Přidej
příběh
sylvie.png
9.12.2023 | redakce VOZEJKOV

Sylvie a Lucie: Existuje TAKY JÓGA!

Sylvie Dundáčková je lektorka jógy, fyzioterapeutka s desetiletou praxí z Centra Paraple. Sylvie má dlouholeté zkušenosti s jógou pro lidi s pohybovým omezením a pro vozíčkáře. Věnuje se individuálním jógovým lekcím, vede skupinové lekce a fyzio workshopy v jógových studiích v Praze. V rámci svého přístupu využívá inovativní a učinný přístup k prevenci a terapii, dále propojuje jógu a fyzioterapii. Její lekce vedou k dobrému zdraví.

Lucie Königová je zkušená jógová terapeutka pracující s lidmi se širokým spektrem chronických onemocnění. Věnuje se józe a jógové terapii. Je autorkou knihy Jóga z obýváku. Spoluzaložila jógový učitelský výcvik „Jóga jako vědomá cesta.“ Lucie se soustředí především na individuální práci se studenty, na míru šité sestavy a citlivé provázení studentů na jejich vlastní jógové cestě. Vede workshopy, webináře, živé i online lekce a hostuje v řadě studií po celé ČR. Má dlouholeté zkušenosti s provázením studentů s roztroušenou sklerózou, onkologickými onemocněními a obtížemi způsobenými onemocněním nervové soustavy.

Co Vy a jóga? Byla to láska na první pohled?

Sylvie: Rozhodně to byla láska na první pohled. A to jsem ještě nevěděla, kolik nám toho jóga nabízí a že mě bude neustále překvapovat. Jóga se může promítnout do našeho zdraví, opečovává nás, prohlubuje vnitřní spojení se sebou. Učí nás přijímat se takoví, jací jsme.

Lucie: Já jsem se s jógou setkala nejdřív přes meditace, ke cvičení – jak jógu převážně vnímáme dnes – jsem se dostala až později a v obojím jsem našla bezpečný přístav i nedozírný oceán inspirace do běžného života.

Lucie (vlevo) se Sylvií jsou hlavní tváře projektu TAKY JÓGA.

Když se ohlédnete za svým dětstvím, naleznete už zde momenty, které Vás k józe dovedly?

Sylvie: Když se ohlédnu právě teď, mám dojem, že všechny moje cesty vedly právě sem. A to je nádhera. Miluji to. Díky za tuhle otázku. Byla to třeba láska k pohybu. Jako malá jsem prý byla „nezastavitelná“. Studium aplikovaných pohybových aktivit mi nestačilo, přála jsem si jít hlouběji a začala jsem studovat fyzioterapii. Pak deset let v Centru Paraple. A teď jsem tady a teď.

Lucie: Ano, už odmala jsem toužila po nějakém pocitu přináležení a spojitosti. V pubertě mě začaly zajímat hlubiny lidského vědomí. Od malička jsem se navíc ráda pohybovala a když jsem pak objevila po dvacátém roce života cvičení jógových ásan, bylo to, jako když vklouzne ruka do rukavice!

Jaká je Vaše životní, studijní a profesní cesta v kostce?

Sylvie: Vystudovala jsem obor aplikovaných pohybových aktivit a fyzioterapii. Po tom, co jsem se vrátila z Kanady jsem se usadila v jedinečném Centru Paraple. Po mnohaleté praxi práce s osobami se spinálním poškozením, za kterou jsem velmi vděčná,  jsem se rozhodla vydat svou vlastní cestou. Inspiruji, podporuji a pomáhám ostatním lidem na jejich cestách jako jógová lektorka. Využívám dary, které mi byly dány do života, a příležitosti, které jsem na své cestě dostala. Učím individuální lekce, skupinové lekce a vedu jógové  workshopy jógové pro lektory. Nestačím žasnout, co vše mi jóga odkrývá. A jsem obrovsky vděčná za vznikající projekt TAKY JÓGA.

Lucie: Vystudovala jsem překladatelství a tlumočnictví angličtiny a jako druhý obor politologii a mezinárodní vztahy. Pracovala jsem jako tlumočnice a překladatelka a současně jako analytička mezinárodních vztahů a výzkumná pracovnice. Vedla jsem také časopis a vyučovala na vysoké škole. Vedle toho jsem učila nejprve jednu, pak dvě a postupně více a více lekcí jógy. Časem jsem cítila, že mě to táhne víc a víc k výuce i dalšímu studiu jógy a své původní obory jsem pozvolna opouštěla, byť jsem se jim věnovala s velkou chutí a zájmem. Díky nim jsem hodně cestovala, poznávala svět a hlavně jako tlumočnice a překladatelka získávala velkou pokoru vůči řadě profesí, které jsem poznávala. Tím, že jsem se vždycky zajímala o mezilidské vztahy, procesy poznání a komunikaci, jsem se dostala i k psychologii a hledala cesty, jak skrze jógu pečovat o psychosomatické zdraví své i lidí, kteří ke mně začali chodit. Posledních 15 let studuji a praktikuji jógovou terapii a nejvíc se věnuji individuální terapii a výuce malých skupin studentů, kterým v rámci specificky zaměřených kurzů sestavuji praxi na míru. Baví mě školit jógové lektory a neustále objevovat nové souvislosti, nad kterými mnohdy žasnu a stojím v pokorném údivu. Tou největší inspirací jsou mi mí studenti.

Pojďme představit projekt TAKY JÓGA. Jak vznikal, jak vlastně uzrál?

Lucie: Se Sylvi jsme se potkaly na učitelském kurzu Jóga v širších souvislostech, kde působím jako hostující lektorka. Sylvi mě požádala o mentoring a v jeho rámci jsme se dostaly k jejímu „šuplíkovému“ projektu jógové příručky pro vozíčkáře. Projekt mě chytil za srdce a viděla jsem v něm velký potenciál. Po několika setkáních se začal rozrůstat a Sylvi mě přizvala, abych byla spoluautorkou a spolutvůrkyní. Postupně se rozvinul v knihu pro širší laickou i odbornou veřejnost a online platformu nabízející vedle užitečných informací, kontaktů a blogu také knihovnu videí pro lidi s tělesnými omezeními (tedy už nejen vozíčkáře) i pro veřejnost, která koupí videa podpoří provoz serveru a projekty Taky jógy. Do budoucna plánujeme i živá setkání a lekce v dalších městech České republiky.

Lucie a Sylvie přímo v akci.

Kolik vás „v tom“ vlastně je?

spolu: To je dobrá otázka. (úsměv) Jsme zatím dvě. Máme sice několik externích spolupracovníků, za které jsme velmi vděčné, ale jádro i okraj zatím tvoříme my dvě. S tím, jak se projekt vyvíjí, ovšem plánujeme tým zanedlouho rozšířit, k čemuž momentálně vybíráme další finance.

V čem si myslíte, že je síla jógy? Vlastní zkušenost mi například říká, že kromě pružnějšího těla mění v dobrém i mysl člověka.

Sylvie: Jóga nás díky všímavosti přivádí zpět k sobě a k našim základům. V souladu s tradicí v józe využíváme cvičení jģových pozic, dechových a meditačních technik, různých druhů vizualizací, afirmací nebo manter. Jóga nám nabízí možnosti, jak žít spokojený a naplněný život v rovnováze, ve zdraví a v co největší možné duševní pohodě.

Co se v poslední době projektu TAKY JÓGA povedlo?

Sylvie: Podařilo se nám společně vybrat finance pro vznik praktické online platformy o józe pro lidi se zdravotními a pohybovými omezeními a chronickou bolestí TAKY JÓGA. Spustily jsme také předprodej v českém prostředí ojedinělé knihy TAKY JÓGA. Povedlo se nám spojit se s několika subjekty, které nás podporují a otevírají cestu k udržitelnosti a rozvoji našeho projektu. Nacházíme kolem sebe lidi, kteří nás obrovsky podporují a jsou v tom s námi. Děkujeme!

Máte nějaké vize do budoucna, chcete projekt TAKY JÓGA ještě někam rozvinout či posunout?

spolu: Máme nádherné vize a není jich málo. (smích) I když je cesta pomalá, v tuhle chvíli je pro nás stěžejní dokončení a vydání knihy a spuštění zmíněné online platformy. Poté budeme pracovat na její udržitelnosti. Jednou bychom moc rády vytvořily bezbariérové jógové místo pro všechny.

Co aktuální jógové trendy? Sledujete třeba situaci v zahraničí, potažmo na sociálních sítích?

spolu: Do jisté míry ano. Jedním z trendů je totiž inkluze, tedy zahrnutí nejrůznějších skupin, které dříve bývaly na okraji zájmu jógy a jógových studií. Současně je pro nás radost vidět, že se namísto přesné a „správné“ formy prosazuje návrat k duchu jógové praxe - tedy k tomu, kým jsme cestou do pozic, v nich a z nich. Jde o to, jaký druh vnímavosti, pozornosti a vztahu ke svému tělu i životu tím kultivujeme. To je trend, který jde stejnou cestou jako my a vede k tomu, že můžeme nacházet celistvost i tam, kde, jen zdánlivě, něco chybí nebo přebývá. Je v tom kus smíření se životem, jaký je a taky odvaha zvídavě zkoumat to, co na první pohled nemusí vypadat atraktivně, a přesto nabízí úžasné obohacení a naplnění.

Co byste chtěla vzkázat čtenářům Vozejkova?

spolu: Vyzkoušejte jógu s námi a poznejte, že není jen o fyzickém cvičení, ale že to může být veliký pomocník při zvýšeném napětí, stresu nebo úzkostech. Přejeme všem větší propojení se sebou a nalezení klidu v duši.

Bez komentáře.

Projekt TAKY JÓGA můžete sledovat na Instagramu či na webu, kde si můžete i předobjednat knihu.

Fotografie: Adéla Merklová | Momentka /na fotkách jsou i Nina Křehotová a Iva Barnicová/

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg