se tedy nezdá rizikovým faktorem“. Lidé s diagnózou roztroušené sklerózy tedy nesou stejná rizika jako zdravá populace – těžší průběh nemoci lze tedy očekávat u starších osob a u lidí s dalšími přidruženými nemocmi jako je cukrovka, vysoký tlak, nemoci dýchacích cest apod. Odborníci nicméně lidem s RS doporučují, aby podstoupili očkování.
Více se dozvíte na stránkách unie Roska.