Homesharing: ve světě běžný, u nás v počátcích
Sdružení rodičů dětí s poruchou autistického spektra Děti úplňku se snaží přinést do České republiky novou formu péče o těžce postižené osoby. Homesharing neboli hostitelská péče je v podstatě novou formou odlehčovací služby, ale nemá ústavní charakter.
Proškolený hostitel v různých intervalech, ale pokud možno pravidelně, pomáhá rodinám dětí s autismem načerpat nové síly. Vedoucí projektu, Petra Třešňáková k tomu v DvTv říká: „Vyhledáváme rodiny, nebo jednotlivce, kteří mají čas a chuť pomáhat a proškolujeme je. Potom je párujeme, hledáme pro ně vhodnou rodinu, která má dítě s autismem a potřebuje pomoci. Člověk po proškolení pomáhá rodině, třeba jedno odpoledne, dvakrát do měsíce, jednou týdně, jak všem vyhovuje.
V tuto chvíli je projekt v pilotní fázi, a ještě dva až tři roky bude trvat, než se stane součástí běžných sociálních služeb. „Nyní pilujeme metodiky, všechny rodiny jsou součástí sociologickýho výzkumu.“ „Navíc si myslím, že homesharing nemusí do budoucna fungovat jen pro rodiny s autismem, ale pro kohokoliv, kdo o někoho pečuje.“
Je třeba pomáhat pomáhajícím
Otevřená zpověď Vladimíra Špidly (bývalý ministr sociálních věcí, předseda české vlády a také eurokomisař), který jednou týdně pečuje o svého autistického vnuka. „Kdo to nezažil, neuvěří.“ „Rodina s postiženým dítětem to má nepřiměřeně těžké, pomoci je málo,“ shrnuje Špidla zkušenost, kterou mu narození vnuka dalo. Kdysi v období své kariéry v čele státu prý o autismu nevěděl prakticky nic. Dnes je přesvědčený, že rodiny s dítětem, jako je jeho vnuk, je třeba mnohem výrazněji podpořit, protože současný systém není spravedlivý – o kvalitě života podle něj neúměrně rozhodují schopnosti rodičů a také náhoda.“ Více najdete ve videu.
Zdroj: redakce, DvTv, YouTube, Děti úplňku, foto: YouTube.