Přidej
příběh
Vozejkov - Vozík moc neřeším. Co chci dělat, to jdu zkusit
Vozejkov - Vozík moc neřeším. Co chci dělat, to jdu zkusit
1.5.2020 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Vozík moc neřeším. Co chci dělat, to jdu zkusit

V nové pobočce Hvězdného bazaru našli pracovní uplatnění další vozíčkáři. Jde o zajímavé inspirující osobnosti, které vám postupně představíme.

Jako prvního jsme oslovili Petra Pokorného. Je aktivním sportovcem, tatínkem i účastníkem StarDance. Těší se do nové práce? Jak tráví volný čas? Jak vzpomíná na StarDance?

 

Jak jste se dozvěděl o možnosti práce v Hvězdném bazaru?

Já jsem hledal trvalejší práci delší dobu. Tak nějak jsem se ptal v okolí a někdo mi řekl o Hvězdném bazaru, už si přesně nepamatuju kdo. Domluvil jsem si schůzku s vedoucí prodejny Aničkou, a jel se podívat přímo na místo. Náplň práce mě hned zaujala, tak jsem projevil zájem tam pracovat.

 

Ničeho se neobáváte?

Ne, není čeho. Práce se mi líbila, víc jsem o tom nepřemýšlel. Už mám pracovní zkušenost, spravoval jsem e-shop. Vím, co to znamená každý den docházet do zaměstnání. Budu jezdit autem, tak je třeba najít místa, kde bude možné zaparkovat. Nechci jezdit MHD, nemám s tím dobrou zkušenost. Řidiči byli občas dost zpruzený.  Navíc nemám u svého domu bezbariérově upravenou zastávku, je vůbec problém se na ni dostat. Bojím se jenom, že nezaparkuji. Do práce se těším, určitě to bude fajn.

 

Prozradil jste nám, že rád sportujete. Jezdíte na handbike, potápíte se, lyžujete…Je pro vozíčkáře těžké najít vhodný sport?

Já o tom takhle nepřemýšlím, co chci dělat, to jdu zkusit. Dělal jsem ragby, ale úplně mě to nechytlo. Teď chodím třikrát, čtyřikrát týdně do fitka. Nemám obavy, když něco chci dělat, tak to dělám. Nemyslím na to, co bude špatně, vidím to pozitivně.

 

Využíváte nějak upravené stroje?

Ne, chodím do klasické posilovny se synem. Ale lidi vám rádi pomůžou, ani jim nemusíte říkat, jsou ochotní. Mohl bych chodit i sám, ale ve dvou je to vždycky lepší. Už je to dospělý chlap, je to fajn, děti jsou super.

 

Kolik máte dětí?

Mám dvě děti, 24letého syna a 13letou dceru. Se vším, co se stalo jsou v pohodě, můj vozík vůbec neřeší. Když se mi stal úraz, byli jsme společně na dovolené v Chorvatsku, byli u toho. Vše zvládáme dobře.

 

Jak postupujete, když se teď chystáte na dovolenou, zjišťujete si dopředu bezbariérovost?

No, ani ne. Komunikuji s cestovkou hlavně o vstupu do moře. Hotely už problém většinou nejsou, jsou nově stavěné a bezbariérové. Se vstupem do moře je to horší, to je třeba si hlídat. Letos to bude asi jiné, ale určitě se budu jezdit koupat, hrozně rád plavu.

 

Jak vzpomínáte na vaši účast ve StarDance?

Na to se nedá zapomenout, úžasná zkušenost. Spolu s Pavlou Tomicovou a Markem Dědíkem jsme si řekli co zvládnu a společně vymysleli choreografii. Bylo to naprosto super, už jen se setkat se všemi těmi známými lidmi. Trénovali jsme skoro dva týdny a stejně sem byl před přenosem strašně nervózní. Je to živě, nic se nedá vystřihnout, ještě pár minut před přenosem jsem myslel, že umřu😊.

 

Zdroj: text: redakce, foto: Petr Pokorný, ČT.

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png