Přidej
příběh
moravik1.png
20.5.2023 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Tomáš Moravik: V šatně jsem týmový DJ

Tomáš Moravik je kvadruplegik po autonehodě před 11 lety. Partner, otec, peer mentor asociace CZEPA a zaměstnanec firmy Ultina. Zpívá a hraje na foukací harmoniku v kapele Střet. Ve volném čase rád čte, hraje na kytaru a tráví čas s blízkými v přírodě. Také reprezentuje ČR v ragby vozíčkářů.

Mistrovství Evropy skupiny A je za námi. V čem bylo pro tebe jiné než řekněme ligové zápasy?

Dostat se do Cardiffu a pokud možno samostatně fungovat v podmínkách, kde člověk naneštěstí čelí bariérám. Logistické obtíže v prvních dnech, kdy jsme trénovali a podstupovali klasifikaci na vzdálenějších halách. Změna režimu a stravy. S tímto je třeba se popasovat ještě před samotným začátkem turnaje. V průběhu to bylo mimo jiné odlišné celkovou atmosférou vytvořenou organizátory, médii a diváky v Principality Stadium a zejména pocitem důležitosti podat nejlepší sportovní výkon na turnaji této úrovně proti jasně dominantnějším soupeřům. Je to velká zodpovědnost vůči celému týmu, spoluhráčům a všem, kteří nás podporují.

Tomáš Moravik v národním dresu zády k nám. (foto: FB profil ČRSV)

Může jít o obrázek 6 lidem , people playing basketball , davu a text that says 'BIG EURO BIG EURO BIG BIG URO BIG HO BIG BIG BIG BIG BIG BIG BIG 11'

Jak je těžké se dostat do národního mužstva a vydržet v něm? Cítíš konkurenci a víš, že si musíš držet úroveň?

Jako v mnoha jiných parasportech, nejen u nás, je nedostatek nových a mladých hráčů. Tento fakt tedy může dosti urychlit vstup do reprezentace, zejména v závislosti na klasifikaci, respektive míře hendikepu sportovce. Každopádně je třeba na sobě dost pracovat individuálně, co nejčastěji trénovat a sehrávat se s týmem a zúčastňovat se různých turnajů. Vyžaduje to i určitou míru houževnatosti, trpělivosti a pokory. Konkurenci určitě cítím a uvědomuji si, že mám velké rezervy v možnostech zlepšení se.

V čem jsi zrovna v ragby dobrý, jaké máš týmové úkoly?

Myslím, že jsem na svou klasifikaci průměrným hráčem a jsem si vědom spíše svých nedostatků. V šatně jsem týmový DJ, ale hudebnímu vkusu všech nemohu vyhovět (úsměv) – a starám se o rozcvičku a strečink. Během zápasů se snažím plnit roli obránce, při útoku pomáhám spoluhráčům dostat se do soupeřovi poloviny a skórovat. Nezřídka jsem na vyhazování či naopak hraji vytaženého a mám za úkol přijímat dlouhé balóny

Jak si Česká republika stojí v rámci Evropy, potažmo světa?

Ranking je možno si prohlédnout na stránkách organizace WWR, která zastřešuje světové ragby vozíčkářů – https://worldwheelchair.rugby/world-rankings/ – pro Českou republiku je nepravděpodobné, že by došlo k významnějšímu posunu směrem vzhůru vzhledem k absenci vysokobodového hráče.

Tomáš Moravik (vlevo) při obranném manévru při zápase s Francií. (foto: FB ČRSV)

Může jít o obrázek 4 lidem , people playing basketball a textu

Jakou máš přípravu, přidáváš si například v posilovně, nebo jezdíš doma s míčem, kdykoli můžeš?

Má příprava byla naprosto nedostačující. Kromě toho, že mám rodinu a dvě zaměstnání jsem poslední 2 roky zařizoval stavbu domu, což vrcholilo stěhováním do nehotového týden před odletem na ME. Nicméně jsem se snažil pravidelně chodit na tréninky, účastnit se soustředění, turnajů a pokud to šlo, tak jsem intenzivněji trénoval doma se závažím a na cyklo trenažeru.

Máte nějaké týmové rituály, které můžeš veřejně prozradit?

Za rituál by se dal považovat náš týmový pokřik a je naším zvykem na turnajích alespoň vyhrávat závěrečnou párty, kde jen těžko hledáme konkurenceschopné soupeře.

Tomáš Moravik jako zpěvák jisté nejmenované kapely (o které se dozvíte v medailonku na konci rozhovoru).

Jsi kromě jiného i peer mentor pro CZEPA. Lákáš své svěřence z peer mentoringu i na ragby?

Určitě s klienty mluvím i o sportovních možnostech a tím pádem i o ragby vozíčkářů, naneštěstí se za ty roky našlo pouze pár jedinců, kteří byli schopni a měli zájem ragby vyzkoušet, natož u něj setrvat.

Kdyby chtěl někdo začít, na koho se má pokud možno obrátit? Případně na jaký web či kontakt?

Věřím, že kdokoliv z komunity ragby vozíčkářů bude schopen podat případnému zájemci pomocnou ruku. Je možnost se obrátit buď to na Český ragbyový svaz vozíčkářů (https://www.facebook.com/CRSV.CZ) nebo přímo na konkrétní týmy:

Captains (Hradec Králové) - https://www.captainswrt.cz/captains-wrt-2/

Prague Robots (Praha) - http://praguerobots.cz/

Sitting Eagles (Praha) - https://www.facebook.com/sitting.eagles/about

Sportovní klub SK Ostrava - https://www.facebook.com/rugby.sk.ostrava/about

Medailonek Tomáše Moravika v projektu Peer mentoring.

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

Zdroj fotografií: https://www.facebook.com/CRSV.CZ a screenshoty z medailonku Tomáše Moravika (viz výše)

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg