Přidej
příběh
sima-new-rez.jpg
15.4.2023 | redakce VOZEJKOV

Síma na kolečkách: Touha po cestování se dědí

Ahoj, jmenuju se Síma a je mi třináct roků. Bydlím v Brně a chodím na základní školu. Vozík používám už asi od tří let, takže jsme na sebe zvyklí a už mě jen tak nic nepřekvapí. Hrozně ráda plavu, cestuju, jím sushi a zmrzlinu.

V Šardže jsme zastavili v poušti. Řidič vystoupil a odpustil trochu pneumatiky a vyrazili jsme na duny. Věděla jsem, co mě čeká, a hodně jsem se bála. Měli jsme v poušti najet na dunu a autem ji sklouznout. Zprvu jsem se opravdu bála, ale když jsme vyjeli, bylo to úžasné a moc jsem si to užila. (ukázka z cestovatelského webu 13leté Símy, kterou na cestě do Emirátů doprovodila její teta Kateřina, jež se rozhovoru zúčastnila také).

Web Símy zde: https://simanakoleckach.cz/

Símo, jak ses vlastně dostala k cestování?

K cestování jsem se dostala proto, že moje babička, moji rodiče a vlastně celá moje rodina ráda cestuje, a tak jsem to po nich zdědila. Začala jsem cestovat už jako malá, a když se mi cesta zdála moc dlouhá, tak mi ji babička vždy zpříjemnila a pořád zpříjemňuje historkami o jejím cestování, když byl můj táta malý.

teta Kateřina: Síma v naší rodině vlastně ani žádnou jinou možnost neměla. Její rodiče i prarodiče jsou hodně aktivní a rádi poznávají nová místa. Už od malička je zvyklá vyrážet na cesty, a když jí někdo nabídne výlet, neváhá ani vteřinu. Pamatuju si, jak jsme se všichni divili, když jako pětiletá po návratu z tábora odmítala spát doma a hned chtěla kamkoli pokračovat.

Královna pouště.

Může jít o obrázek 1 osobě , sitting a venkovnímu

Jaké všechny země jsi navštívila? A cestuješ i po naší zemi? A není to nuda?

Z těch bližších zemí jsem byla na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Také jsem byla v Německu. Když jsem byla mladší, navštívila jsem i Itálii a Chorvatsko, ale byla jsem hodně malá, takže si z nich vůbec nic nepamatuji. K moři jsem nejčastěji jezdívala do Tuniska a teď létáme do Egypta. A jak už víte z mého webu, byla jsem ve Spojeném království a ve Spojených arabských emirátech.

Po Česku také samozřejmě moc ráda cestuji. Moje babička vždy vybere jeden týden letních prázdnin a jede se. V srpnu taky jezdívám na měsíc do lázní do Krkonoš, takže mám proježděný celý Královéhradecký kraj.

Nikdy bych neřekla, že cestování je nuda, protože cestování miluji, a jsem moc ráda, že můžu tento pocit vůbec prožít.

Mě na tom Tvém cestování, které máš hezky zdokumentováno na webu, nejvíc zaujala Dubaj a Spojené arabské emiráty. Přece jen, je to daleko a je to exotické. Co si z Emirátů nejvíce pamatuješ?

Z Emirátů si určitě budu celý život pamatovat poušť. Asi to někomu nemusí připadat jako zážitek, který bych si měla pamatovat do smrti, ale pro mě to byla opravdu nejlepší věc, která mě potkala. Také si budu pamatovat pohled z nejvyšší budovy na světě z Burj Khalifa. 

teta Kateřina: Poušť v Dubaji je skvělý zážitek asi pro každého. Když jsme začaly cestu do Emirátů plánovat, hrozně jsem si přála, aby Síma měla možnost tu nádheru vidět. Ale popravdě to vypadalo hodně nereálně – s vozíkem do pouště? Nakonec se nám to ale podařilo vymyslet a díky úžasné pomoci a ochotě místních i zrealizovat.

Pohled na Dubaj pěkně z výšky: Burj Khalifa.

Jaké máš další cestovatelské plány, sny a vize?

Mám spoustu vysněných zemí, do kterých bych se chtěla podívat. Procestovat bych chtěla samozřejmě celou Evropu, ale nejvíce bych se chtěla podívat do severní Evropy, jako třeba do Dánska nebo Švédska. Také bych ráda viděla Španělsko nebo Řecko.

Ale chtěla bych navštívit i jiné kontinenty. Třeba z Asie bych ráda letěla do Japonska. A také bych procestovala Ameriku a podívala se do Brazílie nebo do Kanady.

teta Kateřina: Tak to zní skvěle! Doufám, že mě Síma vezme s sebou! (úsměv)

Jsi už zkušená cestovatelka. Co bys s tetou Kateřinou doporučila cestovatelům-vozíčkářům na jejich cestách?

Doporučila bych se pořádně naučit angličtinu, protože ta je všude potřeba. Také velkou odvahu, protože někdy se věci zdají nevyřešitelné, ale věřte mi, že se vždy nějak vyřeší. Také pevné nervy a trpělivost.

teta Kateřina: Nezbývá mi, než souhlasit. Jazyky jsou opravdu základ, ale pravda je, že když se člověk domluvit chce, vždycky to nějak zvládne. Souhlasím i s odvahou. Hodně často si opakujeme heslo „no risk, no good stories“. Síma musela často překonat svůj strach. Ať už se jednalo o první let bez rodičů, plavbu na abře přes Creek v Dubaji či opuštění jistoty vozíku a usednutí do písku v poušti v Šardže. A myslím, že všechno stálo za to! Důležité je odnaučit se říkat NE! a vyzkoušet, co vyzkoušet lze.

Obklopená arabskou ornamentalistikou.

Může jít o obrázek 7 lidem , sedícím lidem a indoor

Zkoušela jsi už aplikaci Vozejkmap? Případně využíváš i nějaké jiné cestovatelské?

Tuto a vlastně žádnou takovou aplikaci jsem nikdy nezkoušela. Nevím, jestli mí rodiče nebo teta používají nějaké aplikace, ale já ne. Ale ráda bych ji vyzkoušela na své další cestě.

teta Kateřina: Protože jsme se Símou vyrážely zatím jen do míst, která dobře znám, vycházela jsem jen z vlastních zkušeností. Ale aplikaci Vozejkmap jsem si už stáhla a určitě ji využijeme. Díky za inspiraci!

Komfortní popojetí v Dubaji.

Může jít o obrázek 2 lidem a venkovnímu

Jsi ještě na základní škole, ale střední škola se nezadržitelně blíží. Máš představu, kam by ses ráda dostala, co bys ráda studovala?

Na tuto otázku se mě začíná ptát čím dál víc lidí a nikdy nevím, co jim na to mám pořádně odpovědět, protože nemám tušení, co chci v budoucnu dělat.

Jako malá jsem se chtěla stát doktorkou, ale tou se chce stát moje sestra, a babička, která byla doktorka, jí pořád říká, jak je tato škola hrozně těžká a že se bude pořád jen učit a tak dále. Proto jsem to vypustila z hlavy.

Máma mě chce dát na ekonomickou střední školu, ale tam se mi po pravdě řečeno moc nechce, ale asi nakonec tam půjdu.

Vozejkov se o téhle neuvěřitelné cestě dozvěděl z virtuálních novin dnešních dní: z Facebooku.

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

Foto: archiv simanakoleckach

Web simanakoleckach: https://simanakoleckach.cz/

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png