Přidej
publikaci
ilustrace
5.10.2020 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Ano, můžeme! a videa CZEPA

Kniha Ano, můžeme! boří tabu spojená se sexualitou vozíčkářů. Je napěchována informacemi, zkušenostmi, názornými ilustracemi a jasně vzkazuje, Ano, můžeme! Je určena lidem s poškozením míchy, jejich partnerům, ale i všem ostatním, kteří se o problematiku zajímají.

Kniha navazuje na film České asociace paraplegiků Partnerské vztahy, sex a rodičovství se zaměřením na osoby s poškozením míchy, který připravila specialistka na spinální problematiku Zdeňka Faltýnková. Film se zabývá důsledky míšního traumatu na sexuální funkce a reprodukci mužů i žen, vysvětluje, co znamená rehabilitace penisu, uvádí zásady přípravy na sexuální aktivitu, inspiruje ukázkami konkrétních poloh při intimním styku a seznamuje se službou sexuální asistence a možností využití pomůcek. Video obsahuje výklad odborníků na spinální problematiku i osobní výpovědi klientů – vozíčkářů.

 

Film je možné shlédnout na našem YouTube kanále, popřípadě je k dispozici na flash disku v sídle organizace.  Vždy po předchozí domluvě.

 

„Kniha Ano, můžeme! a související webové stránky www.anomuzeme.cz vznikly, aby zvýšily informovanost o sexualitě lidí na vozíku a zároveň nabídly praktická řešení a rady. Publikace je určena lidem s poškozením míchy, jejich partnerům, ale i všem ostatním, kteří mají o problematiku zájem. Cesta k ní nebyla snadná. Jeden ze spoluautorů s nadsázkou říká, že knížka je stejně stará jako jeho dítě, protože si pamatuje diskuse nad její přípravou ještě z doby, kdy malá Zoe přišla na svět. Pravda je, že o tomto projektu mluvíme nejméně patnáct let, tak dlouho totiž (od vydání publikace MUDr. Šrámkové) nevyšlo v češtině o sexuálním životě lidí s poškozením míchy nic nového.

V knížce Ano, můžeme! najdete obecné informace o změnách, na které je třeba se v souvislosti s intimním životem připravit, ale i podrobný ilustrovaný přehled různých pomůcek a vhodných poloh, proto byl podtitul jasnou volbou: „Kámasútra pro vozíčkáře“. Specifičtější témata pak rozvineme na webových stránkách, kde vás budeme informovat i o novinkách v dané oblasti. Hlavním poselstvím naší publikace má být ale ujištění, že právo a možnosti vést sexuální život máme my všichni. 

Moc děkuji spoluautorům knihy Ivě, Zdence, Tomášovi, Petře, Lucce a Jirkovi, také editorce Veronice a Toy Box za skvělé ilustrace. Teď už ji potřebujeme jen vytisknout, abychom ji mohli společně 10. 10. pokřtít v rámci Designbloku 2020.“

Budeme vděčni i vám, když svým příspěvkem pomůžete téhle krásné a užitečné knížce na svět (náhledy dárků naleznete na Ano můžeme - dárky

Za kolektiv autorů David Lukeš

 

 

Zdroj: redakce, darujspravne.cz, foto: paraple.cz

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg