Přidej
video
foto k článku
17.3.2019 | Celá ČR | Vozejkov

Důsledky míšního traumatu na sexuální funkce a reprodukci ženy

Čtvrtá část DVD "Partnerské vztahy, sex a rodičovství po poškození míchy".

Čtvrtá část DVD "Partnerské vztahy, sex a rodičovství po poškození míchy". Doc. MUDr. Jiří Kříž, Ph.D. uvádí, že u žen s poškozením míchy nejsou sexuální funkce poškozeny tak jako u mužů. Na několik měsíců po poranění míchy žena přestane menstruovat, cyklus se však obnoví. Mezi ženské sexuální poruchy patří poruchy vzrušení, lubrikace a orgasmu, sexuální život komplikují potíže s močením a vyprazdňováním a psychické vnímání sebe sama. Přesto žena po poranění míchy může otěhotnět. V těhotenství je třeba vědět o rizicích spojených s medikací, spasticitou či autonomní dysreflexií. Porod je možný císařským řezem i běžně, vaginálně.


Osobní výpověď vozíčkářky Marie o přijetí vlastního těla po změně zdravotního stavu i o znovunabytí potřebné sebedůvěry pro běžný a sexuální život. Maminka na vozíku Adéla sděluje svou zkušenost, že rodičovství na vozíku je přirozené, není třeba se rodičovství bát.

  

Doc. MUDr. Jiří Kříž, Ph.D. je lékař, který má osobní zkušenost s poškozením míchy. Od roku 2004 vede Spinální jednotku při Klinice RHB a TVL 2. LF UK a FN v Motole. Je předsedou České společnosti pro míšní léze ČLK JEP. V roce 2010 obdržel Cenu Olgy Havlové za dlouhodobou pomoc paraplegikům. Za mimořádné zásluhy v oblasti péče o osoby po poškození míchy obdržel v roce 2015 Výroční cenu ministra zdravotnictví ČR.

Na další, již 5.díl, se můžete těšit opět v neděli 24.března v podvečer!
#PoskozeniMichySex

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg