Přidej
příběh
sona-augustynova-s-usmevem-na-rtech_1.jpg
1.4.2023 | Jihomoravský kraj | redakce VOZEJKOV

Soňa Augustýnová: Jdu fotomodelingu naproti

Jmenuji se Soňa Augustýnová. Teď čerstvě je mi 33 let. Každý věk mi něco nového dal. Od dětství mám dětskou mozkovou obrnu. Od útlého věku do puberty jsem cvičila v Novém Městě na Moravě. S Jarmilou Čápovou a mojí milovanou mamkou. Paní Čápové a mamce patří velké díky. Moje diagnóza se totiž má tendenci zhoršovat, je trvající. A co si budeme, povídat, nemládnu. Proto plavu a rehabilituji. Moje největší vášní je nyní plavání. V dětství to byla tříkolka. Studovala jsem na střední škole, obor gastronomie. To mě taky velmi bavilo. Naučila jsem se lépe stravovat. Mám ráda humor, cestování, setkávání s přáteli. Mimo jiné i své dva pejsky. Jsou to takoví moji neoficiální terapeuti. A teď toužím po fotomodelingu. Dokud mám málo vrásek. Kdyby to nevyšlo, o nic nejde, plavat můžu totiž v každém věku. To je na para plavání výhoda. Není limitováno věkem. Ale doufám, že můj sen vyjde. 

Soňo, jste již pět let zaměstnankyní Ligy vozíčkářů. Co máte na své práci nejraději a co její náplní?

Pracuji na pozici recepční. Baví mě  práce s lidmi. A vzhledem k tomu, že jsem od dětství optimista, je to mojí součástí. To mi daly asi sudičky do kolébky. (smích) Tak jsem nejvíc  šťastná, když mám zpětnou vazbu od lidí. Že mají lepší náladu. To je ta největší odměna, která mne motivuje. 

Dále vítám lidi, jsem totiž vítací typ. Říkám kolegům a kolegyním, co kam patří. Nabízím nápoje, usazuji nově příchozí. A mimo jiné také dělám drobnou administrativu. Teď nově mám na starost ligový instagramový účet. Čtenáři ho mohou sledovat, pokud budou chtít. Budu ráda. 

Jako ryba ve vodě.

Doslechl jsem se o Vás, že plavete. Jak často a na jaké úrovni? A co Vás na tom nejvíc baví?

Plavu od roku 2011. Za SK KONTAKT BRNO. Snažím se plavat 2× týdně. Někdy to kvůli zdraví, nebo práci nevychází. A závodím jen na klubových závodech. To mi stačí. Když vyjde nějaký větší závod někde v zahraničí, budu to brát jako fajn zkušenost. (úsměv) Což možná vyjde. Nechci to zakřiknout. Nejvíce mne na tom baví ta volnost pohybu. Že se ve vodě i protáhnu. A také ta skvělá parta lidí. Jsem moc šťastná, že umím plavat.

Když jsem poprvé viděl Vaši fotografii, říkal jsem si: Ó, jak fotogenická tvář! Uvažujete o tom, že byste se například modelingu věnovala více než jen příležitostně?

Děkuji. To je milé. Ráda bych, ale kdo ví. Odvážila jsem se napsat na jednu dobrou skupinu zabývající se focením. A s některými si máme v plánu předat zkušenosti. Chtějí si mne vyfotit a dozvědět se o mně něco víc a o mé myšlence: motivovat fotografy také třeba i pro focení dalších lidí s handicapem. Ale kdo ví, kam to povede. 

Dobré bude, že mi vznikne materiál pro případné oslovování agentur. Ovšem na to musím ještě najít odvahu. Zatím jsem aspoň ráda  za příležitost s focením. Prvním fotografem byl DJ Roxtar, vlastním jménem Dominik Turza. Focení jsem si velmi užila. Opravdu mě to baví. Řekla bych dokonce, že jsem se v tom našla. 

Potenciální hvězda světových mol.

Pokud se hodláte vizuálně řekněme „ukazovat“, jsou na to určitě vhodným nástrojem sociální sítě. Jak jste na tom s nimi? Užíváte Facebook, Instagram, TikTok či jiné podobné platformy? A v jaké míře a jaké k nim máte vztah?

Ano, užívám. Už jsem si pro tyto příležitosti založila pracovní instagramový účet: sonja_augustyn_official nebo mám i svůj web, pro případ, kdyby mě chtěl někdo podpořit, nebo se prostě jen podívat. Sociálním sítím jsem velmi otevřená. Našla jsem tam skvělého a již dlouholetého kamaráda. A teď i své potenciální fotografy a fotografky. Ale chce si to nastavit i zdravou hranici. Nic se nemá přehánět. 

Máte v modelingu nějaké vzory? Na světových molech, případně v reálném životě?

Obdivuji všechny, kteří se na tuto dráhu dali. A inspirovaly mne spíše zahraniční holky, ženy na vozíku. Třeba Tamara Meda official. V zahraničí, mám pocit, jsou tomu více otevření. Loni jsem se pracovně zúčastnila módní  přehlídky ve vinařství Vican se Salonem č4. Tam jsem si řekla, chci tomu jít naproti. Pokud tomu budou návrháři otevření. Nebo aspoň jsem si tam řekla, že by to mohl být ten fotomodeling. To je jednodušší. (úsměv)

Foto s modelem Salonu č4.

Jaké jsou Vaše další plány a vize? Od letošního léta přes blízkou a vzdálenou budoucnost…

Těžko říct. Snažím se žít hodně přítomností. I když je je to těžké, ale je to fajn a osvobozující. Teď je to práce, případné závody a již zmiňovaný fotomodeling. Už teď se na to těším. V létě mne ještě čeká týdenní plavecké soustředění ve Strakonicích.

Pokud byste chtěli fandit, můžete zde:

POHÁREK 1. 4. 2023 Sokolov 1. kolo pohárové série v para plavání.

PARA SWIM CUP PRAGUE 29. 4. 2023 Aquacentrum Šutka

Máte prosím nějaký vzkaz pro čtenáře Vozejkova?

Ať si užívají život v rámci svých možností a dovedností. Ať se usmívají, úsměv nic nestojí. Někdy má člověk horší dny, někdy lepší, a to je v pořádku. Učí nás to být lepší a silnější. I já zažila horší období. Přestala jsem být pozitivní. Ano, je to tak. (smích)  Objevila se u mě úzkost. Byla to pořádná životní zkouška. Nebojte se říct si o pomoc. I odbornou, jako já. Je to fajn. I o duši je třeba se starat. Třeba jen meditací. Plňte si své sny a mějte se krásně.  

Vstříc ještě lepším zítřkům. (na Korsice se studenty APA Olomouc)

Fotografie: archiv Soni Augustýnové

Rozhovor vedl: Jan Spěváček
 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png