Zaměstnanci roku OZP se stali Magda Majo a Josef Fučík
Na slavnostním vyhlášení v prostorách Staroměstské radnice byly 23. října již potřetí rozdány tituly Zaměstnanec roku osobám se zdravotním postižením z chráněného i běžného trhu práce.
Akci komentuje Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením:
„V letošním roce bylo vybráno 39 finalistů. Zájem se postupně zvyšuje i v kategorii běžného trhu práce, což vidíme skutečně velmi rádi. Možná jsme už jako společnost vyspěli a skutečně si uvědomujeme, že zaměstnávání osob se zdravotním postižením není charita, ale běžná součást trhu práce, která je mimochodem pro firmy finančně velmi zajímavá...“ Naráží tak na fakt, že pokud firma z běžného trhu práce zaměstnává zdravotně postižené, může ušetřit i více než čtvrt milionu korun ročně. „Je jen škoda, že nemáme víc kategorií. Za každou nominací je příběh, který obohatil nejen mne, ale celou výběrovou komisi.
„Chráněný trh práce zahrnuje společnosti, zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením, zatímco na běžném trhu práce jsou společnosti, které mají povinnost zaměstnávat 4 % zdravotně postižených. Je třeba říci, že ne všichni lidé, pracující na chráněném trhu práce, by mohli pracovat jinde. Často totiž potřebují specifické podmínky k práci, na rozdíl od těch, kteří i přes svůj handicap pracují v běžné firmě.“
Soutěž pořádá NFOZP ve spolupráci s Českým rozhlasem, vydavatelstvím Economia, Sdružením automobilového průmyslu, Komerční bankou, společností LMC, která provozuje portály prace.cz a jobs.cz, Centrem andragogiky, s. r. o. a Šancí na vzdělání o. p. s.
Zaměstnanec roku 2013 za chráněný trh práce: Josef Fučík
Příběh Josefa Fučíka je příběhem odvahy a odhodlání. V roce 2004 spoluzakládal občanské sdružení Život bez bariér a od té doby je jeho tahounem a nejloajálnějším zaměstnancem s rekordním a inspirativním výčtem pracovních činností.
Josef založil po revoluci firmu na zámečnické a pozemní práce, kterou provozoval až do roku 1998, kdy se mu stal vážný zdravotní úraz míchy a páteře. Bylo mu pouhých 35 let, na svět však nezanevřel a ihned kolem sebe začal shromažďovat lidi s podobným osudem. Tak postupně vzniklo občanské sdružení Život bez bariér, které nejdříve sloužilo k zajištění sportovních aktivit a jako půjčovna kompenzačních pomůcek. Dnes je tomu už 9 let, co sdružení pomáhá zdravotně postiženým a seniorům odhalit svůj potenciál a začlenit se do společnosti. O své klienty se stará komplexně: nabízí mimo jiné sociální služby, poradenství, aktivní sportovní a společenskou činnost a dopravu.
Josefův zaměstnavatel nešetří chválou a označuje ho za dříče a vizionáře, který si chce své sny plnit. Při pohledu na to, co všechno Josef pro sdružení dělá, je patrné, že to nejsou jen planá slova. Působí zde jako grafik a IT pracovník, shání pro sdružení peníze a stará se o jeho běh také jako údržbář, stavební dozor, svářeč, opravář a konstruktér kompenzačních pomůcek, řidič a dokonce jako bagrista na „bezbariérovém“ nakladači, ve kterém pro sdružení odpracoval desítky motohodin.
Pokus rozlišit Josefu pracovní a dobrovolnickou činnost pro sdružení už jeho okolí vzdalo, je totiž více než jasné, že svou prací jednoduše žije. A to i přesto, že mu kvůli bolestem často nebývá do smíchu.
Zástupce široké veřejnosti pak Josef učí především myslet bezbariérově. Proto se dlouhodobě vyjadřuje k přístupnosti veřejných staveb nejenom ve městě Nová Paka, kde v rámci dlouhodobého projektu „Nová Paka město bez bariér“ podává bezbariérové podněty ke všem zveřejněným projektovým záměrům místní samosprávy, ale i v ostatních místech, která má možnost navštívit.
Zaměstnanec roku 2013 za otevřený trh práce: Magda Majo
Paní Magda Majo ukázala svému okolí i velké firmě, že zaměstnávat tělesně postiženého člověka je přínosem pro všechny strany. Pracuje jako junior účetní v českém Centru sdílených služeb společnosti Siemens s.r.o, které v Ostravě zaměstnává přes 500 lidí.
Dennodenně se potýká s množstvím faktur z celého světa a v různých jazycích, a to i přes to, že k pohybu na invalidním vozíku trpí ještě částečným zrakovým postižením. Práce to není jednoduchá, Centrum obstarává služby pro 36 zemí a hovoří se v něm 26 různými světovými jazyky. Pro paní Magdu Majo to ale není výraznou překážkou a její zaměstnavatel si pochvaluje, že se ve své práci snaží být nejlepší a neustále prohlubuje své znalosti a dovednosti v účetnictví na interních školeních. Svým entuziasmem a energií také nakazila své „zdravé“ kolegy a do kolektivu i celé společnosti se jí podařilo vnést větší ohleduplnost, zájem o postižené a nový pohled na staré předsudky.
Ve svém volném čase přispívá Magda do firemního časopisu GSS Life a také do periodik, věnujících se problematice zdravotního postižení, účastní se různých sezení, zaměřených na zlepšování kvality života lidí s handicapem v Ostravě.
Společnost Siemens, na základě své výborné zkušenosti s pilotním projektem zaměstnávání zdravotně postižených, oslovila další organizace, starající se o plnohodnotné pracovní příležitosti pro handicapované a zorganizovala několik setkání, na kterých prezentovala další volné pozice a možnosti zaměstnání. Paní Magda Majo se těchto setkání zúčastnila a přispěla svým vhledem o začlenění do společnosti z pohledu handicapovaných, který byl pro zúčastněné velkým přínosem.
Na základě výborné zkušenosti se společnost Siemens rozhodla zaměstnat další 4 zdravotně postižené kolegy s různými handicapy.
zdroj: http://www.helpnet.cz/